Almanya Almanya Entegrasyon Gündem

Almanya Vatandaşlığa Kabul Testi

Vatandaşlığa Kabul Testi

Vatandaşlığa kabul testine katılıp başarı göstererek, Almanya’nın hukuk ve toplum düzeni ve yaşam koşulları hakkında Alman vatandaşlığına geçmek için gerekli olan bilgilere sahip olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.
Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’nin sınav merkezlerinde teste katılmak için kayıt yaptırabilirsiniz.

Test Nasıl Yapılıyor?
Sınavda size 33 sorunun bulunduğu bir test kitapçığı verilir. Soruları cevaplamak için size altmış dakika süre tanınır. Her soruda dört olası cevap arasından doğru olanı seçmeniz gerekir. En az 17 soruya doğru cevap verirseniz, testi geçmiş olursunuz. Ardından Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi size kişisel test sonucunuzla ilgili bir sertifika verir.
Bu sertifikayla vatandaşlığa kabul makamı karşısında vatandaşlık bilgilerinizi belgeleyebilirsiniz.
17 sorudan daha azına doğru cevap verdiğiniz takdirde testi tekrarlayabilirsiniz.

Farklı Alanlardan 33 Soru
30 sorunun konu alanlarını “demokraside yaşamak”, “tarih ve sorumluluk” ve “insan ve toplum” oluşturuyor. Asıl ikametinizin bulunduğu eyalet hakkında üç soru sorulur.
Test açısından önemli olan tüm konulara toplu bakışı Vatandaşlığa Kabul Testi Soruları Genel Kataloğu ve bağlayıcı Vatandaşlığa Kabul Kursu Çerçeve Müfredatında bulabilirsiniz. Kataloğun tamamını ve çerçeve müfredatı sağ sütundaki bağlantıya giderek bulabilirsiniz.
Vatandaşlığa Kabul Testine Kimlerin katılması Gerekiyor?
Alman vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunduğunuzda, Almanya’nın hukuk ve toplum düzeni ve yaşam koşulları hakkında bilgi sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

İstisnalar:
Bir Alman okul diplomasına sahip olmanız.
Talepleri bedensel, zihinsel ya da ruhsal bir hastalık, bir engel ya da yaşlılık nedeniyle yerine getiremiyorsanız.
Vatandaşlığa Kabul Testine Nerede Girebilirim?
Vatandaşlığa kabul testiyle ilgili sorularınız varsa, yerel vatandaşlığa kabul makamları size yardımcı olacaktır. Bu makamlar size aynı zamanda, teste katılmak için kayıt yaptırabileceğiniz en yakın sınav merkezini nerede bulabileceğinizi de söyleyecektir. Eyaletinizde yer alan sınav merkezlerinin bir listesini de sağ sütundaki indirilebilecek dosyalar arasında bulabilirsiniz.
Vatandaşlığa kabul testinin katılım ücreti 25 Euro’dur.
Lütfen sınav gününde yanınızda geçerli bir kimlik belgesi getirmeyi unutmayın.

Vatandaşlığa Kabul Testine Nasıl Hazırlanabilirim?
Vatandaşlığa kabul testine hazırlanmanın en iyi yolu, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin internetteki soru kataloğunu etkileşimli olarak cevaplamaktır. Her soruyu cevapladıktan sonra doğru cevap görüntülenir. Test toplam 310 sorudan oluşur, bunların 300 tanesi genel sorulardır, 10 soru ise ikamet ettiğiniz eyaletle ilgilidir.
Alternatif olarak Online Test Merkezinde deneme amaçlı örnek bir test formu da doldurabilirsiniz. Siz tüm soruları cevapladıktan sonra hangi soruların doğru cevaplandığı görüntülenir. Ardından kısa arka plan bilgileriyle birlikte doğru çözümü inceleyebilirsiniz.
Elbette vatandaşlığa kabul testi soruları genel kataloğunun yanı sıra eyalete özel soru kataloglarını da Federal İçişleri Bakanlığı vatandaşlığa kabul testi internet sayfasından PDF belgesi olarak da indirebilirsiniz. Örnek test formunu da indirilebilir dosya olarak burada bulabilirsiniz (sağ sütun).

Teste Hazırlık Amaçlı Kurslar
Bazı eyaletler vatandaşlığa kabul testine hazırlık amaçlı kurslar da düzenliyorlar. Konuyla ilgili bilgileri yerel vatandaşlığa kabul makamlarından alabilirsiniz.
Almanca Bilgisini Kanıtlamak
Vatandaşlığa kabul edilmeye yetecek kadar Almanca bildiğinizi kanıtlamanız gerekiyorsa, bir uyum kursuna katılabilir ve “uyum kursu sertifikası” alabilirsiniz. Ayrıca vatandaşlığa kabul testinde geçen birçok konunun ele alındığı 60 saatlik bir oryantasyon kursu da uyum kursunun bir parçasıdır.
Sorularınız Olduğu Takdirde Başvurabileceğiniz Yer
Uyum kurslarındaki testlere veya vatandaşlık testine ilişkin sorularınız olduğu takdirde, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’nin yurttaş hizmetleri size yardımcı olur. İletişim bilgilerini sağ sütunda bulabilirsiniz.

Açıklama:
Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’nin online test merkezinin kullanımı elbette ücretsizdir. Tüm test soruları İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan soru kataloğuna uygundur. Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi üçüncü kişilere ait internet sayfalarının içeriği konusunda hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Kaynak: http://www.bamf.de/TR/Willkommen/Einbuergerung/WasEinbuergerungstest/waseinbuergerungstest-node.html

Benzer İçerikler

Almanya’dan OHAL açıklaması

admin

-Malta iltica işlemlerinde Almanya’dan 2016 yılı Dublin uygulaması-

admin

Reşit Olan Çocuklar için Aile Birleşimi Mümkün mü?

editor_dr

YORUM YAP