Uncategorized

Almanya – Düsseldorf Mahkeme Kararı

Düsseldorf İdare Mahkemesinin; iltica başvurusu BAMF tarafında reddedilen Gülen hareket mensubu için verdiği karar. Mahkeme BAMF’ın RED gerekçelerini yetersiz bulup başvurucuya iltica statüsü verilmesine karar vermiştir.

Bu karar benzer endişeler ve korkularla özellikle NRW eyaletinden başvuracak olan iltica adayları için çok önemli bir karardır. Karardaki şahsınızla ortak olan bulguları tespit edip mülakat sırasında durumunuzdaki bu benzerliklere ve mahkeme heyetinin kararına vurgu yapmanız faydalı olacaktır.

KARAR’dan küçük alıntılar; (Google translate çevirisi)

23

Türk devleti tarafından Gülen hareketine – haklı ya da yanlış olarak – atfedilen kişilerin, iltica ile ilgili zulmü Türkiye’de hesaba katması gerektiği varsayılabilir. Böyle bir zulüm riskinin varlığı, kişinin hareket içinde lider bir kişi olmasını gerektirmez. Türkiye’deki mevcut durum, her yerde yaygın olan milliyetçi atmosferiyle, şüpheli bir Gülen taraftarının bile terörizm şüphesiyle tutuklanmak için yeterli olduğu gerçeğiyle karakterizedir.

25

Darbe girişiminin ardından hükümet, Gülen hareketine atfedilen veya yasaklanan Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) veya diğer terör örgütlerine yakın olmakla suçlanan kişi ve kurumlara karşı “temizlik” tedbirleri başlattı. Alman Büyükelçiliği (10 Şubat 2018 itibariyle) bugüne kadar 189.322 ön soruşturmaya tabi tutulmuş, 53.412’si tutuklanmış, 154.842 memur ve özel okul öğretmeni askıya alınmış, birkaç bin askeri personelin bulunduğu 117.386 kişi gözaltına alınmıştır. Tedbirler, Gülen hareketinin izleyicilerini Türkiye’deki tüm ilgili kurumlardan kaldırmak için tasarlanmıştır. Bu “tasfiyeler” yalnızca Gülen hareketine yakın olmakla suçlananlar ile darbe girişiminde yer aldığından şüphelenilenler arasında bir ayrım yapmıyor ve hükümet bu önlemleri desteklemek için 20 Temmuz 2016’da acil durum ilan etti. 19 Temmuz 2018’de sona erdi. Darbe girişiminden bu yana, hükümet, korku, öfori, propaganda ve ulusal birliğe eşit şekilde dayanan, neredeyse bütünüyle egemen olan bir milliyetçi atmosfer yarattı. Atmosfer, “temizlik” önlemleriyle besleniyor ve besleniyor eşlik eden kamuoyuna ihbar çağrıları, Büyük şehirlerin merkez meydanlarında gösterilerle kutlanan ulusal direnişin abartılmasından…

Kararın resmi almanca linki:

https://www.justiz.nrw.de/nrwe/ovgs/vg_duesseldorf/j2019/26_K_7846_18_A_Urteil_20190301.html

Benzer İçerikler

Red Alanlar için Aile Bütünlemesi

editor_dr

ALMANYA DIŞ İŞLERİ BAKANINDAN 23.07.2018 TARİHLİ GÜNCEL TÜRKİYE AÇIKLAMASI

admin

YORUM YAP