Perşembe, Ekim 1, 2020

Almanya Aile Birleşimi Nasıl Yapılır?

Göz atınız!

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...

Bilgi Edinme Hakkı kimlere uygulanmaz?

Okuyucularımız, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde devletten bilgi talep ettiklerinde kendilerine bilgi verilmiyor ise; muhtemelen aşağıda bahsedilen gerekçelerle karşı karşıya...

Türkiye’de Savunma Hakkına Operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, cemaat soruşturmaları sonucu mağdur olan insanları savunan avukatlara operasyon düzenledi. 11 Eylül...

Cumhurbaşkanı’na Hakaret Davaları

Günümüzde Cumhurbaşkanlığı ile ilgili en çok tartışılan konulardan biri, hakaret davaları. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde sayıları giderek artan...

MİT’in fişlemeleri ve yapılan bu fişlemelerin kapsamının anlaşılması

Daha önce yayınlanmış olan yazımızda "Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 81 ilin terör ve istihbarat müdürlüklerine gönderdiği ‘gizli’ damgalı yazıya göre...
- Advertisement -

Almanya Aile Birleşimi

 

Almanya’da iltica kabulü alan aile üyesi Aile birleşimi yapmaya hak kazanır.

İlticası kabul edilen kişi Almanya dışındaki diğer aile bireylerini Almanya’ya getirmek için aşağıdaki şartları yerine getirmelidir.

Almanya’da aile birleşimi iki farklı nedenle yapılabilir.

Birincisi iltica etmemiş normal oturum izni veya çalışma izni olan kişinin aile birleşimi durumu. Bunun konumuzla ilgisi yoktur. Ancak ikinci durum olan İltica Kabulü sonrası yapılan aile birleşimi “ayrıcalıklı aile birleşimi” olarak tanımlanır ve normal aile birleşimi için istenen gerekliliklerin önemli bir kısmı aranmaz. Sizden istenmemesi gereken belgeler arasında A1 dil sertifikası, iş sözleşmesi, sigorta, yeterli metrekare içeren konut belgeleridir. Bu belgeleri sunmaktan muaf tutulmanız gerekir.

Ayrıcalıklı aile birleşimi yapabilmek için mültecinin oturum kararını aldıktan sonraki üç ay içerisinde aile birleşimi başvurusunu yapması gerekmektedir. (Ancak Almanya dışındaki aile üyelerinin pasaport engeli, yurtdışı çıkış engeli, hapis engeli gibi yurtdışına normal yolla çıkmasına engel sebepler varsa ve aile birleşimini gerçekleştirmesi için Almanyadaki aile birleşim dosyası açık ise aile birleşimi için bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.)

Bu başvuru aşağıdaki linkteki formun aile bireyleri için doldurulmasıyla başlar.

https://fap.diplo.de/webportal/desktop/index.html#fzsyr

https://fap.diplo.de/webportal/mobile/index.html#fzsyr

 

yukarıdaki linke girilip 2 nolu bölümden kendi bilgilerive aile bilgileri doldurularak yapılan pdf formatındaki dosya çıktı olarak alınır. (Bu aile bireylerine yapılan davetiye anlamına gelir.)

İlticası kabul edilen kişi kabul kağıdını postadan aldığı günden itibaren 90 gün içerisinde bu linkteki formu doldurması gerekmektedir. Böylece aile birleşimi başvurusunu gerçekleştirmiş sayılır.

Bu barkodlu formun onlin ortamda doldurulup saklanması 3 ay içerisinde yapılması gereken başvuru zorunluluğunu karşılar. Form doldurularak çıktısı alınmalı ve dijital ortamda (pdf hali) saklanmalı. Bu başvuru sonrası bireyler konsolosluğa başvuru işlemlerine başlayabilirler.

İşlemlere başlanması için Türkiye’de İDATA’dan, Türkiye dışında ise konsolosluklardan randavu alınmalıdır.

Aile üyelerinin yurtdışı çıkış yasağı varsa veya pasaport alamıyorsa bu formu 3 ay içerisinde doldurup elinizde bulundurduğunuzda ilgili yabancılar şubeye bu formu onaylatma talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca yine yabancılar şubenizde aile birleşimi dosyanızın açık bırakılmasını talep edebilirsiniz.

Bu durumda yurtdışı yasağı kalktığında veya pasaport alabildiğinde konsolosluğu aile birleşimi vizesine başvurabilirler. (yabancılar dairesi kimi yerlerde Landratsamt, kimi yerlerde Ausländerbehörde olarak geçmektedir.)

Bazı yabancılar şubeleri bu formu onaylamak veya dosyanın açık bırakılması şeklinde işlem taleplerini kabul etmeyebiliyor. Ancak 3 ay içerisinde formu doldurduğunuzda hakkınızın korunduğunu belirtebiliyor. Önemli olan bu durumda 3 ay içerisinde formun doldurulmuş ve konsolosluk başvurusu için saklanmış olmasıdır. Form barkodlu ve tarihli olup sizin saklamanız için düzenlenmiştir. Kurumların kendi veritarabanlarında yer almaz. Sizin muhafaza edip başvuruda beyan etmeniz gerekmektedir. Formda yazan tarih ve barkod sizin üç ay içerisinde aile birleşimi talebinde bulunduğunuzu kanıtlamaktadır.

Bu form doldurulduktan sonra başvurucuların(Türkiye’de aile birleşiminde bulunacak olan aile bireyleri) ikametine en yakın Almanya konsolosluğundan (IDATA aracı kurum aracılığıyla) Aile Birleşimi vize randevusu alınmalıdır. Randevuya aşağıdaki belgeler eksiksiz hazırlanarak gidilmelidir.

 

https://idata.com.tr/de/tr

 

Almanya’da iltica kabulü alan bireyin göndermesi gereken belgeler;

 1. İkametgah (Meldebescheinigung) (ilgili kurum Rathaus yani Belediyeden)
 2. Ausweis (Yeşil Kimlik veya Fiksiyonsbescheinigung) yada geçici oturumu ifade eden A4 kağıdı. (ilgili kurum Landratsamt,  Ausländerbehörde)

Eğer teslim aldıysanız Pasaport (Reiseausweiss yani seyahat belgesi) ve Aufenthaltstittel (Plastik oturum kartı)

 1. BAMF oturum kararı -Bescheid- (ilk 3 sayfası, imza mühür içeren)
 2. Yukardaki linkten doldurulan Form (Not: Doldurulmuş form örneği eklenmiştir. Tıklayınız)

Ayrıca jobcenterden alınacak olan gelir bildirim belgesi, sağlık sigortası kimlik kartı fotokopisininde hazır bulundurulmasında fayda vardır.

Bu belgeler çıktı alarak posta yolu ile yada pdf olarak mail yolu ile Almanya dışındaki aile bireylerine gönderilmelidir.

Bundan sonra Türkiye’de İDATA şirketi aranır ve randevü alınır. İDATA’nın sizin mailinize göndereceği formlar doldurulur.

 

Almanya dışındaki aile bireylerinin alıp başvuruda konsolosluğa götürmesi gereken belgeler

 

 1. “Tam Vukuatli Nufus Kayit Örnegi” (ayrıntılı ve düşünceler bölümü eksiksiz olacak) Nüfus müdürlüğünden alınacak sonra apostil yaptırılacak. (Her bir aile ferdi için ayrı ayrı kişiye özel alır ve Almancaya yeminli tercüme ettirilerek apostil yaptırılır)
 2. “Uluslararası Evlilik Belgesi (Formül B)” Nüfus müdürlüğünden alınacak sonra apostil yaptırılacak. (Nüfus Müdürlüğü bu belgeyi Almanca verebilmektedir.)
 3. “Uluslararası Doğum Belgesi (Formün A)” Nüfus müdürlüğünden alınacak sonra apostil yaptırılacak.(Nüfus Müdürlüğü bu belgeyi Almanca verebilmektedir.)
 4. Antrag auf Erteilung eines Nationalen Visums (IDATA tarafından size atılacak mailde doldurmanız gereken form) Yazar Notu: Kişisel bilgiler hariç doldurulmuş örnek form eklenmiştir. Form Örneği için Tıklayınız.
 5. Ikametgah Nüfus müdürlüğünden alınacak sonra apostil yaptırılacak.
 6. Pasaport asli ve fotokopisi, nüfus cuzdanlari asli ve fotokopisi
 7. Fotograf 4’er adet biometrik Almanya vizesi ve pasaport boyutlarında.
 8. Evlilik cüzdanı fotokopisi
 9. Vize Harcı

 

 

Önemli Not: Başvuru yapan her bir birey için 2’şer kopya dosya yapılmalıdır. Belgelerin asıllarına başvuru sırasında bakılıp size geri verilecek. Sizin her bir birey için iki kopya dosya yapıp teslim etmeniz istenecektir. Sonuç olarak yanınızda her birey için 1 asıl 2 kopya dosya götürmeniz gerekmektedir. Eksik evrak olması halinde işlem yapılmamakta ve yeniden randevü alınmak zorundadır. Ve bu da süreci uzatmaktadır.

Not: Başvuru sırasında Reisausweis (Pasaport) ve Oturum kartı zorunluluğu bulunmamaktadır. Yeşil kimlik kartı veya Fiktionsbescheinigung ile işlem yapılabilmektedir. Ancak bazen konsolosluk görevlisi bu belgeleri de isteyebilmektedir. Bu durumda bu belgelerin elinize ulaşmasını beklemek zorunda olduğunuz için süreç uzayabilmektedir.

Not: Apostil yapılacak belgeler için işlem Kaymakamlıklar veya Valiliklerde bulunan apostil ofislerinde yapılmaktadır. Çoğunlukla nüfus müdürlükleriyle aynı binada yer almaktadır. Nüfus müdürlüğünden belgelerinizi aldıktan sonra apostil ofisine götürüp apostil yaptırabilirsiniz.

Not: Aile birleşimi vizesinde çocuklar için muvafakatname istenmemektedir.

Not:Belgelerin bazılarının geçerliliği sürelidir. Bu nedenle randevü tarihlerinde sürelere dikkat ediniz.

Pasaportu Olmayan Eş ve Çocuklar

Pasaportu olmayan aile bireyleri maalesef Türkiye’de Konsoloslukta vize başvurusunda bulunamamaktadır. Ancak üçüncü bir ülkede (Türkiye ve Almanya dışında) pasaport olmaksızın aile birleşimi vize başvurusunda bulunulabilir. Bu durumda kişiye tek kullanımlık ve 1 ay geçerliliği olan seyahat pasaportu düzenlenmektedir.

Türkiye’de Pasaport tahdidi olduğundan dolayı Pasaport almayan bireyler kimlikle çıkılabilecek ülkelere de çıkarken yurtdışı çıkış engeliyle karşılaşmaktadır. Pasaportu olmadığı halde bir şekilde yurtdışına çıkabilen yada yurtdışında olduğu halde pasaportunun geçerlilik süresi biten kişiler için de Almanya konsolosluğu tarafından aile birleşimi için seyahat belgesi düzenlenebilmektedir.

Sonuç olarak Türkiye veya Almanya dışında 3. bir ülkede pasaport olmaksızın aile birleşimi vizesine başvurulabilmektedir. Ancak bazı durumlarda nadir de olsa konsolosluktaki memur pasaport alamadığınızı belgelemenizi isteyebilmektedir. Bu durumda eşlerin pasaportunun iptal edileceğine dair KHK örneği (KHK kanunlaşarak Pasaport Kanunu Madde 22’ye eklendi) sunulabilir. Bu konuda ulusal basında çıkan haberler sunulabilir.

 

Başvuru Sürecinde Karşılaşılabilecek Ekstra Durumlar

Adres değişikliği; başvuru sonrası herhangi bir nedenle başka il veya eyalete taşınmanız durumunda sizden sorumlu Yabancılar Dairesi değiştiği için kurumlar arası iletişim nedeniyle süreç 6 ila 16 hafta arası uzayabilmektedir. Bu adres değişikliğinin hızlı bir biçimde konsolosluğa ve yabancılar dairesine bildirimi gerekmektedir. Adres bildirim sorumluluğu size aittir.

Süreç: Aile bireyleri iki kopya nüsha ile konsolosluğu başvuruda bulunduğunda konsolosluk sadece belgelerin tam olup olmadığını denetleyip başvurunuzu almakla görevlidir. Aile birleşimi onayını verecek olan Almanya’da yaşayan bireyin bağlı bulunduğu Yabancılar Dairesidir. Konsolosluğa teslim edilen iki dosyanın biri konsoloslukta kalarak diğeri sizden sorumlu olan yabancılar dairesindeki sizden sorumlu memura göndermektedir. Sizden sorumlu olan memur aile birleşimi onayını vermekle sorumludur. O memur konsolosluğa onayınızı gönderdiğinde birkaç gün içerisinde konsolosluk pasaportunuza vize basıp size gönderecektir. Memurun onay verdiği konsolosluk üçüncü bir ülke konsolosluğu ise bireyleri konsolosluğa çağırıp pasaport ücreti, boy göz rengi tespiti sonrası birkaç gün içerisinde seyahat belgenizi göndermektedir.

 

Konsolosluk sizin başvurunuzu alırken “ayrıcalıklı aile birleşimi” başvurusunda bulunduğunuzu anlayarak A1 dil sertifikası, iş sözleşmesi, sigorta, yeterli metrekare içeren konut belgelerini istemeden başvurunuzu alacaktır. Ancak dosya yabancılar dairesine gittiğinde oradaki memur başvurunuzun “ayrıcalıklı aile birleşimi” olduğunu farketmeyebilir ve sizden yukarıda bahsedilen muaf olmanız gereken belgeleri talep edebilir. Bu durumda güzel iletişimle oturum kararınızı ve bu gerekliklerden muaf olduğunuzu beyan etmeniz yeterli olacaktır.

 

Olay teknik olduğundan dolayı sabırla ve nezaket içerisinde takip edilmelidir. Aile Birleşimi süreci minimum 4 – 6 hafta arası sürmektedir. Süre uzadığında veya birşeylerin yanlış gittiğini düşündüğünüzde muhatap olarak sizden sorumlu yabancılar dairesindeki sizden sorumlu memur muhatap alınarak durumunuz hakkında bilgi sorabilirsiniz. Psikolojik durumunuzun kötü olması raporunuzun olmaması halinde hızlandırma talepleriniz makul karşılanmamaktadır. Ancak ailenizle ilgili endişelerinizi makul bir biçimde beyan ederek sürecin durumuyla ilgili bilgi talebinde bulunabilirisiniz. Muhatabınız yabancılar dairesindeki memurunuzdur. İletişim mail yoluyla veya yüzyüze de yapılabilir.

 

18 Yaşından büyük çocukların aile birleşimi ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Almanya oturum yasası madde 36’ya göre 18 yaşından büyük çocuklar olağanüstü şartlara sahipse örneğin engelli ve aileye muhtaçlığı doktor raporu ile tescilli ise bu gibi durumda müsaade edilebilmektedir.

Rüşt onsekiz yaşın ikmali ile başladığından onsekiz bitip ondokuz yaşından gün alana kadar devam eder. yani ondokuz yaşın başlayacağı doğum gününe kadar 18 yaşın içinde sayılır ve aile birleşiminden istifadesi mümkündür. Bu onyedi bitip onsekizden gün alma şeklinde anlaşılmamalıdır.

Link -18 Yaş

Aile birleşimiyle ilgili aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Link -Aile birleşimi

 

EK.

Antrag auf Erteilung eines Nationalen Visums (IDATA tarafından size atılacak mailde doldurmanız gereken form) Yazar Notu: Kişisel bilgiler hariç doldurulmuş örnek form eklenmiştir. Form Örneği için Tıklayınız.

Kabul aldıktan sonra 3 ay içerisinde doldurulması gereken form örneği. Doldurulmuş form örneği eklenmiştir. Tıklayınız

 

Not: yaşadığınız sorunları ve süreçleri bizimle paylaşabilirsiniz.

 

- Advertisement -

3 YORUMLAR

 1. Iyi gunler. Ailem 3. bir ülkede. Oturumum 1 yil sonra geldi. Hemen Ausländer Behörde’ye birlesim basvurusu elçiliğe ise termin için basvuru yaptik. Referanz numarasi geldikten sonra bir kac hafta icinde termin tarihi vereceklerine e mail geldi. Neredeyse 2 ay gecmesine rağmen herhangi bir dönüş yapmadilar. Termini be zamana vereekleri de belli değil. Bu durumda ne yapmam gerekir. Sadece sabirla bekleyeyim mi yoksa bir avukat tutsam. Surecin hizlanmasi için bana yardimci olabilir mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...

Bilgi Edinme Hakkı kimlere uygulanmaz?

Okuyucularımız, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde devletten bilgi talep ettiklerinde kendilerine bilgi verilmiyor ise; muhtemelen aşağıda bahsedilen gerekçelerle karşı karşıya kaldığından dolayı olabilir.   Başbakanlık Bilgi Edinme...

Türkiye’de Savunma Hakkına Operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, cemaat soruşturmaları sonucu mağdur olan insanları savunan avukatlara operasyon düzenledi. 11 Eylül Cuma günü, 48 avukat, 7...

Cumhurbaşkanı’na Hakaret Davaları

Günümüzde Cumhurbaşkanlığı ile ilgili en çok tartışılan konulardan biri, hakaret davaları. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde sayıları giderek artan davalar 5237 sayılı Türk Ceza...

MİT’in fişlemeleri ve yapılan bu fişlemelerin kapsamının anlaşılması

Daha önce yayınlanmış olan yazımızda "Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 81 ilin terör ve istihbarat müdürlüklerine gönderdiği ‘gizli’ damgalı yazıya göre Türkiye’den çıkmış kişileri fişlenmiş olduğu...
- Advertisement -

Daha faza içerik