Almanya Ulaşim Gündem

Almanya’ya iltica edenlere verilen Reiseausweis ile hangi ülkelere vizesiz gidilebilinir?

Mülteci; Kabülü sonrasında verilen ” Reiseausweis’ın ” hukuki hakları (Piyasa da çok sayıda şehir efsanesi ve bilgi kirlilği var. Hatta yabancılar dairesi şeflerinin dahi farklı yorumları var.)

 

HUKUKİ HAKLAR ŞUNLARDIR

Almanya tarafından “28 Temmuz 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statüsüne dair Sözleşme” çerçevesinde verilen Reiseausweis (Mülteciler için Seyahat Belgesi- Refugee Travel Document) bir Alman pasaportu değildir, Alman pasaportuna eşdeğer de değildir. Bu seyahat belgesi “28 Temmuz 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statüsüne dair Sözleşme” kapsamında verilmektedir. Hukuki olarak farklı bir statüye sahiptir. Geçerli bir Reiseausweis ile vizesiz şekilde seyahat edilebilecek ülkeler:

– Belçika,

-Almanya

-Danimarka

-Estonya

-Finlandiya

-Fransa,

-Yunanistan

-İzlanda

-İtalya

-Letonya

-Liechtenstein

-Litvanya

-Lüksemburg

-Malta

-Hollanda

-Norveç

-Avusturya

-Polonya

-Portekiz

-İsveç

-İsviçre

-Slovakya

-Slovenya

-İspanya

Çekya

-Macaristan

-İrlanda

-Romanya

– Yukarıda kayıtlı ülkelere yapılacak seyahatler genel olarak 3 ay ile ve turistik amaç ile sınırlı olmak durumunda. Herhangi bir şekilde gelir elde edici, eğitim maksatlı seyahatler için vize gerekmektedir.

– Reiseausweis (Mülteciler için Seyahat Belgesi) ile ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya’ya vizesiz seyahat etmek mümkün değildir. Diğer bir ifadeyle, Reiseausweis ile ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya’ya seyahat edebilmek için vize almak gerekmektedir. Reiseausweis bir “Alman pasaportu” değildir. “1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi” kapsamında verilmektedir, ayrı bir hukuki statüsü bulunmaktadır. Bu nedenle Alman vatandaşlarının, dolayısıyla Alman pasaportunun sahip olduğu “vizesiz seyahat ayrıcalıklarının” önemli bir kısmına sahip değildir.

– Şahsın evvelce sahip olduğu pasaportundaki süresi dolmamış, geçerli bir vize ile (örneğin. ABD vizesi) Reiseausweis ile birlikte seyahat edip edemeyeceği hususunun, ilgili ülkenin Büyükelçilik-Başkonsolosluğuna sorulması faydalı olabilir.

– Yukarıda kayıtlı ülkeler için durum araştırılmış, internetten teyit edilmiştir. Bu ülkeler dışındaki ülkelerin belirli bir kısmı da “mülteci seyahat belgesi” (refugee travel document) ‘ne vizesiz seyahat imkanı sağlayabilmektedir. Bu gidilmek istenen ülkenin Dışişleri Bakanlığı sitesinden, İngilizce olarak “entering to …… Country with Refugee travel document” anahtar cümlesiyle araştırılabilir.

Benzer İçerikler

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın basın koordinatörü Türkiye’ye alınmadı

admin

SGK, 15 liralık medikal ürünü Soylu’nun kuzeninden 1000 liraya satın almış

admin

Erdoğan ‘müjde’yi açıkladı: KKTC’ye cumhurbaşkanlığı külliyesi yapılacak

admin

12 yorumlar

Pra tech Haziran 5, 2018 at 1:00 pm

Ingiltere vize istiyor mu daha önce deneyen oldu mu acaba ?

Cevapla
admin Haziran 5, 2018 at 2:57 pm

ingiltere schengen birliğinden çıktığından dolayı ingilterenin kendine ait UK vizesi bulunmaktadır.İngiliz konsolosluklarında gerekli evraklar listesi yer almaktadır. Dolayısı ile illegal yollarla ilgili bir bilgimiz bulunmamaktadır. İngiltere dublin birliğine dahil olduğundan dolayı dublin uygulamasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Cevapla
Mcan Ekim 29, 2018 at 1:04 am

Merhaba.
Ailem Güney afrikada yaşıyor güney afrika türk vatandaşlarına vizesiz ziyaret hakkı sunan bir ülke fakat biz bu iltica kabul sonrasında verilen seyahat belgesi ile Güney Afrika’ya gidebilirmiyiz diğer bir değişle olası bu durumda ailemi görebilme şansım olur mu?? (yazılan ülkeler arasında Güney Afrika yı göremedim.) Cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim.

Cevapla
Editör Kasım 1, 2018 at 1:07 am

Kabul aldiktan sonra kaydiniz olan belediyeye sorun size kesin bilgi verirler.

Cevapla
Hammet Nisan 4, 2019 at 6:54 pm

Merhaba Reisepass la İrlanda ya vizesiz seyahat edebiliyormuyuz teşekkürler

Cevapla
admin Nisan 5, 2019 at 1:11 pm

Evet gidebilirsiniz.

Cevapla
Elschan Ağustos 11, 2019 at 3:20 pm

Merhaba . Ben Türkiyeyi mavi passla , visesiz ziyaret ede bilirmiyim ?

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 10:21 pm

hayır.Türk vatandaşı iseniz

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Ersin Sahin Ağustos 8, 2019 at 1:11 am

Suan süreçteyim Almanya’da Eger oturum alırsam bana verilen mavi pasaportla Japonya’daki ailemi ziyaret etme şansım varmıdır.!

Cevapla
Nazife Eylül 24, 2019 at 4:29 pm

Merhaba eşim Almanya’da kabul aldı. Ben ve çocuklarım Ukrayna’da bekliyoruz acaba eşim reisepass ile bizi ziyarete gelebilir mi?

Cevapla
Ahmet tek Ocak 11, 2020 at 10:55 pm

İyi günler
Bulgaristan için durum nedir ? Bu seyahat belgesi ile vizesiz Bulgaristan a girilebilir mi ?

Cevapla
admin Ocak 15, 2020 at 12:50 pm

MErhabalar, İngiltere hariç Schengen ülkerinin tamamına ve Kosova, Boşna ,Gürcistan Güney Afrika ülkerine de gidilebilir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757