Almanya Almanya Entegrasyon Almanya Genel Almanya İltica Duruyular Eğitim Entegrasyon Tüm Makaleler

Almanya’da Yürürlüğe Giren Yeni Yasa ile Oturum Almandan Dil Kursu Imkani

Almanya’da Yürürlüğe Giren Yeni Yasa ile Oturum Almandan Dil Kursu Imkani

Almanya Göç ve İltica Dairesi (BAMF) yeni yasa ile 01.08.2019 tarihinde yürürlüğe giren yeni imkanlarla ilgili açiklama yayımladi.

http://www.bamf.de/DE/Willkommen/DeutschLernen/IntegrationskurseAsylbewerber/integrationskurseasylbewerber-node.html

Yasa öncesi Türkiye’den basvuran iltica basvuruculari icin ancak oturum karari verildikten sonra alinabilen Integrasyon (Almanca Dil) kursuna artik oturum almadan da başlanilabilecek. Daha önce sadece 5 ülke icin gecerli olan bu hak genisletildi. Türkiyeden gelen basvurucular da artik basvurularindan itibaren 3 ay gectikten sonra dil kursu imkanindan yararlanabilecek.

Almanya’da Yürürlüğe Giren Yeni Yasa ile Oturum Almandan Dil Kursu Imkan

Almanya Göç ve İltica Dairesi’nin (BAMF) mültecilere yönelik yeni imkânlar tanıyacağı öğrenildi.

Karara gereği, 3 ay bekleme süresini dolduranlar hemen entegrasyon veya dil kursuna başlayabilecek.

BAMF’in duyuru metninde basvuru formu doldurularak BAMF merkezine postayla gönderilmesi istenmektedir.

 

Posta adresi:

Bundesamt für Migration und Flüchtlinge,

Referat 83E,

90343 Nürnberg

 

Formun linki ve aciklamalari iceren linklere ulasabilirsiniz.

http://www.bamf.de/DE/Willkommen/DeutschLernen/IntegrationskurseAsylbewerber/integrationskurseasylbewerber-node.html

Form

http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Downloads/Infothek/Integrationskurse/Kursteilnehmer/AntraegeAlle/630-120_antrag-zulassung-integrationskurs-ausl_pdf.html?nn=7042752

 

 

GÜNCELLEME: 30.01.2020

01.08.2019’da yürürlüğe giren yasa sonrası muhtemel BAMF’a yapılan çok başvuru sonrası BAMF’ın sitesinde bir güncelleme yapılmıştır.

Güncellemede BAMF başvurucular arasında bir eleme yapacağını herkese kursa gitme hakkı vermeyeceğini ima eder nitelikte bir cümle eklemiştir.

(Sie können am Integrationskurs teilnehmen, wenn Sie Asylbewerber mit guter Bleibeperspektive (Eritrea, Syrien), arbeitsmarktnaher)

“Almanya’da kalma ihtimalinin yüksek olduğu sığınmacılar (geri dönme imkanı olmayanlar), işgücü piyasasına yakın olanlar” şeklinde bir şart eklenmiş.

Bu durumda dahi Türkiye’den gelen başvurucular için durum çok fazla değişiklik ihtiva etmediği düşüncesindeyiz. Türkiye’den gelen başvurucular hem eğitimliler hem iş gücü piyasasına yakınlar hem de Türkiye’ye dönme imkanları yok.

Dilekçe doldurulup BAMF’ın merkezine gönderilecek ve BAMF’tan integrasyon kursuna katılım için yazının gelmesi beklenecektir.

Bu dilekçe Agentur für Arbeit aracılığıyla veya herhangibir integrasyon kursunun yardımı ile doldurularak gönderilebilir. Yerleşik bir yasa olmadığı için belediyedeki sosyalciler ve hatta Arbeitsamt’taki memurlar bile bunun mümkün olmadığını söyleyebilir. Siz ısrarcı olun veya kendiniz dilekçeyi BAMF’a gönderin.

Benzer İçerikler

“Mavi Kart” ile Almanya’da çalışmak

Editör

AsylG §31 Iltica Darisenin Başvurular Hakkındaki Kararı

Editör

FRANSA – İltica Rehberi

editor_dr

1 yorum

Sevinv Ağustos 3, 2019 at 8:22 am

Bu karar redd cavabı alanlar üçünde qüvvededirmi?

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757