Almanya Avrupa Kıtası Basvuru Gündem

AsylG §47 Kabul Merkezinde Konaklama

Madde 47 Kabul merkezinde konaklama
(1) Federal Bürosunun şubesine, sığınma başvurusunda bulunacak olan yabancılar (Madde 14/1), altı hafta kadar, ancak en fazla altı aya kadar, kendileri kabul etmede yetkili olan kabul merkezlerinde ikamet etmekle yükümlüdür. Aynı durum, Federal Büronun kararı öncesinde, bu hükmün koşulları geçersiz olduğu takdirde, 14/2, 1. cümle (2) maddesindeki durumlar için de geçerlidir.

(1a) 1. Paragraftan farklı olarak, güvenli menşe ülkeden olan yabancılar (Madde 29a), Federal Büronun sığınma başvurusu hakkındaki kararına kadar ve sığınma başvurusunun ret edilmesi halinde, 29a maddesine göre, ülkeden ayrılana kadar veya sınır dışı edilme riskinin ve emrinin icrasına kadar, bariz şekilde gerekçesiz veya 29/1 (1) maddesine göre izinsiz olarak, kabullerinden sorumlu olan kabul merkezinde oturmakla yükümlüdürler. 48 – 50’ye kadar olan maddeler etkilenmez.

(1b) . Paragraftan farklı olarak, güvenli menşe ülkeden olan yabancılar (Madde 29a), Federal Büronun sığınma başvurusu hakkındaki kararına kadar ve sığınma başvurusunun ret edilmesi halinde, 29a maddesine göre, ülkeden ayrılana kadar veya sınır dışı edilme riskinin ve emrinin icrasına kadar, bariz şekilde gerekçesiz veya 29/1 (1) maddesine göre izinsiz olarak, kabullerinden sorumlu olan kabul merkezinde oturmakla yükümlüdürler. 48 – 50’ye kadar olan maddeler etkilenmez. Özellikle, Federal Kurum, sığınma başvurusunun kabul edilemeyeceği ve bariz şekilde gerekçesiz olduğu hususunda, karar verememesi veya kısa sürede karar verememesi halinde, yabancının, kabul merkezinden derhal çıkartılmasını gerektiren, madde 50/1, 1(1) paragraf dikkatte alınacaktır.

(2) Evlenmemiş reşit olmayan bir çocuğun ebeveynleri, bir kabul merkezinde yaşamak zorunda kalırsa, çocuk sığınma başvurusunda bulunmasa bile, kabul merkezinde kalabilir.

(3) Bir kabul kurumunda yaşama zorunluluğu süresince, yabancının, yetkili makamlar ve mahkemelerce ulaşılır olmak zorundadır.

(4) Kabul merkezi, Sığınmacıların Yararlarına Yasasına göre tanınan hakları ve yükümlülüklerini, sığınma başvurusundan 15 gün içerisinde, yabancıya, yazılı ve muhtemelen bildiği varsayılan bir lisanda bildirecektir. Kabul merkez, 1. Paragrafa göre yaptığı açıklamada, yabancıya kimin hukuki yardım sağlayabileceğini ve yabancının konaklaması ve tıbbi tedavisini sağlayabilecek dernek adlarını da verir.

Benzer İçerikler

Erdoğan’ın ‘son’ savaşı

admin

Konut fiyatları son 1 yılda yüzde 32 artış gösterdi

admin

Prof. Dr. Uğur Şahin’den dördüncü dalga uyarısı

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757