Salı, Eylül 22, 2020

Almanya Dublin Kararı

Göz atınız!

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...

Bilgi Edinme Hakkı kimlere uygulanmaz?

Okuyucularımız, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde devletten bilgi talep ettiklerinde kendilerine bilgi verilmiyor ise; muhtemelen aşağıda bahsedilen gerekçelerle karşı karşıya...

Türkiye’de Savunma Hakkına Operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, cemaat soruşturmaları sonucu mağdur olan insanları savunan avukatlara operasyon düzenledi. 11 Eylül...

Cumhurbaşkanı’na Hakaret Davaları

Günümüzde Cumhurbaşkanlığı ile ilgili en çok tartışılan konulardan biri, hakaret davaları. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde sayıları giderek artan...

MİT’in fişlemeleri ve yapılan bu fişlemelerin kapsamının anlaşılması

Daha önce yayınlanmış olan yazımızda "Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 81 ilin terör ve istihbarat müdürlüklerine gönderdiği ‘gizli’ damgalı yazıya göre...
- Advertisement -

İltica Haberleri okurlarımızın bize ulaştırdığı Dublin kararlarından derlenen ve Almanya’nın Yunanistan’ın iltica sisteminin tam olarak işlediğini ve güvenli bir ülke olduğunu ve böylelikle Dublin uyguladığı gerekçelerini bu haberimizde bir araya getirmeye çalıştık. 

Almanya’nın Yunanistan’a Dublin uygulamaya yönelik genel gerekçeleri

 • Yunanistan, Avrupa Birliği’ne üye bir ülke ve bu nedenle güvenli bir üçüncü ülkedir.
 • İltica Yasası’nın 261. maddesi, Cenevre Mülteci Sözleşmesi’nin (GFK) ve Avrupa İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi’nin (EM.) uygulanmasının sağlanacağı varsayılabilir.
 • Yunanistan, özellikle İltica Prosedürleri direktifilerinin uygulanmasıyla ilgili AB standartları ile kapsamlı bir şekilde uyumlu ve Yunan hukuk sistemi dahil, sığınma prosedürünü hızlandırmayı amaçlayan iltica yasasında değişiklikler yapmıştır.
 • Kabul tesislerinin aşırı kalabalıklaşmasından kaynaklanan, konaklama koşullarının bozulmasına yol açan durumlar iyileştirmektedir (Yunanistan Federal Ofisi irtibat yetkilisi, aylık rapor Ocak 2020).
 • Yunanistan, işleyen bir iltica sistemi için gerekli olan temel kurumsal ve yasal yapıları oluşturmada önemli ilerleme kaydetmiştir
 • Koruma hakkına sahip tanınmış kişiler genellikle Yunan vatandaşlarıyla aynı haklara sahiptir ve bu nedenle eğitim, sağlık hizmetleri, işgücü piyasası ve sosyal güvenliğe erişime sahiptir.
 • Temel sosyal güvenlik iki yıllık yasal ikamet tarihinden sonra mevcuttur. Beş yıl yasal ikamet gösterebilen kişilere konut yardımı verilir
 • Eylül 2019’da başlatılan ve I0M tarafından uygulanan Helios 2 programı, tanınmış koruma faydalanıcıları için, kiralama maliyetlerini karşılamak için entegrasyon önlemlerini ve finansal desteği içeren özel bir program sunmaktadır.
 • Helios 2 Programı, 5.000 kişiye barınma yardımı ve Yunanca dil kursları (16 yaş ve üstü maksimum 6.100 yetişkine 280 saat) ve kariyer giriş önlemleri şeklinde entegrasyon yardımı sağlamaktadır.
 • AFM ve AMKA’nın kanıtlanması koşuluyla sığınma başvurusu yapıldıktan altı ay sonra çalışmaya başlamak mümkündür. (AIDA. Country Report Greece, Update 2018)
 • Mülteci göçünden sorumlu Yunan sığınma otoritesi altında toplam 12 bölge şubesi işletmekte ve 11 iltica birimine sahip olup halen 679 çalışanı bulunmaktadır (AIDA, Ülke Raporu Yunanistan, Güncelleme 2018, 31 Aralık 2018, s.22).
 • Yunan sığınma otoritesi EASO tarafından desteklenmektedir. EASO çalışan sayısının 1000’den fazla olması beklenmektedir
 • Yunan sığınma yasası, düzenli, hızlandırılmış prosedür ile hızlandırılmış sınır sığınma prosedürü (AB-Türkiye anlaşması kapsamındaki başvurular) arasında ayrım yapmaktadır.
 • Yunanistan’dan Türkiye’den Ege adalarına gelenler sıcak nokta yaklaşımının bir parçası olarak kabul edilmektedir ve iltica başvurunuz Yunan sığınma otoritesi personeli ve Frontex, Europol ve Eurojust desteklenmektedir.
 • Bahsedilen Ege Adaları’ndaki sığınmacıların başvuruları, hızlandırılmış sınır sığınma prosedürüne tabidir. ve hızlandırılmış sınır sığınma prosedürünün yedi gün içinde tamamlanması gerekmektedir. (ND, Ülke Raporu Yunanistan, Güncelleme 2018,)
 • 636/2019 sayılı Kanuna göre, düzenli sığınma prosedürü altı ay içinde tamamlanmalıdır. Kitlesel bir akın olması durumunda, iltica prosedürünün işlem süresi dokuz aya kadar uzatılabilir
 • İltica başvurusunun ortalama işlem süresi yaklaşık sekiz aydır. İstisnai durumlarda, duruşma tarihleri ​​çok önceden planlanmıştır (AIDA. Ülke Raporu Yunanistan. Güncelleme 2018. 31 Aralık 2018)

   

  Almanya’nın Yunanistan’a Dublin uygulamaya yönelik bireysel (Dublin mülakatında verilen ifadeye yönelik) gerekçeleri

 • Yunan İltica prosedüründe Yunanistan’ın hukukun üstünlüğü, insan hakları ihlalleri veya büyük sistematik eksikliklerinde eksiklik olduğuna dair hiçbir belirti yoktur.
 • Ayrıca, güvenlik nedeniyle Almanya’da kalmak istediği olgusal sunumu, Dublin prosedürünün uygulanması bağlamında dikkate alınmaz ve kayda değer bir endişe değildir.
 • Başvuran ayrıca, Yunan sığınma prosedürü sistemindeki sistematik eksiklikleri ciddi olarak düşündürecek somut hiçbir şey ileri sürmemiştir veya ileri sürmemiştir.
 • Sonuç olarak, başvuranın Yunanistan’a gönderilmesinin hayatı veya özgürlüğü tehdit eden ve beden için önemli ve somut bir tehlike oluşturduğu açık değildir.
 • Ayrıca, başvuran, Yunanistan’da bireysel tehlike riski altında olduğunu ve Almanya’da daha güvenli olduğu konusunu, yapılan mülakatta kanıtlayamamıştır.
 • Başvuran, Yunanistan’a dönüşü konusunda, söz konusu nüfuzundan ötürü Türk güvenlik makamlarından bir tehditten korktuğu ve Yunanistan’ın mültecilere de koruma sağlayan işleyen bir yasal ve adli sisteme sahip olmadığı ortaya koymalıdır.
 • Ayrıca, Yunan makamlarının durumunu yeterince kanıtlar ve somut olarak açıklarsa ona yeterli koruma sağlayabileceği varsayılabilir.
 • Dünyadaki hiçbir ülke suçlara karşı tam koruma sunamaz ve topraklarındaki insanları üçüncü tarafların saldırılarından sürekli olarak koruyamaz.
 • Yunan makamlarının yürürlükteki yasalar çerçevesinde bu tür suistimallere karşı isteksiz veya eylemde bulunamadığına dair herhangi bir işaret bulunmamaktadır.
 • Ayrıca, Federal Ofis’in bilgisine göre, Yunanistan’daki AB hukukunun ilgili düzenlemelerine uyulmakta ve bu konuda hiçbir şüphe yoktur. Sığınmacıların Yunanistan’da iltica prosedürünü düzgün bir şekilde yerine getirebilmeleri ve başvurular sınır dışı edilmeden önce esasen ve yasal olarak kontrol edilir. 

 

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...

Bilgi Edinme Hakkı kimlere uygulanmaz?

Okuyucularımız, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde devletten bilgi talep ettiklerinde kendilerine bilgi verilmiyor ise; muhtemelen aşağıda bahsedilen gerekçelerle karşı karşıya kaldığından dolayı olabilir.   Başbakanlık Bilgi Edinme...

Türkiye’de Savunma Hakkına Operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, cemaat soruşturmaları sonucu mağdur olan insanları savunan avukatlara operasyon düzenledi. 11 Eylül Cuma günü, 48 avukat, 7...

Cumhurbaşkanı’na Hakaret Davaları

Günümüzde Cumhurbaşkanlığı ile ilgili en çok tartışılan konulardan biri, hakaret davaları. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde sayıları giderek artan davalar 5237 sayılı Türk Ceza...

MİT’in fişlemeleri ve yapılan bu fişlemelerin kapsamının anlaşılması

Daha önce yayınlanmış olan yazımızda "Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 81 ilin terör ve istihbarat müdürlüklerine gönderdiği ‘gizli’ damgalı yazıya göre Türkiye’den çıkmış kişileri fişlenmiş olduğu...
- Advertisement -

Daha faza içerik