Cuma, Aralık 4, 2020

Almanya Aile Birleşimi Mevzuatı

Göz atınız!

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade...
- Advertisement -

Aile birleşimi eşler için de olabilir 18 yaşından küçük çocuklar için de. Nadir durumlarda diğer akrabalar da (Örneğin, kardeşler, büyükanne, büyükbaba) aile birleşimi kapsamında hesaba katılır. Aile birleşimi bir Alman vatandaşına, bir AB vatandaşına veya bir yabancıya oturum izniyle birlikte verilebilir. Eşin vizeyle Almanya’ya girişinden sonra kural olarak bir uyum kursuna katılma hakkı vardır. Ve birçok durumda da katılım bir yükümlülüktür.

VİZE

Esas itibariyle aile birleşimi için Almanya’ya giriş yapmadan önce bir vize talebinde bulunulması gerekmektedir. Yapılacak bir Schengen vizesi (Turist olarak) başvurusu yeterli değildir. AB vatandaşlarının aile efradının da, şayet kendileri AB vatandaşı değillerse esas olarak bir vizeye ihtiyaçları vardır.

EŞİN GETİRİLMESİ

Eşin Almanya’ya getirilmesi ancak 18 yaşından sonra mümkündür. Çoğu durumda vizenin verilmesine bir hak teşkil eder. Halihazırda burada yaşayan eşin ise oturum izni, yerleşme izni, veya AB- daimi oturum izninden birine sahip olması mecburidir. Belirli insani nedenlerden ötürü verilmiş oturum izinlerinde eşin getirilmesi mümkün olmamaktadır. Sadece istisnai durumlarda bu hal dikkate alınabilmektedir.

Bir Almanın ya da oturma izni olan bir yabancının eşi Almanya’ya giriş yapmadan önce başlangıç seviyesinde Almanca dil bilgisine sahip olduğunu kanıtlamak zorundadır. Bu bilgiye sahip olunduğu, vize başvurusu yapıldığında basit olarak Almanca konuşma yapılarak ve de kısa bir yazı yazdırılarak tespit edilebilir. Kural olarak A1 dil sertifika seviyesi istenmektedir. Bu örneğin Goethe Enstitüsü’nün vatandaşı olunan ülkede açtığı kurslarda elde edilebilir. Buna bir istisna olarak, sadece bir hastalık ya da engelli olma durumundan ötürü Almanca öğrenilememesi söz konusu olabilir. Vizesiz girişlerine müsaade edilen az sayıdaki belirli birkaç ülke vatandaşları Almanca dil bilgisi gerekliliğinden muaf tutulmuşlardır. Ayrıca AB vatandaşlarının eşleri de Almanca bilgilerini ispat etmek zorunda değillerdir.

Eşin getirilmesi için yeterince büyük bir konutun mevcut olması zorunludur. Ayrıca eşini getirmek isteyen kişinin burada geçimini garanti altına almış olması gerekmektedir.

ÇOCUKLARIN GETİRİLMESİ

18 yaşından küçük yabancı uyruklu bir çocuk eğer Almanya’da annesinin veya babasının yanında yaşamak istiyorsa, ebeveyni Alman vatandaşı olduğu takdirde (örneğin sonradan vatandaşlık kazanma yoluyla) başka şartlar aranmaksızın vize ve oturum izni elde eder. Diğer çocukların getirilmesi çocuğun kaç yaşında olduğuna bağlıdır. Her durumda öncelikle çocuğun geçiminin garanti altına alınmış olunması ve yeterince büyük bir konutun mevcut olması zorunludur. Çocuk 16 yaşından küçük ve her ebeveynin, ebeveyni tek başına yaşıyorsa birlikte yaşayacağı ebeveynin oturum veya yerleşme izni bulunuyorsa çocuk da vize ve ikamet izni elde eder. 16 yaşını doldurmuş çocukların Almanca konuşuyor olması istenir. Çocuk Almanca konuşmaya vakıf değilse, hızlı bir şekilde uyum göstermesinin mümkün olup olmadığı tetkik edilir. Özel bir zorluğun mevcudiyeti durumunda istisnai olarak 18 yaşından küçük bütün çocukların Almanya’ya getirilmesine izin verilir. Belirli bazı özel insani nedenlerden ötürü verilen oturum izinlerinde çocuğun Almanya’ya getirilmesine izin verilmez.

Diğer Akrabalar

Çok özel bazı istisnai durumlarda bir Almanın veya bir yabancının yabancı uyruklu akrabalarını Almanya’ya getirmeleri mümkündür. Bunlar anne-babası, kardeşleri veya diğer aile üyeleri de olabilir. Ama bunun söz konusu olması için her zaman şu şart aranmaktadır, o da olağanüstü zor bir durumdan kaçınılması gerekliliği. Bir örnek teşkil etmesi açısından şöyle bir durumda bu söz konusu olabilir, eğer aile üyesi yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç olup, ona kendi ülkesinde bakabilecek hiç bir kişi yaşamıyorsa. Ancak burada da o kişinin Almanya’daki geçiminin garanti altında olduğunun ispatlanması zorunludur. Bilhassa da sürekli bir sağlık sigortasının (genelde özel sağlık sigortası) yapılmış olmasının gösterilmesi gerekmektedir.

 

 

- Advertisement -

11 YORUMLAR

  • Esinizin kayitli oldugu belediye’de resmi islemleri baslatmaniz gerekiyor. Özet olarak sizi de esinizin kütügüne kayit edecekler, oradan is kurumuna kaydiniz olacak ve dil kursuna yönlendirileceksiniz.

 1. Merhaba kolay gelsin Eşimin Almanya’da ailesi yaşıyor arada türkiye’ye ziyarete gelip gidiyorlar yalnız eşim hiç Almanya’ya gitmedi ve eşimin ailesinin de orada evi ve dükkanı var biz de kalıcı olarak oraya yerleşmek istiyoruz bu mümkün mü Nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Esinizi dükkanlarinda isci gösterebilirler. Sabit kontrat ile esiniz isci oturumuna basvuru yapabilir ve sizi de yanina alabilir.Tabi is kosullari varsa ve esinizin ailesi de bunu onayliyorsa. Yoksa esinizin Almanya’da is bulup calismasi ve sizi yanina aldirmasi lazim ki ayni sey.

  • S.a
   Ben yaklaşık 2 ay önce iltica ettim.
   Şua eşim be bir oğlum pasaport ile bir balkan ülkesinde kalıyor. (Şengen vizesi YOK)
   Ailem benim yanıma (Almanya) aile bütünlemesi ile nasıl gelebilir. Tşk.

   • Merhabalar, aşağıdaki youtube adresimizden aile bütünlemesi konulu videoyu izleyerek konuyu neticelendirmeniz mümkündür.

    https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

 2. Merhabalar.Benim eşim Bulgaristan vatandaşı yukarıda AB vatandaşı eşlerinde bir vizeye ihtiyacı var demissiniz.Bu vize aile birleşimi vizesimi yoksa Schengen vizesi ile gidip oradan yabancılar şubesinden oturum alınıyor mu?Bu şekilde yapan birkaç kişiyle konuştum Schengen ile gidip orda oturum almışlar eşleri AB vatandaşı ama ben denediğimde böyle birşey olmadığını aile birleşimi ile ancak gelebileceğini soylediler.Bende daha çok uzamasın diye aile birleşimi yapmaya karar verdim.Birkac yerdede okudum AB vatandaşları eşlerin ve onların AB vatandaşı olmayan aile efradinada ivedilikle vize verilir gerekirse gümrükte diye ve serbest dolaşım hakkından yararlanmaları sağlanır.6 ay içinde de oturum kartları verilir.Sormak istediğim acaba çifte standart mi yapiyorlar?Yoksa yasada bilmedigimiz başka ayrıntılarını var?Kusura bakmayın uzun oldu biraz cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Esiniz öncelikle oturum almasi ve sizi de aile birlesimiyle yanina almasi gerekiyor.
   Madde 27
   Aile Birlesimi lkesi
   (1) Anayasanın 6’ncı maddesi geregi evliligin ve ailenin korunması amacıyla bir yabancının
   yabancı uyruklu aile fertlerine, Federal Almanya’da aile birliginin kurulması ve korunması
   (Aile Birlesimi) için oturma izni verilir ve uzatılır.
   (1a) Aile birlesimine,
   1. evliligin veya aile iliskisinin nedeninin yabancının yalnız Almanya’ya gelmesi ve
   Almanya’da ikametinin saglanması amacıyla yapıldıgı veya kuruldugunun sabit olması veya
   2. gerçek nedenlerin eslerden birinin evlenmeye zorlandıgı varsayımını destekledigi
   hallerde izin verilmez.
   (2) Federal Almanya’da hayat arkadaslıgı birliginin kurulması ve korunması amacıyla 1a ve
   3’üncü fıkra hükümleri, 9’uncu maddenin 3’üncü fıkrası hükmü, 28 – 31’inci madde
   hükümleri ile 51’inci maddenin 2’nci fıkrası hükmü aynen uygulanır.
   (3) Aile birlesimi amacıyla oturma izni verilmesi talebi, aile fertlerini yanına getirecek
   yabancının diger yabancı uyruklu aile fertlerinin veya diger hane mensuplarının geçimi için
   Sosyal Kanunun 2’nci ve 12’nci Kitaplarına göre ödenen yardımlara muhtaç olması halinde
   reddedilebilir. 5’inci maddenin 1’inci fıkrasının 2 nolu hükmünün uygulanmasından sarfı
   nazar edilebilir.
   (4) Aile birlesimi amaçlı oturma izni aile fertlerini yanına getirecek yabancının oturma izninin
   geçerlilik süresinden fazla verilmez. Aile fertlerini yanına getirecek yabancının 20’nci madde
   veya 38a maddesine göre oturma izni sahibi oldugu durumlarda oturma izni yabancının
   oturma izni süresi kadar verilir. Oturma izni ancak, aile ferdinin pasaportunun veya pasaport
   yerine geçen kimlik belgesinin geçerlilik süresinden fazla olamaz. Diger durumlarda oturma
   izni ilk defa olarak asgari 1 yıl için verilir.
   Madde 28
   Alman Vatandaslarının Aile Birlesimi
   (1) Mutat ikameti Federal Almanya’da bulunmak sartıyla,
   1. bir Alman vatandasını yabancı uyruklu esine,
   2. bir Alman vatandasının yabancı uyruklu, resit olmayan bekâr çocuguna,
   3. elayet hakkının kullanılmasını teminen resit olmayan bekâr bir Alman vatandasının yabancı
   uyruklu annesine veya babasına
   oturma izni verilir. Oturma izni, 5’inci maddenin 1’inci fıkrasının 1 nolu hükmünden farklı
   olarak 1’inci cümlenin 2 ve 3 nolu hükümlerinde öngörülen durumlarda verilir. Oturma izni,
   5’inci maddenin 1’inci fıkrasının 1 nolu hükmünden farklı olarak kaideten 1’inci cümlenin 1
   nolu hükmünde öngörülen durumlarda verilmelidir. Aile birliginin önceden Federal
   Almanya’da kurulmus olması halinde resit olmayan bekâr bir Alman vatandasının velayet
   hakkını haiz olmayan anne veya babasına 5’inci maddenin 1’inci fıkrasının 1 nolu
   hükmünden farklı olarak oturma izni verilebilir. 30’uncu maddenin 1’inci fıkrasının 1’inci
   cümlesinin 1 ve 2 nolu hükümleri, 3’üncü cümlesi hükmü ve 2’nci fıkrasının 1’inci
   cümlesinin hükümleri 1’inci cümlenin 1 nolu hükmünde öngörülen durumlarda aynen
   uygulanır.
   (2) Bir yabancıya, 3 yıldan beri oturma iznine sahip olması, bir Alman vatandasıyla aile
   birliginin Federal Almanya’da devam ediyor olması, bir sınırdısı etme nedeninin mevcut
   olmaması ve basit tarzda sözlü olarak Alman dilinde anlasabilmesi halinde, kaideden
   yerlesme izni verilir. Ayrıca, aile birligi devam ettigi sürece oturma izni uzatılır.
   (3) Alman vatandasının Federal Almanya’daki mutat ikametinin, yabancının ikamet izninin
   yerine geçmesine istinaden 31’inci ve 35’inci madde hükümleri uygulanır.
   (4) Diger aile fertleri için 36’ncı madde hükmü uygulanır.
   (5) Oturma izni, bir iste çalısma hakkı saglar.
   Madde 29
   Yabancıların Aile Birlesimi
   (1) Bir yabancının, aile fertlerini yanına getirebilmesi için
   1. yerlesme iznine, Avrupa Toplulugu sürekli ikamet iznine veya oturma iznine sahip
   bulunması ve
   2. yeterli büyüklükte konutunun olması
   zorunludur.
   (2) 25’inci maddenin 1’inci veya 2’nci fıkrası geregince oturma iznine veya 26’ncı maddenin
   3’üncü fıkrası geregince yerlesme iznine sahip olan bir yabancının, esinin veya resit olmayan
   bekâr çocugunun aile birlesiminde 5’inci maddenin 1’inci fıkrasının 1 nolu hükmü ile 1’inci
   fıkranın 2 nolu bendi hükmünün uygulanmasından sarfı nazar edilebilir. 1’inci cümle
   hükmünde belirtilen durumlarda bu sartların yerine getirilmesinden,
   1. lticacı statüsünün veya mülteci statüsünün kesin olarak tanınmasından sonra 3 ay içinde
   aile birlesimi amaçlı oturma izni basvurusunun yapılması ve
   2. yabancının ve aile fertlerinin özel bir bagla baglı oldukları Avrupa Toplulugu’na üye
   olmayan bir ülkede aile birliginin kurulmasının mümkün olmadıgı
   hallerde sarfı nazar edilir.
   2’inci cümlenin 1 nolu hükmünde zikredilen süreye, yabancının zamanında basvuru yapmıs
   oldugu hallerde de uyulmus olur.
   (3) 22’nci madde ile 23’üncü maddenin 1’inci fıkrası veya 25’inci maddenin 3’üncü fıkrası
   geregince oturma iznine sahip bir yabancının esine ve resit olmayan çocuguna, sadece
   Devletler Hukuku’ndan kaynaklanan veya insani nedenlerle ya da Almanya Federal
   Cumhuriyeti’nin siyasi çıkarlarının korunması amacıyla oturma izni verilebilir. 25’inci
   maddenin 4’üncü ve 5’inci fıkralarında 104a maddesinin 1’inci fıkrasının 1’inci cümlesinde
   ve 104b maddesinde belirtilen hallerde aile birlesimine izin verilmez.
   (4) Bir yabancının, esine veya resit olmayan bekâr çocuguna veya esinin resit olmayan bekâr
   çocuguna; 5’inci maddenin 1’inci fıkrası ve 27’nci maddenin 3’üncü fıkrası hükümlerinden
   farklı olarak, yabancıya 24’üncü maddenin 1’inci fıkrası geregince geçici himaye saglanmıs
   olması ve
   1. mense ülkedeki aile birliginin, yabancının ülkeden kaçısı nedeniyle ortadan kalkmıs olması
   ve
   2. aile ferdinin, Avrupa Toplulugu üyesi bir baska ülkeden kabul edilmesi veya Avrupa
   Toplulugu’nun dısında bulunması ve himayeye muhtaç olması
   halinde oturma izni verilir.
   24’üncü maddenin 1’inci fıkrası geregince geçici himaye saglanmıs olan bir yabancının diger
   aile fertlerine oturma izni, 36’ncı madde hükmüne göre verilir. Bu fıkra hükmüne göre ülkeye
   kabul edilen aile fertleri için 24’üncü madde hükmü uygulanır.
   (5) Oturma izni,
   1. aile fertlerini yanına getiren yabancının bir iste çalısma hakkının olması veya
   2. evlilik birliginin en az 2 yıldan beri yasal olarak Federal Almanya’da sürmüs olması ve aile
   fertlerini yanına getiren yabancının oturma iznine 8’inci maddenin 2’nci fıkrası uyarınca kayıt
   düsülmemis olması veya oturma izninin Yasa veya Kanun Hükmünde Kararname marifetiyle
   uzatılmasına izin verilmemesi
   kaydıyla bir iste çalısma hakkı saglar.
   Madde 30
   Eslerin Getirilmesi
   (1) Bir yabancının esine, yabancının
   1. eslerin ikisinin de 18 yasını doldurmus olmaları,
   2. Almanya’ya gelecek esin basit bir sekilde Almanca anlasabilmesi ve yabancı
   a) yerlesme izni sahibi olması,
   b) Avrupa Birligi sürekli oturma izni sahibi olması,
   c) 20’nci maddeye veya 25’inci maddenin 1’inci veya 2’nci fıkrasına göre oturma izni sahibi
   olması,
   d) 2 yıldan beri oturma izni sahibi olması ve oturma iznine 8’inci maddenin 2’nci fıkrası
   uyarınca kayıt düsülmemis veya gelecekte yerlesme izni verilmesi bir yasal düzenleme
   geregince yasaklanmamıs olması,
   e)evliligin oturma izni verildigi tarihte mevcut olması ve ikamet süresinin muhtemelen 1
   yıldan daha fazla devam edecek olması veya
   f) 38a maddesine göre bir oturma izni sahibi olması ve yabancının uzun süreli ikamet eden
   statüsüne sahip oldugu bir diger Avrupa Toplulugu üye ülkesinde hali hazırda evli olması
   halinde oturma izni verilir.
   1’inci cümlenin 1 ve 2 nolu hükümleri,
   1. yabancının 19-20’nci maddelerine göre oturma izni sahibi olması ve yabancının mutat
   ikametini Federal Almanya’ya tasıdıgı sırada evli olması,
   2. yabancının yerlesme izni veya Avrupa Toplulugu sürekli oturma izni almasından hemen
   önce 20’nci maddeye göre oturma izni sahibi olması veya
   3.1’inci cümlenin 3f nolu hükmünün sartlarının mevcut olması
   hallinde oturma izni verilmesinde dikkate alınmaz.
   1’inci cümlenin 2 nolu hükmü,
   1. yabancının 25’inci maddenin 1’inci fıkrası veya 2’inci fıkrası veya 26’ncı maddenin 3’üncü
   fıkrasına göre oturma izni sahibi olması ve yabancının mutat ikametini Federal Almanya’ya
   tasıdıgı sırada evli olması,
   2. yabancının esinin fiziksel, ruhsal ve zihinsel hastalık veya engelden dolayı basit Almanca
   ögrenememesi,
   3. yabancının esinin 44’üncü maddenin 4’üncü fıkrası uyarınca çıkarılan Kanun Hükmünde
   Kararname anlamında tespit edilir düsük uyum gereksiniminin olması veya diger nedenlerden
   dolayı Almanya’ya girdikten sonra 44’üncü madde geregi uyum kurslarına katılma hakkının
   bulunmaması veya
   4. yabancı sahip oldugu ülke vatandaslıgından dolayı kısa süreli sayılmayacak bir ikamet için
   de vizeden muaf Almanya’ya girebilme ve ikamet hakkına sahip olması
   halinde oturma izni verilmesinde dikkate alınmaz.
   (2) Oturma izni özel bir magduriyet durumunun önlenebilmesi için 1’inci fıkranın 1’inci
   cümlesinin 1 nolu hükmünden farklı olarak verilebilir. Yabancının oturma izni sahibi olması
   halinde, 1’inci fıkranın 1’inci cümlesinin 3e nolu hükmünün diger sartlarından sarfı nazar
   edilebilir.
   (3) Oturma izni, evlilik birligi devam ettigi sürece 5’inci maddenin, 1’inci fıkrasının 1 nolu
   hükmü ve 29’uncu maddenin 1’inci fıkrasının 2 nolu hükümlerinden farklı olarak uzatılabilir.
   (4) Yabancının aynı zamanda birden fazla esi bulunması ve bunlardan biri ile Almanya’da
   yasaması halinde, diger eslere 1’nci veya 3’üncü fıkralara göre oturma izni verilmez.
   Madde 31
   Eslerin Bagımsız kamet Hakkı
   (1) Evlilik birliginin ortadan kalkması durumunda esin oturma izni,
   1. evlilik birliginin F.Almanya’da yasal olarak en az 2 yıldan beri sürmüs olması veya
   2. evlilik birligi F.Almanya’da devam ederken yabancının vefat etmis ve kendisinden
   kaynaklanmayan nedenlerle oturma izni uzatma basvurusunu zamanında yapmamıs olması
   durumu hariç, yabancının ölüm tarihine kadar bir oturma izni, yerlesme izni veya Avrupa
   Birligi sürekli oturma izni sahibi olması
   hallerinde, aile birlesimi amacından bagımsız kendine ait bir ikamet hakkı olarak 1 yıl uzatılır.
   Yabancının oturma izninin uzatılmasının veya yabancıya yerlesme izni veya Avrupa Birligi
   sürekli oturma izni verilmesinin ikamet amacıyla ilgili bir yasal düzenleme veya 8’inci
   maddenin 2’nci fıkrası geregi oturma iznine düsülmüs kayıt nedeniyle yasaklanmıs olması
   halinde, 1’inci cümle hükmü uygulanmaz. Oturma izni, bir iste çalısmaya hak saglar.
   (2) Yabancının oturma izninin uzatılmasının imkânsız olması durumu hariç olmak üzere, özel
   bir magduriyetin önlenmesi amacıyla esin ikametinin devam ettirilmesinin gerekli olması
   halinde, 1’inci fıkranın 1’inci bendine göre evlilik birliginin Federal Almanya’da yasal olarak
   en az 2 yıl sürmüs olması sartından sarfı nazar edilir. Özel bir magduriyet hali, özellikle
   evlilik birliginin sona ermesinden kaynaklanan geri dönüs yükümlülügü nedeniyle esin
   korunmaya deger hakları için önemli ölçüde zedelenme tehlikesinin mevcut olması veya esin
   korunmaya deger haklarının zedelenmesi nedeniyle evlilik birliginin devamının kendisinden
   beklenememesi durumunda sözkonusu olur. Korunmaya deger haklara, es ile birlikte aile
   birligi içerisinde yasayan çocugun esenligi ve gelecegi de dahildir. Oturma izninin uzatılması
   talebi, suistimali önlemek amacıyla esin kendisinden kaynaklanan bir nedenle Sosyal
   Kanun’un 2’nci ve 12’nci Kitapları geregi sosyal yardımlara muhtaç olması halinde
   reddedilebilir.
   (3) Evlilik birliginin sona ermesinden sonra esin geçiminin, yabancının kendi gelirlerinden
   karsılanan nafaka ödemeleriyle saglanmıs olması ve yabancının yerlesme izni veya Avrupa
   Birligi sürekli oturma izni sahibi olması halinde ese, 9’uncu maddenin 2’nci fıkrası 1’inci
   cümlesinin 3, 5 ve 6 nolu hükümlerinden farklı olarak aynı sekilde yerlesme izni verilir.
   (4) Sosyal Kanun’un 2’nci ve 12’nci Kitapları geregi sosyal yardım alınması, 2’nci fıkranın
   3’üncü cümlesi hükmüne aykırı olmamak üzere oturma izninin uzatılmasına engel teskil
   etmez. Bu hüküm geregince oturma izni, yerlesme izni veya Avrupa Birligi sürekli oturma
   izni verilmesi için sartlar mevcut olmadıgı sürece uzatılabilir.

 3. Selamlar bu değerli çalışmanız için öncelikle allah razı olsun demek isterim.
  Ben Almanyada 3 yıllık siyasi oturum aldım(henüz 1 hafta oldu) ailemin Fransa turist vizesi var ve şu an yanımdalar.
  Onları Türkiye ye geri yollamadan aile birleşimini burada yapabilme imkanımız varmı acaba. Bazı kaynaklar bu mümkün diyor sizin önerebileceğiniz bir yol varmı

  Saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler

Avusturya’nın Mültecilere Sağladığı Sosyal Yardımlar

1- İlk iltica müracaatında toplama kampında kalan herkese aylık 40 Euro nakit veriyor. Giyim ve yiyecek, barınma, sabun, diş macunu...

BAMF Kararına İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Bu yazıda Almanya’da ilticaya başvurmuş bir takipçimizin, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin verdiği red kararıyla ilgili itiraz ve şikayet dilekçesi yer almaktadır. Takipçimiz ekte...

Beyaz sandalyelerde ölüme “Artık yeter!” diyoruz

Berlin, Paris, Zürih, Malmö ve Bükreş gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde dün "Beyaz Sandalyede Ölüm" eylemleri düzenlendi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının Kanun Hükmünde...

HABER ANALİZ: ALMANYA’NIN AZERBAYCAN’DAKİ HİZMET HAREKETİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

Erdoğan’ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasından Hizmet Hareketi’ni sorumlu tutması ve Hizmet Hareketi’ni yok edilmesi gereken bir düşman ilan etmesinden sonra, hem Türkiye’de...

Savcılık Gizlilik Kararlarının Nedenleri – CMK 153

Mülteci adayları mülakatlar esnasında, adli, idari ve siyasi soruşturma ve kovuşturma dosyalarına ulaşamadıklarını ve savcılık gizlilik kararı bulunduğunu ifade etmektedirler. Ancak bununla ilgili herhangi...
- Advertisement -

Daha faza içerik