Almanya İltica

Almanya’ya iltica ve BAMF görüşmesi

Kabulünüz geldikten sonra, bazen‚ ”Mülteci” olarak bazen de‚ ”İltica ve Mülteci” talebi kabul edilir. Esas itibari ile birbirinden çokta farkı olmayan iki mesele. Sonuç olarak her ikisinde de 3 yıl içerisinde C1 seviyesinde Alamnca öğrenebilirseniz ve geçiminizi sağlayacak kadar iş bulabilirseniz önünüzde Alman vatandaşı olmamanız için hiçbir engel yok.
Kabulünüzün gelmesi ile birlikte BAMF tarafından size genellikle 3 sayfalık bir mektup gönderilecek. Mektubun ilk paragrafının son satırında gideceğiniz Kreis ve Gemainde yazılacaktır. Transfer gününüzü ve saatinizi kaçırmadan size verilen adreste mutlaka olun. Farkındasınızdır, Almanya randevu konusunda çok hassastırlar. Söylenilen saatte mutlaka söylenilen yerde olun.
İlk yer sozialamt
Sozialamt‘a kaydınız yapıldıktan sonra size kalacağınız yerin adresi olan bir kağıt verilir ve yeni ikametgahınıza yönlendirilirsiniz. Yeni ikametgahınızda ailedeki fert sayısına göre mutfak eşyası, yatak, nevresim, battaniye, yastık ve yatacak yer verilir. Kalacağınız yerin konforu belediyenin imkanlarına göre değişecektir. Sizden Anahtar karşılığında az bir miktarda depozito (Kaution) istenecektir. Eğer kabul tarihinizden sonra bir ay geçmemişse Sozialamt size o ayın ödemesini gittiğiniz gün itibari ile yapacaktır. Yoksa Jobcentere yönlendirilirsiniz.
İkinci uğranacak yer Außlenderbehörde (Yabancılar Dairesi)
Buradan Nüfus Dairesine (Meldeamt) Kayıt (Anmeldung) yapmanız için (İkametinizi almanız) size fert başına bir kağıt verilecek ve eğer oturma belgesi (Aufenthaltsgestattung) yani kimliğinizin süresi dolmuşsa değiştirilecek veya üzerine bir kağıt yapıştırılarak uzatılacaktır. Burada dikkat edeceğiniz en önemli mesele kimliğin fotoğraf olan bölümün arka kısmında çalışamayacağınıza dair bir ibare var. (Erwerbstätigkeit nicht gestattet).
Bunun çalışabilir şeklinde değiştirilmesi önemlidir (Erwerbstätigkeit nicht gestattet). Normal şartlarda Jobcenterin bu ifadeyi kale almaması gerekir ama bazen bu ifadeye binaen size maaş bağlamamakta ve ciddi sorunlar çıkarabilmektedir. İleride size parmak izi için randevu gelecektir. Bu 2- 3 ay sürebilir. Bazen sizin takip etmeniz gerekebilir. (Kimlik ve Pasaport-Seyahat belgesi için) Nüfus Dairesine (Meldeamt) Buradan yeni adresinize Kaydınızı yaptıracaksınız. Tüm ailenin gitmesi şart değildir.
Jobcenter, Job-com veya integration Point
Burası Jobcenter in ön bürosu olarak çalışır. Buradan Jobcenter‘e yönlendirilene kadar Jobcenter‘le alakalı bütün işlerimizi yürütebilirsiniz. Bazen doğrudan Jobcenter‘e yönlendirilebiliyorsunuz. İlk kaydınız yapılacak ve kaydınızın tamamlanması için gerekli evraklarınız size verilecektir.
Harçlığınız olup olmadığı sorulacak varsa ihtiyacınızın giderilmesi için alışveriş çekleri verilecektir. Bazı şehirler doğrudan içerisinde bulunduğu ayın ödemesini yapabilmekte. Ama bu durum şehire göre değişebilmekte hatta memura göre bile farklılıklar arz edebilmektedir. Daha sonra size 2 randevu verilmekte. Eğer yoğunluk yoksa memur formlarınızı hemen doldurmanızı isteyebilir. O halde tek randevu verilir. Randevu süresi iş yoğunluğuna göre uzayabilir.
İlk randevunuz 1 hafta içerisindedir. Size verilen formları doldurmanız istenir ve bu randevuda bunlar kontrol edilir. Burada önemli olan formları eksiksiz ve yanlış bilgi vermeden doldurmanızdır. İleride karşınıza çıktığında açıklayamayacağınız yalan ve yanlış bir ifadeyi kesinlikle kullanmayın. Ayrıca bu randevuya banka Iban Numaranızı da götürmelisiniz.
İkinci Randevu ise eğitim bilgilerinin alınması ve İntegration kursu tavsiye mektubunun verilmesi içindir. Bu randevuda sizden anaokulundan bugüne kadar bütün eğitim safhalarını isteyecekler. Okulun başlangıç ve bitiş tarihi okulun adı ve ne tür bir okul olduğu. Almanya da İkinci basamak 5. Sınıftan başladığı için orta ve liseyi beraber yazdırmanız gerekir. Ayrıca iş hayatınızla alakalı kısa bilgiler de alacaklardır ki, bu bilgiler ileride dil kursu hangi seviyeye kadar alacağınızdan size yapılacak olan iş tekliflerine kadar birçok konuda karşınıza çıkacaktır.
Banka
Genellikle yeni hesap açtırmak için önceden randevu alınması gerekir. Burada birkaç önemli husus var. Banka seçimi önemlidir. Genellikle Kreissparkasse tavsiye edilmekte. Ama diğer bankalarda tercih edilebilinir. Ortalama her banka hesap işletim ücreti almakta. Ortalama 3 ayda 15 euro. Bazı istisnaları mevcut. Ama bu da bölgelere göre farklılıklar arz ediyor. Mutlaka İnternet bankacılığı talep edin. İleride yapacağınız havaleler ücretsiz olacaktır. Ayrıca internet bankacılığında sizden “Tan‘ı” nasıl istediğiniz sorulacaktır. Telefonla Tan en iyisidir. Tan internetten yapacağınız işlemlerdeki onay kodudur. Size Sms ile iletilir.
Ev
Ev tutmak uzun bir süreç gerektiriyor. Bazen 6-7 ay sürebilmektedir. Öncelikle bağlı olduğunuz belediyenin Sozialamta bağlı sosyal evlere bakan birimden Wohnberechtigungsschein için form doldurun. Ortalama 1 haftada elinizde olur. Sizden aile fertlerinin kimlik fotokopileri, Meldebescheinigung ve Jobcenter Leistung (aylık ödemenizi gösterir kağıt) alın. Bu kağıtla alt gelir gruplarına hitap eden evlerden tutabilirsiniz. Normalde bu evler hesaplı ve rahat evlerdir. Sadece mülteciler kalmaz.
Ama alt gelir grubundaki insanlar içindir. İleride iş bulsanız da oturmaya devam edersiniz. Bu evler genellikle firmalar tarafından kiraya verilir. Tabi ki sıraya girmeniz gerekecektir. Diğer evleri tutabilmeniz için iyi bir referansınız olursa çok iyi olur. Bunun içinde yaşadığınız şehirde sosyal hizmet sunan kilise ve kurumlarla iyi ilişkiler içerisinde olun. Ev için internet sitelerinden faydalanabilirisiniz. Bunların listesini ekte vereceğim. İrtibat için iyi almanca konuşan ve yazan birisinden yardım isteyin.
Tavsiye
İlk günden son güne kadar iyi bir tercümanınız olsun
Nazik ve Bakımlı olun.
Giyiminizde sade olun.
Gittiğiniz her yere evraklarınızın tamamını götürün.
İyi bir dosyalama sisteminiz olsun.
Mektuplarınızı mutlaka takip edin. Günübirlik anlaşılır bir şekilde okutun. Bazen günlük mektuplar olabilir.
İletişim bilgilerinizi eksiksiz verin.

Benzer İçerikler

Sözlü Mülakatta neler red sebebi olabilir?

Editör

İltica Öncesi ve Sonrası Almanya’da Aile Birleşim Türleri

admin

Almanya İltica Başvuru Merkez Adresleri

admin

1 yorum

umut Ekim 28, 2018 at 6:36 am

admin aciill?
ben alman vizesiyle kolnde indikten sonra isvece geldim iltica kampinda parmak izi verdim sindi psikiyatri hastanedehyim. 6 ay gecse dublin duserkmi?

Cevapla

YORUM YAP