Cuma, Aralık 4, 2020

Almanya’da İltica Kabulünden Sonra Yapılması Gerekenler

Göz atınız!

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...
- Advertisement -

Almanya’da İltica Kabulünden Sonra Yapılması Gerekenler

 

İltica başvurusu kabul edilen bir kişiye kabul bildirimi kapalı büyük bir zarfta imza karşılığı teslim edilir.

NOT: Adres bildirimi yapma sorumluluğu başvurucunun kendisine aittir. Eğer başvurucu adres bildirimini yapmadıysa karar postasının kendisine geç ulaşması mümkündür. Her nekadar görevliler sistem üzerinden adres değişikliğinin otomatik yapıldığını beyan etseler de daha önce yaşanan olumsuz örneklerin tekrarlanmaması için bildirimi kendinizin de yapması gerekir.

Eğer başvurucuya kabul mektubu ile birlikte transfer detayları da iletilmiş ise kişinin birkaç gün içerisinde belirlenen gün ve saatte, seyahat biletleri, krokisi ve gideceğiniz resmi dairenin adresi verilecektir. Bu tarihte kamptan ya da Heim’dan ayrılıp başvurması gereken yere gitmesi gerekir.

İkamet değişikliği meselesi Almanya’da çokca suistimal edildiğinden ötürü, size gelen kabul postasında ikamet edeceğiniz bölge sınırlandırılmıştır. Buna rağmen makul gerekçelerle ikamet taşıma taleplerine olumlu cavap alabilirsiniz. Ayrıntıları ilgili makalemizden okuyabilirsiniz.

https://ilticahaberleri.com/almanya-ici-transfer-islem-sartlari/

Kabul mektubunu aldıktan sonra 7-10 gün içerisinde BAMF’la ilişkinizin kesildiğine dair bir mektup alacaksınız. Bu tarihten sonra Almanya’ya iltica dışı nedenlerle normal yollarla gelen ve oturum alan diğer yabancılar gibi tüm haklara sahipsiniz.

İkametgah, oturum, pasaport, seyahat belgesi, çalışma izinleri, yurtdışı çalışma izinleri gibi işlemler “Yabancılar Dairesi’nde” yapılmaktadır (Auslanderbehörde).

Ev, kira, yan giderler, maaş, entegrasyon (dil ve mesleki eğitim) gibi sosyal haklar gibi işlemlerden JobCenter sorumludur.

JobCenter’a kaydınız yapıldıktan sonra Heim aşamasindayken size sosyal yardimlari veren Sosyal Yardımlar Dairesi ile ilişkiniz kesilmektedir.

Sırasıyla yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

 1. Kabul kağıdınız ve Ausweis’ınızla birlikte size verilen kroki ve adresteki “SosyalAmt” a gidip başvuru yapınız. Kaydınızı yapacaklar, size bir geçici konaklama “Heim” yeri gösterecekler ve bankadan paranızı alabilmeniz için size bir “check” verecekler. Verilen sosyal yardımların ayrınıtlarını makalemizde okuyabilirsiniz.

https://ilticahaberleri.com/almanyada-multecilere-yapilan-sosyal-yardimlar/

Siz ev bulana kadar geçici ikametinizde kalmanıza imkan sağlanacaktır. Geçici ikametgahınızı (heim’daki ikametgahınız) “meldebescheiniegung” alıp bankada hesap açabilir (hesap açmak icin ikametgah, vergi numarasi ve ausweis’inizi götürmeniz gerekmektedir) ve sosyal yardımlarınızın hesabınıza yatmasını sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde “check” olarak almaya devam edeceksiniz.

 1. Kabul kağıdınız ve Ausweis’ınızla Rathaus, Kreishaus yada Landersamt bünyesinde bulunan “Auslanderbehörde” denilen yabancılar dairesine gitmeniz gerekiyor. Burada kaydınız yapılacak. Aynı gün yapılabilir veya size termin verilebilir. Bu termin’de Reiseweiss (seyahat belgesi) ve oturum kartı alabilmeniz için başvurunuz alınacaktır. Bu başvuruda parmak iziniz alınacak. 2 tane biometrik fotoğraf ve kişi başı ortalama 63 Euro seyahat belgesi ücreti alınacaktır. Yaklaşık 6 – 8 hafta arası sürede oturum kartı ve seyahat belgeniz gelecektir.
 2. Auslanderbehörde’de yapılacak bir diğer işlem de doldurduğunuz aile birleşimi formunu teslim etmektir. (NOT: Internetten yapılan aile birleşimi başvurularında en son ikametinizin bulunduğu adres yazılı değilse evraklar eski adrese gidebilir ve bu durum süreci uzatabilir. O yüzden aile birleşimi formunu mutlaka ikametinizi taşıdıktan sonra doldurun.)
 3. Auslanderbehörde’de başvurunuz yapıldığına dair aldığınız evrak, oturum kabul evrakı ve ausweis ile birlikte JobCenter’a başvurmanız gerekmektedir.
 4. JobCenter başvurusu sonrası size bir danışman atanacaktır. Bütün işlemlerinizden o sorumlu olacaktır.
 5. JobCenter’a götürülmesi gereken ek evraklar; vergi numarası, emeklilik numarası, diploma, transkript, mesleki sertifikalar gibi diğer eğitim ve mesleki belgeler.
 6. JobCenter size aile üye sayısına göre kiralık tutabileceğiniz ev standartları verecektir. Bu standartlar kişi sayısına göre maksimum tutabileceğiniz ücret ve metrakareyi gösterir.

Ev tutmak için önce aracı firmalar yada ev sahibinden tutmaya karar verdiğiniz eve dair bir teklif yazısı alıp JobCenter’a onaylatmanız gerekir. Onaydan sonra evi tutabilirsiniz.

Evi tuttuktan sonra JobCenter evde eşya alımı için kullanmak üzere 2000 Euro civarında bir nakit ödenek vermektedir. Kimi belediyeler ise nakit yerine eşya yardımı yapılabilmektedir.

https://ilticahaberleri.com/almanyada-multecilere-yapilan-sosyal-yardimlar/

 1. Dil kursu kaydı için masrafları karşılayacağına dair belge JobCenter tarafından verilecektir. Size bulunduğunuz bölgede gidebileceğiniz kursların listesini de Jobcenter verecektir.
 2. Çocukların Eğitimi: Çocuklarin 16 yasa kadar olanlarını en yakinizdaki okul müdürü ile görüşerek kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak bu aşamaya kadar çocuğunuzla ilgili gerekli seviye tespit görüşmeleri ilçe milli eğitim müdürlüklerinde yapılacak (sınıf ve dil ugunluğu gibi konular). Çocukların dil hazırlık sınıfı olan okullara alınacaktır. Dil seviyesi arttıkça çocuklar sırayla normal derslere alınmaya başlayacaktır.
 3. Çocuk Parası (Familia Kasse KinderGeld): Çocuk parası yanlış anlaşılabilen konulardan bir tanesidir. JobCenter’a kayıt olduğunuzda aile sayısına göre hesaplanan sosyal yardımların içerisinde geçen çocuk parası Family Kase tarafından verilen “KinderGeld”’den farklıdır. JobCenter’dan aile sayısına göre hesaplarak verilen ücretten ekstra olarak Family Kasse’den “KinderGeld”alabilirsiniz. Ancak JobCenter’dan aldığınız toplam ücretin 40-50 Euro kadarı kesintiye uğrayabilir. Ayrıca okula giden çocuklar için yaklaşık 70 euro eğitim kırtasiye desteği sağlanacaktır. (Örneğin 4 kişilik 1 aile JobCenter’dan yaklaşık 1150 Euro yardım alırken, KinderGeld olarak da 388 Euro alabilmektedir.)

JobCenter işlemlerinizi tamamladıktan sonra Familia Kasse gidip KinderGeld başvurusu yapılmalıdır. Başvuruda çocukların “Uluslararası doğum belgesi” gerekmektedir. Çocuk parası oturum kabul kağıdınızı aldığınız günden itibaren başlamaktadır. Bazen işlemler uzun sürse de geriye dönük toplu ödeme yapılmaktadır.

 1. Emeklilik Kasasına kayıt: Vergi numarası ve emeklilik numarası ile birlikte gidip kayıt yaptımanız gerekmektedir. JobCenter’dan yardım aldığınız sürece Jobcenter’dan aldığınız sosyal yardım tutarı üzerinden emeklilik ödemesi yapılacaktır.
 2. Sigorta Firmasına Kayıt: Türkiye’de SGK tarafından sağlanan sağlık sigortası Almanya’da özel sigortalar tarafından sağlanmaktadır. Almanya genelinde 20 civarında özel sağlık sigortası bulunmalıdır. Herbiri aynı imkanı ve desteği sağlamaktadır. Müşteri kazanma ile ilgili küçük ayrımtı faklılıkları olabilir.
 3. Televizyon vergisi: evinizde altyapısı olduğu için izleseniz de izlemeseniz de devlet tarafından bu vergi alınmaktadır. Bu vergiden muaf tutulabilmek için JobCenter’dan aldığınız son 3 aylık maaş dökümünüzü TV vergi formu doldurarak formdaki adrese göndermeniz gerekmektedir.
 4. Okul Bileti: 3 km’den daha uzak yerlere çocuklar için aylık okul bileti verilmektedir. Aylık ücreti ortalama 12 Euro’dur. Ancak okul 3 km’den kısa mesafedeyse ve çocuğunuzun bu bileti almasını istiyorsanız aylık 46 euro karşılığında satın alabilirsiniz.
 5. Çocuklar için okul dışı aktiviteler için aylık 12 euroya kadar devlet desteği alabilirsiniz. Bu üyelikler aylık 3 ila 7 euro arası değişmektedir.
 6. Diploma Denkliği: Tercüme masrafları JobCenter tarafından karşılanmaktadır. En az üç tane tercümanlık firmasından alacağınız teklifleri JobCenter’a sunarak onay aldığınız firmaya tercümenizi yaptırabilirsiniz.

 

Sırasıyla bunları yaptıktan sonra artık mülteci psikolojisinden kurtularak hayatı normalleştirme vaktiniz geldi.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet dilekçesi yer almaktadır. Takipçimiz ekte...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının Kanun Hükmünde...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman ilan etmesinden sonra, hem Türkiye’de...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade etmektedirler. Ancak bununla ilgili herhangi...
- Advertisement -

Daha faza içerik