Almanya Gündem

Almanya’da Vatandaşlığa Kabul Edilmek

Almanya’da Vatandaşlığa Kabul Edilmek

Sürekli olarak Almanya’da yaşıyorsanız, belli ön koşullar altında Alman vatandaşlığına geçebilirsiniz. Bunun için bir başvuruda bulunmanız gerekir. 16. doğum gününüzden itibaren bu başvuruyu kendiniz yapabilirsiniz. 16 yaş altı çocuklar ve gençler için başvuruyu ebeveynlerinin yapması gerekir.
Başvuru formlarını yetkili vatandaşlığa kabul makamlarından alabilirsiniz. Sizin vatandaşlığa kabul edilmeniz konusunda hangi makamın sorumlu olduğunu Şehrinizin ya da ilçenizin yabancılar dairesinden  Genç Göçmenlere Yönelik Hizmetlerden Yetişkin Göçmenlere Yönelik Göçmen Danışmanlığından Şehir ya da ilçe belediyesinden öğrenebilirsiniz.

İpucu
Başvuruyu teslim etmeden önce ilgili resmi makamda bir danışmanlık görüşmesi yapmak yararlı olacaktır. Bunu yaptığınızda birçok soruya doğrudan açıklık kazandırabilirsiniz.

Masraflar
Vatandaşlığa kabul masrafı kişi başı 255 Euro’dur. Ebeveynleriyle birlikte vatandaşlığa kabul edilen reşit olmayan çocuklar için 51 Euro ödenir. Ebeveynleri olmadan vatandaşlığa kabul edilen reşit olmayan kişilerin de yine 255 Euro ödemesi gerekir. Geliriniz çok düşük olduğu takdirde ya da birkaç çocuğunuzun (sizinle birlikte) vatandaşlığa kabul edilmesi gerekiyorsa, ücret düşürülebilir ya da taksitlendirme yapılabilir.

Ön Koşullar
Aşağıdaki ön koşullar mevcutsa, vatandaşlığa kabul edilme hakkınız vardır:
-Vatandaşlığa kabul tarihinde sınırsız oturma hakkı
-Vatandaşlığa kabul testini geçtiyseniz (Almanya’nın hukuk ve toplum düzeninin yanı sıra yaşam şartları hakkında bilginiz varsa)
-Sekiz yıldır olağan ve yasal olarak Almanya’da ikamet ediyorsanız (bu süre, bir uyum kursuna katılıp başarı göstermeniz durumunda yedi yıla, hatta çok iyi bir performans gösterdiğinizde altı yıla düşürülebilir)
-Sosyal yardım ve işsizlik parası II olmadan geçiminizi kendi başınıza sağlayabiliyorsanız (aile mensupları dahil olmak üzere)
-Yeterli Almanca biliyorsanız
-Bir suç nedeniyle hüküm giymediyseniz
-Federal Almanya Cumhuriyeti anayasasının özgürlükçü anayasal düzenine inandığınızı beyan ederseniz
-Genel olarak eski vatandaşlığın kaybedilmesi veya eski vatandaşlıktan çıkılması durumunda (burada gelinen ülkeye bağlı olarak istisnalar söz konusudur, bunun için lütfen vatandaşlık dairesine başvurun.)

Açıklama
Bu ön koşullardan biri yerine getirilmediği takdirde, vatandaşlığa kabul edilme hakkınız yoktur. Bununla birlikte takdirle vatandaşlığa kabul adı verilen uygulama mümkündür. Yani vatandaşlığa kabul makamı, vatandaşlığa kabulün kamu yararına olması durumunda ve bazı asgari koşullar mevcutsa vatandaşlığa kabul edilmenizi onaylayabilir.

Çocuklara Yönelik Düzenleme/Opsiyon Yükümlülüğü
Ebeveynleri yabancı olan bir çocuk, Almanya’da doğduğunda, ebeveynlerinin vatandaşlığının yanında, ebeveynlerinden biri sekiz yıldır yasal olarak Almanya’da yaşıyorsa ve sınırsız oturma hakkına sahipse, Alman vatandaşlığını da alır. Çocuk 21. yaşını doldurduğunda, Almanya’da büyümediği ya da Alman vatandaşlığının yanında başka bir AB ülkesinin ya da İsviçre vatandaşlığına sahip değilse, Alman vatandaşlığı ve yabancı vatandaşlığı arasında karar vermesi gerekir (opsiyon yükümlülüğü).

Kaynak: http://www.bamf.de/TR/Willkommen/Einbuergerung/InDeutschland/indeutschland-node.html

Benzer İçerikler

Genel Olarak İltica Gerekceleri Nelerdir?

Editör

Alman Vatandaslarının Aile Birlesimi

Editör

AsylG §38 Başvurusunun Reddi veya Geri Çekilmesi Halinde Ayrılma Süresi

Editör

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757