Almanya Almanya Entegrasyon Eğitim Haberler Tüm Makaleler

Almanya’da Akademik Entegrasyon

AKADEMİK ENTEGRASYON SÜRECİ

Almanya’daki akademik camiayı tanıma, Üniversitelerdeki dil kurslarına B1 veya B2 kurslarından itibaren katılmaktan geçer ve bu yol aynı zamanda akademik camia ile ortak çalışan veya işbirliği yapan enstitü, vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşları ile irtibat kurmaya ve güzel ilişkiler geliştirmeye bağlıdır.

Akademik Entegrasyon kapsamında Yapılması Gereken Çalışmalar: Berlin’deki dil kurslarına katılan mülteciler örneğinden hareketle yapılan/yapılması gerekli olan çalışmalar;

 • İlgi alanına göre fakülte etkinlik ve seminer takibi,
 • Mülteci kökenli öğrenci adaylarının ilgili oldukları Bölüm ve Fakülte öğrencilerince kurulan insiyatifleri ve bu isniyatiflerce düzenlenen sosyal ve kültürel etkinlikleri (sprachcafe, tandem, çeşitli seminerler) takip
 • İş dünyasına adım atma ile ilgili çeşitli eğitimleri katılım, (Ör. FU Weiterbildungzentrum)
 • Koordination INTEGRA, Angebote für Geflüchtete gibi programlar aracılığıyla sunulan diğer eğitim fırsatlarını takip etmek, (Ör. Aktuelles ve Abonnement sayfaları)
 • DAAD finansmanında (kabul veya ret almış veya henüz mülakat sonucunu bekleyen olsun) Üniversitelerce sunulan dil kursu, misafir öğrenci statüsü, mentorluk eğitimleri, koçluk eğitimleri,
 • DAAD tarafından sunulan çeşitli burs imkanlarını takip etme,
 • Multecilere oncelik veren kurumları tanıma ve Mesleki angajman (sosyal, fen, mühendislik, öğretmenlik, sağlık, vb sektörlerdeki mesleki fırsatlar ve bu sektörler ile yakından çalışan akademisyenler ile güzel bir ilişk geliştirilmesi ve sektörleri daha yakından tanıma imkanı elde edilmesi), bu anlam gönüllü çalışma ve praktikum vb. fırsatları yakından kovalamak,
 • Herkese akademik veya mesleki bir kariyer hedefi belirlemek,
 • Bu tür Dil kurslarında çalışmak istediğiniz alan veya alanlardaki tecrübeli mülteciler ile irtibata geçmek ve onların aracılığıyla farklı sosyal, kültürel, eğitimsel ve mesleki fırsatları ayrıca takip etmek,
 • Daha önce Almanya’ya gelip iltica edip akademi dünyasına adım atan uzmanlar, araştırma görevlileri ve Mülteci dostu akademisyenler ile dostluklar ve güçlü ilişkiler geliştirilmesi öngörülmektedir.

 

Bu amaca matuf olarak, Üniversite dil kurslarına devam eden arkadaşlarımızın diğer Türk arkadaşlar ile aynı masaya oturmak yerine mümkünse farklı masalarda oturarak diğer milletlerden insanlar ile tanışıklıklar geliştirip hem kendi dil bilgilerini geliştirmesi ve hem de halihazırda rağbet gören akademik mesleki eğitimler ve iş fırsatlarını takip etmeleri mümkün olabilecektir.

 

DAAD Finansmanı ile Üniversiteler tarafından Mültecilere Yönelik olarak Sunulan Eğitim Fırsatları: DAAD finansmanında proje bazlı olarak sunulan fırsatlar dil kursları ile sınırlı değildir. Yukarıda da değinildiği üzere, çok farklı konseptte mültecilere destek amaçlı olarak yürütülen projeler bulunmaktadır.

 

Tüm bu projeler “Refugees Wellcome” veya “Koordination INTEGRA” olarak adlandırılan programların birer parçasıdır. Bu programlar ise DAAD tarafından Federal Eğitim Bakanlığı işbirliğinde finanse edilmekte olup, mülteci olarak kabul almış olsun veya olmasın (TU’daki dil kursu ve misafir öğrenci statüsü, vb. hariç) öğrenci adayı tüm mültecilere açıktır.

 

Bu çerçevede, DAAD web sitesi içinde bulunulan eyalet adı girildiğinde ilgili eyalette (ör. Berlin) bu minval mültecilere sunulan tüm program ve bu programlar bağlamındaki projelere başvuru için gerekli şartlar yer almaktadır.

Mesela Berlin ve çevresinde 22 yüksek öğrenim kurumu bu minvalde proje desteği almakta olup bizlerin sadece adı üniversite olarak geçtiği için sadece 3’une odaklanıp diğer 19 Hochschule yi daha düşük profilde gördüğümüzden oralardaki fırsatları takip etmememiz büyük bir eksikliktir.

https://www.daad.de/der-daad/fluechtlinge/gefoerderte-projekte-an-deutschen- hochschulen/de/

Bu çerçevede, DAAD web sitesinde sunulan yukarıdaki linkten bulunduğunuz eyalet içerisinde mültecilere yönelik olarak proje destegi alan üniversite adlarına, web sitelerine ve üniversitedeki proje yetkililerinin isim ve iletişim bilgilerine erişebiliriz. Ayrıca bu web sitelerinden destek aldıkları projeler hakkında detaylı bilgi edinebiliriz. Ayrıca, proje yetkililerine mail yoluyla mültecilere sundukları çeşitli imkanları sorabiliriz. Böylece kendilerince sunulan dil kursu, misafir öğrenci, mentorluk eğitimleri, koçluk seminerleri, üniversite hazırlık mesleki kursları, Fakülte öğrencileri tarafından organize edilen insiyatifler (ve dolayısıyla bu insiyatiflerce organize edilen sosyal ve kültürel etkinlikleri web sitelerinden takip ederek), çeşitli seminerler ve projeleri takip edebiliriz. Buna ek olarak,  Newsletter  larına abone olabilir ve ofislerini ziyaret ederek daha detaylı bilgilere ulaşabiliriz.

Akademik Burs İmkanları:

 • DAAD Burs imkanları: Alman Akademisyen Değişim Programı DAAD’ın lisans, yüksek lisans, doktora ve post doktora alanlarında çeşitli bölümler ve ihtisas branşlarındaki burs imkanlarını takip edebilmek ve araştırabilmek web sitesi bilgileri(Almanca)

https://www.daad.de/deutschland/stipendium/de Aynı sitenin ingilizce versiyonu için; https://www.daad.de/deutschland/stipendium/en/

 • Mültecilere Yönelik ALES benzeri sınav sonucunda burs imkanı (TestAS): Bu Adreste akademik eğitim almak isteyen mülteciler için bir sınav yapılmaktadır. Sinav sonucunda yüksek puan alanlar Alman yüksek öğrenim vakfından lisans, yüksek lisans, doktora için burs kazanma hakkı elde ediyor. (110 puan üzeri 1100 Euroya kadar)

Sinava Mülteci olduğunuzu ispat eden kimlik ile başvuru yapılmaktadır. Sınav Almanca, ingilizce ve Arapça dillerinde yapılmaktadır. Türkiye deki ALES sınavına benzer mantık soruları sorulmaktadır.

Ayrıntılı bilgi: http://refugees.testas.de/

 

Lisans, Y. Lisans, Doktora ve üstü Eğitimlere Burs Sağlayan Bazı kuruluşlar: Bu yıl Eylül Ekim 2019 döneminde lisans, y.lisans, doktora veya üstü programlarına başlama niyetinde olan arkadaşlarımızın dikkatine!

Almanya’da burs başvuruları genellikle 6 ay öncesinden yapılacak başvuru ile mümkün olabilmektedir. Bununla birlikte, Egitime başlandıktan sonra en fazla 3. Dönem itibariyle burs başvuruları kabul edilmektedir.

Bu çerçevede, burs başvurusu yapılabilecek en önemli kuruluşlar ve başvuru detayları için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

https://www.hu-berlin.de/de/forschung/szf/wiss_nachwuchs/wn_nafoeg_html https://www.boell.de/de/stipendium-studium https://www.rosalux.de/stiftung/studienwerk/ https://www.fes.de/studienfoerderung/

 

– Philipp Schwarz İnsiyatifi kapsamında Doktora ve üstü seviyedeki risk altındaki akademisyenlere 2 yıllık burs imkanı:

https://www.humboldt-foundation.de/web/philipp-schwartz-initiative-en.html

 

Phillip schwarz Initiative kapsaminda 24 aylık süre için risk altındaki akademisyenlerin burslu olarak misafir öğretim görevlisi olarak istihdam edilebilmekiçin bir Alman Üniversitesinde kendi branşındaki bölüm başkanı veya bir prof. ile kendisine kefil olunacak kadar bir irtibatının olması ve Üniversitenin kendisini bu burs için Philipp Schwarz eğitimine önermesi gerekmektedir. Bu durumda, akademisyenlerin başvurmaları özellikle tavsiye edilmektedir.

Doktora ve üstü akademik seviyedeki akademisyen arkadaşların bir yandan üniversitelerdeki dil kurslarına devam ederken, diğer taraftan da ilgili bölüm hocaları ile sıkı bir diyalog kurmalari halinde Philipp-scwarz bursuna başvurmaları ve kabul almaları mümkündür.

 • Studien Stiftung: Almanyada DAAD Vakfı dışında yüksek eğitime en fazla destek veren vakıflardan birisini Studien Vakfı oluşturmaktadır.

Vakıf halihazırda 12,900 öğrenciye ve yaklaşık 1.100 doktora öğrencisine burs imkanı sunmaktadır. Vakıf, Yükseköğretimin tüm aşamalarında burs imkanı sunmaktadır.Vakfın Berlin ve Bonn’da olmak üzere iki adet ofisi bulunmaktadır.

https://www.studienstiftung.de/kurzprofil/ https://www.studienstiftung.de/studienfoerderung/

 

Dual (akademik ve mesleki) Eğitim sunan Kuruluşlar ve Fırsatlarını Takip Etme 

 • Stiftverband Vakfı:

Çalışmalar yapan uygulamalı yüksek eğitim kurumları, Üniversiteler ve mesleki eğitim akademilerinin sunduğu fırsatları takip edebilirsiniz.

https://www.stifterverband.org/duales-studium

Sitenin arama motorundan Integration veya flüchtlinge yazılarak tüm proje faaliyet ve fon destekleri hakkında bilgi edinmek mümkündür.

Vakfın mültecilere yönelik olarak eğitim, innovasyon ve bilimsel faaliyetlerini destekleyen “Integration Durch Bildung” İnsiyatifi.

https://www.stifterverband.org/integration-durch-bildung

Vakfın “Integration Durch Bildung” İnsiyatifi tarafından desteklenen Projeler ve fon türleri https://www.stifterverband.org/integration-durch-bildung/offener-integrationsfonds

Vakfın “Menschen Leben ıntegration” Projesi: sayısız uzman ve araştırmacı ile diyalog içinde sivil entegrasyon potansiyelinin nasıl organize edildiğini ve entegrasyonun nasıl başarılabileceğini araştırmak için kullanılıyor.

Dual Eğitim ve Mesleğe giriş için gerekli ek kualifikasyonlar hakkında bilgilendirme: https://www.bibb.de/ausbildungplus/de/

 

Not: Makalenin yazımında emeği geçen okurlarımıza teşekkür ederiz.

Benzer İçerikler

Diyanet personelin tatili için 5 yıldızlı otelle anlaştı

admin

Elmalı vakasının siyasal istismarı

admin

Türk Mültecilerin Bilgileri Türkiye’ye sızdırılıyor mu?

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757