Pazartesi, Temmuz 6, 2020

Almanya Dublin Kararı

Must Read

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (İltica Prosedürü)- “İltica Prosedürüne erişim” ve “Bölgeye erişim ve geri itmeler”

Bundan sonraki konularda sayfaların hepsini değil, içerikler seçilerek çevrilmiştir. Bölüm İltica Prosedürü başlığı altında "İltica Prosedürüne erişim" ve "Bölgeye erişim...

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (Genel Bakış)

Son günlerde Almanya'daki sığınma başvurucularına gönderilen Dublin kararlarında Yunanistan'ın güvenli bir ülke olduğunu belirtmek amacıyla sıklıkla atıfta bulunulan AIDA...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019 Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2019 yılı için...

İltica Haberleri okurlarımızın bize ulaştırdığı Dublin kararlarından derlenen ve Almanya’nın Yunanistan’ın iltica sisteminin tam olarak işlediğini ve güvenli bir ülke olduğunu ve böylelikle Dublin uyguladığı gerekçelerini bu haberimizde bir araya getirmeye çalıştık. 

Almanya’nın Yunanistan’a Dublin uygulamaya yönelik genel gerekçeleri

 • Yunanistan, Avrupa Birliği’ne üye bir ülke ve bu nedenle güvenli bir üçüncü ülkedir.
 • İltica Yasası’nın 261. maddesi, Cenevre Mülteci Sözleşmesi’nin (GFK) ve Avrupa İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi’nin (EM.) uygulanmasının sağlanacağı varsayılabilir.
 • Yunanistan, özellikle İltica Prosedürleri direktifilerinin uygulanmasıyla ilgili AB standartları ile kapsamlı bir şekilde uyumlu ve Yunan hukuk sistemi dahil, sığınma prosedürünü hızlandırmayı amaçlayan iltica yasasında değişiklikler yapmıştır.
 • Kabul tesislerinin aşırı kalabalıklaşmasından kaynaklanan, konaklama koşullarının bozulmasına yol açan durumlar iyileştirmektedir (Yunanistan Federal Ofisi irtibat yetkilisi, aylık rapor Ocak 2020).
 • Yunanistan, işleyen bir iltica sistemi için gerekli olan temel kurumsal ve yasal yapıları oluşturmada önemli ilerleme kaydetmiştir
 • Koruma hakkına sahip tanınmış kişiler genellikle Yunan vatandaşlarıyla aynı haklara sahiptir ve bu nedenle eğitim, sağlık hizmetleri, işgücü piyasası ve sosyal güvenliğe erişime sahiptir.
 • Temel sosyal güvenlik iki yıllık yasal ikamet tarihinden sonra mevcuttur. Beş yıl yasal ikamet gösterebilen kişilere konut yardımı verilir
 • Eylül 2019’da başlatılan ve I0M tarafından uygulanan Helios 2 programı, tanınmış koruma faydalanıcıları için, kiralama maliyetlerini karşılamak için entegrasyon önlemlerini ve finansal desteği içeren özel bir program sunmaktadır.
 • Helios 2 Programı, 5.000 kişiye barınma yardımı ve Yunanca dil kursları (16 yaş ve üstü maksimum 6.100 yetişkine 280 saat) ve kariyer giriş önlemleri şeklinde entegrasyon yardımı sağlamaktadır.
 • AFM ve AMKA’nın kanıtlanması koşuluyla sığınma başvurusu yapıldıktan altı ay sonra çalışmaya başlamak mümkündür. (AIDA. Country Report Greece, Update 2018)
 • Mülteci göçünden sorumlu Yunan sığınma otoritesi altında toplam 12 bölge şubesi işletmekte ve 11 iltica birimine sahip olup halen 679 çalışanı bulunmaktadır (AIDA, Ülke Raporu Yunanistan, Güncelleme 2018, 31 Aralık 2018, s.22).
 • Yunan sığınma otoritesi EASO tarafından desteklenmektedir. EASO çalışan sayısının 1000’den fazla olması beklenmektedir
 • Yunan sığınma yasası, düzenli, hızlandırılmış prosedür ile hızlandırılmış sınır sığınma prosedürü (AB-Türkiye anlaşması kapsamındaki başvurular) arasında ayrım yapmaktadır.
 • Yunanistan’dan Türkiye’den Ege adalarına gelenler sıcak nokta yaklaşımının bir parçası olarak kabul edilmektedir ve iltica başvurunuz Yunan sığınma otoritesi personeli ve Frontex, Europol ve Eurojust desteklenmektedir.
 • Bahsedilen Ege Adaları’ndaki sığınmacıların başvuruları, hızlandırılmış sınır sığınma prosedürüne tabidir. ve hızlandırılmış sınır sığınma prosedürünün yedi gün içinde tamamlanması gerekmektedir. (ND, Ülke Raporu Yunanistan, Güncelleme 2018,)
 • 636/2019 sayılı Kanuna göre, düzenli sığınma prosedürü altı ay içinde tamamlanmalıdır. Kitlesel bir akın olması durumunda, iltica prosedürünün işlem süresi dokuz aya kadar uzatılabilir
 • İltica başvurusunun ortalama işlem süresi yaklaşık sekiz aydır. İstisnai durumlarda, duruşma tarihleri ​​çok önceden planlanmıştır (AIDA. Ülke Raporu Yunanistan. Güncelleme 2018. 31 Aralık 2018)

   

  Almanya’nın Yunanistan’a Dublin uygulamaya yönelik bireysel (Dublin mülakatında verilen ifadeye yönelik) gerekçeleri

 • Yunan İltica prosedüründe Yunanistan’ın hukukun üstünlüğü, insan hakları ihlalleri veya büyük sistematik eksikliklerinde eksiklik olduğuna dair hiçbir belirti yoktur.
 • Ayrıca, güvenlik nedeniyle Almanya’da kalmak istediği olgusal sunumu, Dublin prosedürünün uygulanması bağlamında dikkate alınmaz ve kayda değer bir endişe değildir.
 • Başvuran ayrıca, Yunan sığınma prosedürü sistemindeki sistematik eksiklikleri ciddi olarak düşündürecek somut hiçbir şey ileri sürmemiştir veya ileri sürmemiştir.
 • Sonuç olarak, başvuranın Yunanistan’a gönderilmesinin hayatı veya özgürlüğü tehdit eden ve beden için önemli ve somut bir tehlike oluşturduğu açık değildir.
 • Ayrıca, başvuran, Yunanistan’da bireysel tehlike riski altında olduğunu ve Almanya’da daha güvenli olduğu konusunu, yapılan mülakatta kanıtlayamamıştır.
 • Başvuran, Yunanistan’a dönüşü konusunda, söz konusu nüfuzundan ötürü Türk güvenlik makamlarından bir tehditten korktuğu ve Yunanistan’ın mültecilere de koruma sağlayan işleyen bir yasal ve adli sisteme sahip olmadığı ortaya koymalıdır.
 • Ayrıca, Yunan makamlarının durumunu yeterince kanıtlar ve somut olarak açıklarsa ona yeterli koruma sağlayabileceği varsayılabilir.
 • Dünyadaki hiçbir ülke suçlara karşı tam koruma sunamaz ve topraklarındaki insanları üçüncü tarafların saldırılarından sürekli olarak koruyamaz.
 • Yunan makamlarının yürürlükteki yasalar çerçevesinde bu tür suistimallere karşı isteksiz veya eylemde bulunamadığına dair herhangi bir işaret bulunmamaktadır.
 • Ayrıca, Federal Ofis’in bilgisine göre, Yunanistan’daki AB hukukunun ilgili düzenlemelerine uyulmakta ve bu konuda hiçbir şüphe yoktur. Sığınmacıların Yunanistan’da iltica prosedürünü düzgün bir şekilde yerine getirebilmeleri ve başvurular sınır dışı edilmeden önce esasen ve yasal olarak kontrol edilir. 

 

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (İltica Prosedürü)- “İltica Prosedürüne erişim” ve “Bölgeye erişim ve geri itmeler”

Bundan sonraki konularda sayfaların hepsini değil, içerikler seçilerek çevrilmiştir. Bölüm İltica Prosedürü başlığı altında "İltica Prosedürüne erişim" ve "Bölgeye erişim...

AIDA Yunanistan 2019 Raporu (Genel Bakış)

Son günlerde Almanya'daki sığınma başvurucularına gönderilen Dublin kararlarında Yunanistan'ın güvenli bir ülke olduğunu belirtmek amacıyla sıklıkla atıfta bulunulan AIDA Yunanistan 2019 yılı raporu bu...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, ÜLKE RAPORU YUNANİSTAN -2019 Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2019 yılı için hazırladığı Kurumlar Arası Katılımcı Değerlendirme...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Şubat

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Şubat Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2020 yılın Şubat ayında hazırladığı rapordaki verilere ulaşabilirsiniz. Conditions on...

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Ocak

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ, YUNANİSTAN RAPORU-2020 Ocak Bu yazıda BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, Yunanistan hakkında 2020 yılın Ocak ayında hazırladığı rapordaki verilere ulaşabilirsiniz. Perils are...
- Advertisement -

Daha faza içerik