Almanya Entegrasyon Almanya Genel Almanya İltica Almanya Ulaşim Gündem Haberler

ALMANYA İÇİ MÜLTECİ TRANSFER İŞLEM ŞARTLARI

NRW içinde Yer değişikliği

Transfer için başvurulması gereken kurum Arnsberg deki “Bezirksregierung Arnsberg” kurumdur. Yer değişikliği için belli şartların veya belli sebeplerin sunulması gerekli. Umverteilung(Yer değişimi) başvurusu kağıdında 4 tane seçenek bulunmaktadır. Bunlar, is ve eğitim, ailevi nedenler, tıbbi ve sağlıksal nedenler ve diğer sebepler diye yazılmış. Bu kutucuklardan hangi sebepler ile yer değişikliği talebinde bulunuyor iseniz arka sayfa da bulunan “sebep gösterme” kutucuğuna özetle yazmanız gerekmektedir ve belgeler ile desteklemeniz gerekmektedir. Yer değişikliği için bu belge ve işlemlerin yapılmasının belirli bir zaman dilimi yoktur. İlk başvuru yapıldığı andan itibaren yapılabilir bu başvuru ama Arnsberg in sizin belediye aşamasına geçtikten sonra müdahale etmesinin daha yüksek ihtimal olduğunu unutmamak gerekir. Sayı çokluğundan dolayı şimdilik önce genel yerleştirme yapıp daha sonra istekleri ele almayı tercih ediyor sistem.

Umverteilung(Yer değiştirme) belgesinde istenilen belediye ve diğer bilgiler tamamen doldurulmali ve gerekçeler net bir şekilde belirtilmeli. Bunun yanında dosyalar veya gerekçelere delil oluşturacak belgeler ekte belirtilmeli ve hepsi tarayicidan mail sistemine PDF olarak yuklenilmeli. Detay olacak bir bilgi olarak şunu söyleyebiliriz; Arnsberg sistemi güvenlik açısından sadece PDF dosyalarını açmaktadır, unutulmamalı.

Gönderilmesi gereken adres:

Eger mail adresi ile irtibata geçilir ise daha hızlı sonuç alınabilir. Posta yolu ile de başvuru yapılabilir, aşağıdaki adresteki gibi;

Bezirksregierung Arnsberg
Seibertzstr. 1
59821 Arnsberg

Toparlamak gerekirse;

Yer değişikliği basvurusu ile ilgili zorunluluklar şunlar;

Belediye aşamasına geçmiş olmak,

Yer değişikliği ile ilgili ihtimal olumlu sonuç alabilmek icin:

Gerekçeler sağlam temellere dayandırılmalı,
Dosyalar ile desteklenmeli,
Mail de veya mektupta şahsi ifadelerden kaçınılmalı,
Durumun acil olduğu ve geçen sürelerin mağduriyet oluşturduğu bildirilmeli,

Yer değişikliği ile ilgili kısa sürede dönüt alabilmek için tavsiyemiz şudur:

Telefon ile irtibata geçinilsin ve telefon görüşmesinde mümkünse dosyaların gönderileceği mail adresi alınmaya çalışılsın. Bu mailleşmeler ile hem sürecin durumu öğrenilebilir hemde daha hızlı sonuç alınabilir diye umuyoruz.

Yer değişikliği ile ilgili belgeler konusu ile ilgili açıklama;

1)İş veya Eğitim

Yer değişikliği için en geçerli ve sabit seçenek olmuş bir gerekçe de iş ve eğitim durumudur. İş ile alakalı belgeler ve eğitim ile alakalı belgeler Arnsberg e iletildiğinde sonuç alınması ve sonucun hızlı ulaşması yüksek ihtimal ile mümkündür. Bunun yanında bazı durumlarda ise yer değişikliği talebi sadece o şehir veya eyalet eksenli değil, Almanya geneli olma ihtimali de vardır. Dolayısı ile eğitim ve iş ile ilgili belgelerin yer değişikliği için yeterli hatta hızlı sonuç alınabilir olduğunu söyleyebiliriz.

2)Ailevi sebepler;

Ailevi sebepler de yer değişikliği için güçlü bir yöntemdir. Evli eşler aynı anda başvurmadığı durumlar veya bir çok sebepten ötürü farklı belediyelerde hatta farklı eyaletlerde olabiliyorlar. Bundan dolayı eşlerin de bu başvuruyu doldurması gerekiyor. Başvuruda gerekli belgeler, aile cüzdanı gibi, belirtilmeli. Burda verebileceğimiz, tecrübelerden ötürü tavsiyemiz, müsait olunan bir zamanda Arnsberg binası ziyaret edilmesidir. İşlemin daha hızlı ve istikrarlı yürüyebilmesi Arnsberg binasındaki memurun göstereceği ilgiye bağlı olduğu unutulmamalı bir yerde. Adres ve açılış-kapanış saatleri şöyledir:

Mo bis Do. 8:30-12:00 und 13:30-16:00
Fr 8:30-14:00

Seibertzstr. 1
59821 Arnsberg

3)Tıbbı Nedenler:

Tıbbi nedenler ile ilgili yapılacak başvurularda da sonuç alabilmek elbet mümkün ve hatta hızlı da olabilmektedir. Burda dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi şudur, Tıbbi sebepler sizi yer değişikliği talep ettiğiniz belediye ye bağlayıcı olmalıdır. Sizin tedavinizin o belediye deki bir muayenehane de yapılması gerektiğini gösteren bir belge olmalıdır. Burada yanlış bir anlaşılmayı önleyelim, sizin hastalığınızın sadece o belediyede muayenesi olduğu anlamı çıkmıyor, sadece siz o hastane veya muayenehane de tedaviniz yapılması gerekiyor veya tedavinize devam edilmesi gerekiyor.

Tıbbi sebepler ile ilgili çok kafa karışıklığı ve bilgi karmaşası olduğu için bu konuyla ilgili devamında özel olarak detaylı yazımızı sunacağız.

4) Diğer sebepler:

Bu konu ile alakalı sunulacak sebepler de muhtevıyatına göre yer değişikliği için geçerli sebepler olabilmektedir. Bir çok konuyu kapsadığı için devamdaki yazıda detaylı bilgi verilmeye çalışınılacaktır.

Geçenki yazımızda Tıbbi sebepler ve Diğer sebepler konusunu detaylı yazmaya çalışacağımızı belirtmiştik.

Tıbbi sebepler ile ilgili sunulacak belgeler başvuran kişinin kendisinin tedavi merkezinden almış olduğu belgeler ile oluşturulabilir. Kişi belli bir kurumda ve belli bir metod ile veya belli bir doktor eşliğinde muayene edileceğini göstermesi gerekiyor.

Unutulmaması gereken noktalardan birisi şudur ki, halihazırda bulunduğunuz belediyenin sağlık şartları sizin tedaviniz için uygunsa-ki Almanya da 10 bin kişinin bulunduğu şehirlerin çoğunda bile Kanser araştırma instituleri var- yer değişikliği için yapacağınız belgeler olumlu yanıtlanmayabilir. Tekrardan belirtmekte fayda var, bu tür durumlar daha önceden devam eden tedaviler veya daha önceden sizin hikayeniz ve tıbbi gelişimini i bilen doktorlar bağlayıcı sebepleriyle olumlulaştırılabilir.

Tıbbi sebepler ile ilgili gerekçeleri birkaç başlıkta toplarsak şunları yazabiliriz:

1)Tedavisi mudavilde çok bulunmayan hastalıklar için büyük şehirlere nakil olayı hızlı olabilmektedir. Bu türlü durumlarda zaten ilgili sosyal memur veya belediye başvuruyu takip edebilmekte ve hızlandırabilmektedir.

2)Tedavisine başka bir hastane de veya muayenehane de başlanılmış bir hasta için nakil işlemi doktorun süreci bilmesi ve tedavide devamiyetin önemi vurgulanarak yazılan başvuruda olumlu sonuçlanacağını umuyoruz. Burada eklememiz gereken bir nokta şudur ki, başvuran tedavisini takip eden bir doktordan imzalı bir kağıt alır ise sebep daha sağlam temellere dayandırılmış olur. Doktor muayeneye devam etmesi gerektiğine dair mektup veya raporları, bir çok sebepten dolayı zaten verebilmektedir. İstenildiği takdirde kolayca alınabilecek bir belgedir.

3)Tedavi için başka bir belediyedeki kurumda muayene veya tedavi olmakda yer değişikliği için bir sebeptir ama bu durum uzun süreli bir tedavi sürecinin olması veya halihazırdaki belediye de hastalığın tedavisinin mümkün olmaması gibi şartları da sağlaması gerektiği unutulmamalı.

4)Tedavi için psikolojik sebepler veya Çocuk ve Ergen Gelişimi ile alakalı sebepler de yer değişikliği için geçerli sebeplerdir. Bunun için ilgili belediyenin ilgili kurumu ile birebir görüşmeler yapılıp alınacak belgeler ile başvuru yapılabilir, biz burada bu türlü sebeplerin de sonuç vereceğini umuyoruz ama gerekçelerin her zamanki gibi belli bağlayıcı şartları olması gerekmektedir.

5)Bakıma muhtaç veya yardıma muhtaç hastaların, bakım alabileceği bir tanıdığı veya ilgikenebileceği kişilerin yanına nakil olabilmesi için başvurularının olumlu sonuçlanacağını umuyoruz, eklenen belgelerde ilgilenecek kişilerin resmi evrakları sunulmalıdır ve ikamet alınacak adres belirtilmelidir.

Ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var. Şeker ve Böbrek yetmezliği gibi hastaların bütün belediyelerde yeterince hizmet veren kurumlar mevcut olduğu için yer değişikliği için kuvvetli bir sebep oluşturmayacağını maalesef belirtmemiz gerekiyor.

Doğum gibi durumlarda veya kısa süreli müşahede gerektirecek-operasyon(safra veya apandisit gibi

Bir önceki yazımızda yer değişikliği ile ilgili diğer sebepler üzerinde duracağımızdan bahsetmiştik.

Yer değişikliği ile ilgili sabit ve bilindik sebepler, iş, eğitim, sağlık ve ailevi sebepler idi. Bu sebeplerde kendi içlerinde bir çok alt sebebe dönüşebilmekteydi. Bu yazımızda diğer sebepler konusunda ne gibi şeyler olabilir, hangi diğer sebepler yer değişikliğ için bağlayocıdır, ne kadar sürede sonuca ulaşılabilir gibi elimizden geldiğince örnekler eşliğinde bilgi vermeye calışacağız.

Öncelikle belirtmemiz gereken şey, bu yazımız tamamen ortak bir aklın yazısıdır, bununla ilgili yazılmış veya net çerçeveler ile ortaya konulmuş bir formül yoktur. Yazımızın devamındaki örnekler üretilebilir veya geliştirilebilir. Burda vermek istediğimiz bilgi, sebeplerin bağlayıcı olma özelliğidir.

1)Bir belediyede 6 ay resmi kayıtlarla yaşamış olmak yer değişikliği talebiyle alakalı güçlü bir sebeptir. Basvuruda bu süre içerisinde entegrasyon sürecine etkisi ve bulunan mekanın kişinin ruhsal ve sosyal durumuna organize olmuş olmasından bahsedilebir.

2)Bir belediye de almış olduğunuz veya aşmaya devam ettiğiniz eğitim, dil kursu, Praktikum veya kısa süreli seminerler de başvuru yapmanız için sebep oluşturabilir nitelikte.

3)Bir belediyede katılmış olduğunuz organizasyonlar ve bu organizasyonlardaki konumunuz da başvuru yapmak için uygundur.

4)Bir belediyede Sosyal hizmetlerde yapmış olduğunuz Freiwillig(Gönüllü) hizmetler de başvuru yapmanız için geçerli bir sebeptir ve burda eklememiz gereken nokta şudur, ikna edilebilirse belediyenin gönüllü çalışıldığı birimden-Ehrenamt- bir kişi ile başvurunun yapılması veya takip edilmesinin yararlı olacağıdır.

5)Bir belediyede duygusal bağ kurulmuş bir kişi ile yaşanıldığı ve ayrı kalmak istenilmemesinin belirtilmesi. Bu sebep kalınabilecek bir yer belirtilerek yapılmalı. Yani beraber yaşanılmak istenen kişi ile aynı eve ait bir Wohnungsgeberbestätigung olması gerekmektedir. Başka türlü belgeler istenilebilir başvuran kişilerden.

Bu türlü örnekler ile diğer sebepler artırılabilir. Burada anlatmak istediğimiz diğer sebepler konusunda sebep olarak bir şeylerin sunulması gerektiği.

Şahsi istekler Umverteilung için çok ciddiye alınmamaktadır ve gerekçelere dayandırılmamaktadır.

Tekrar hatırlatmakta fayda var, cok fazla başvuru sayısından dolayı Arnsberg seçici davranmak zorundadır ve bu konuda bazı dosyalarla ilgilenmektedir.

Çok kafa karışıklığına sebep veren bir şeye de cevap vererek yazımızı tamamlayalım. Yapacağınız başvurularda mümkün olabildiğince resmi bir dil kullanmanız ve sebep göstermeniz önemlidir. Şahsi istekleriniz yer değişikliği sayı çokluğundan reddedilebilir. Arnsberg in çalışma prensibine göre, muhatap olduğunuz memuru sebeplerinizin bağlayıcılığına ikna etmeniz istek yapılan belediyeye transferinize sonuç verecektir. Kısa sözün özü; Sebep gösterin, belge ve dosya ile destekleyin ve irtibatınızı koruyup, takibini yapın…

ÖNEMLİ NOT;

Transfer işlemlerinde her eyalete belli oran da mülteci tanımlanmıştır bu kapasitenin %80 ni dolana  kadar transfer işlemleri gerçekleşmektedir.

ancak iş eğitim sağlık gibi nedenlerde bu şart aranmamaktadır.

şayet o şehre tahsis mülteci kapasitesi doluluk oranı %80 ni geçti ise transfer onayı verilmemektedir tahsis edilen mülteci güncel ve sayı oranları her ay başında güncellenmektedir ,

örnek;

Aachen bölgesinde güncel 1968 mülteci bulunmaktadır.

devlet tarafından Aachen şehrinen tanımlanan mülteci sayısı 1777 dir

bundan dolayı Aachen şehrinde 191 mülteci fazlası bulunmaktadır ve şehir 01.07.2018 itibari ile %10 oranında mülteci fazlalılığı bulunmaktadır yani Aachen %110 mülteci doluluğuna sahiptir bundan dolayı belediyenin ve Arnsberg ciddi transfer geçerli  sebepler olmadığı sürece transfer işlemi gerçekleşmesi çok zordur.

örnek2;

Düsseldorf Kreis Wesel Alpen bölgesinde güncel 70 mülteci bulunmaktadır.

devlet tarafından Düsseldorf Kreis Wesel Alpen şehrinen tanımlanan mülteci sayısı 188 dir

bundan dolayı Düsseldorf Kreis Wesel Alpen şehrinde 118mülteci barındırma imkanı bulunmaktadır ve şehir 01.07.2018 itibari ile %37.22 oranında mülteci doluluğu bulunmaktadır yani Düsseldorf Kreis Wesel Alpen %67,78 mülteci barındırma kapasitesi bulunmaktadır bu bölgeye transfer olmak isteyenler başvuru yaptıkları takdirde transfer olma ihtimalleri bulunmaktadır. lütfen aşağıda ki linkten eyaletler ve şehirler bazında bakarak kendi blge ve durumunuzu değetrlendirebilirsiniz.

konuyla ilgili tecrübelerinizi yorum kısmında paylaşırsanız transfer düşünen mülteciler için yol gösterici olur.

not; konuyla ilgili herzaman bir avukata danışmanız önerilir.

 

 

Benzer İçerikler

-Fransa iltica işlemlerinde Almanya’dan 2016 yılı Dublin uygulaması-

admin

Geçici Himaye Amacıyla ikamet izni Verilmesi

Editör

Dublin prosedürü hakkinda

Editör

14 yorumlar

Emir Aralık 11, 2018 at 7:40 pm

Merhaba
Şuan NRW bölgesindeyim mülakatlarım bitti cevap bekliyorum. Berlinde kuzenim var ve berlindeki bir kampa transfer olabilirmiyim. Ne yapmalıyım. Tesekküeler.

Cevapla
Editör Aralık 16, 2018 at 4:23 am

Dilekce yazabilirsiniz ancak birince dereceden akrabalariniz olmadigi icin kabul edilmemesi muhtemeldir.

Cevapla
Yahya Aksu Ocak 31, 2019 at 8:04 pm

Merhaba, ben Almanya ya iltica başvurusunda bulundum 14.02.2017 tarihinde. 19.10.2018 de iltica kabul edildi ve 3 yıllık oturum izni verildi. Ailem Turkiyede onları buraya getirmek istiyorum. Nasıl ve ne gibi bi yol almam gereklidir. Şimdiden teşekkürler

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 4:10 am

Yabancilar dairesine giderek Aile birlesim islemlerini baslatmaniz gerekli.

Cevapla
Hüseyin Şubat 7, 2019 at 8:01 pm

Merhaba bayren icinde gecerlimi

Cevapla
Hüseyin Şubat 7, 2019 at 8:17 pm

Merhaba bayren passauda haimde kaliyorum esim ve ben bayern icinde mini cop olarak iş bulduk işimiz onylandi landramst tarafindan burda kaldigimiz haim sefi ve caritas transferimiz yapmiyor gidecegim haimde bos yerde var sefin dedigi bana mini jop oldugu icin transferin yapmamiyorum nasil bir izlem yapmam lazim

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 2:54 am

Gideceginiz Belediye’den oraya kaydinizi yapabileceginize dair bir yazi alip bunu Heim Yetkilisine dilekce ile verin.

Cevapla
Hüseyin Şubat 19, 2019 at 1:41 am

Sayin admin transfer basvuru formunun linki calismiyor galiba lutfen ilgilenirmisin teskurler

Cevapla
yilmaz Mart 6, 2019 at 9:32 pm

selamlar ben almanyada ilticaciyim solingende kaliyorum yaklasik bir senedir 1 yilik oturma iznim var ama sehire hic alisamadim yerimi degistmek istiyorum ama yukardaki yolarin hic biri bana uygun degil sadece bochum universitesinin dil kursuna on kayit yaptirdim kabul oldu ama jobcenter odemesini kabul edermi onu bilmiyorum bu yer degisikligi icin ne yapmam gerekiyor bir fikir verseniz sevinirim

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 2:25 pm

Makalede bahsedilen konular dışında başka bir seçenek gözükmemektedir.

Cevapla
ahmet Mart 6, 2019 at 9:33 pm

benim mesajlar neden yayina girmiyor anlamadim giti

Cevapla
Dogukan Ocak 5, 2020 at 2:23 pm

Merhaba. Ablam kasselde yaşiyor 20 yıldır. Giesen de mulkatlarim 2 gun sonra. Beni oraya verirler mi ? Ablamı arayip soruyorlarmi bilgi verir misiniz. Teşekkürler

Cevapla
admin Ocak 6, 2020 at 11:06 pm

MErhabalar, ablanızın yanına gitmek istiyorsanız vukuatlı aile nufus kağıdınızı vermeniz verekmektedir.Bazen dikkate alınır bazen aloınmaz.

https://www.youtube.com/watch?v=8Bvt-cB0nXA

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube ve @ilticahaber twitter üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla

YORUM YAP