Almanya İltica

Aile İlticası

Ailenizin Almanya’ya gelir gelmez, derhâl aile iltica başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu başvurunun geldikten sonra genellikle iki hafta içinde yapılması gerektiği anlamına gelir.

Aileniz, aile iltica başvurusunu BAMF’a yapmalıdır. İki olasılık var:

1. Aileniz altı aydan daha uzun bir süre için geçerli olan bit oturum izni varsa (örneğin, aile birleşimi amacıyla oturum izni –  “Aufenthalterlaubnis zum Zweck der Familienzusammenfürung”), Nürnberg’deki BAMF genel merkezine (yazılı olarak) aile ilticası başvurusunda bulunabilirler). BAMF’ın web sitesinde doldurmanız gereken başvuru formunu bulabilirsiniz. Başvuruyu faks veya kayıtlı posta olarak (“Einschreibung”) gönderin ve makbuzunuzu kanıt olarak saklayın. Yazılı başvuru ile aile ilticası talebinde bulunursanız, ailenizin ilk birkaç hafta ilk kabul merkezinde kalması zorunluluğu ortadan kalkar ve aileniz sizinle aynı yerde yaşayabilir.

2. Aileniz altı aydan fazla bir süre için oturum iznine sahip değilse (örneğin, aile birleşimi amacıyla oturum izni), iltica başvurusu bölgenizdeki BAMF şubesine şahsen yapmalısınız. Böyle bir durumda, ailenizin genellikle bir süreliğine ilk kabul merkezinde yaşaması gerekir. Bu duruma engel olmak için, BAMF’dan aile ilticası talebinde bulunmadan önce, ilgili Yabancılar Dairesine aile birleşimi amacıyla oturum izni başvurusunda bulunmalısınız. Aile birleşimi için gerekli şartlar vize başvurusu sırasında zaten kontrol edildiğinden, Yabancılar Dairesi altı aydan fazla bir süre için doğrudan geçici bir oturum izni (veya “Fiktionsbescheinigung” olarak bilinir) düzenleyebilir. Bu belgeyi aldıktan sonra, aileniz iltica başvurusu için yazılı bir başvuruda bulunabilir ve ilk kabul merkezinde kalma zorunluluğu ortadan kalkar.

Lütfen unutmayın: Aileniz, aile iltica başvurusunu teslim ettikten sonra, (Yabancılar Dairesinde) ailenin yeniden bir araya gelmesi amacıyla oturum izni başvurusunda bulunabilir. Bu durumda, geçici oturum iznine (“Aufenthaltsgestattung”) ek olarak, bir oturum izni (“Aufenthalterlaubnis zum Zweck der Familienzusammenfürung”) verilir. Ailenizin sosyal yardımlar, işgücü piyasasına erişim ve benzeri konulara ilişkin haklar, aile birleşimi için elde edilen oturum iznine (geçici oturum iznine değil) bağlı olarak düzenlenir. Bu, ailenizin “Aufenthaltsgestattung” sahibi olarak, sığınmacı haklarının kısıtlanmayacağı anlamına gelir.

Aile ilticasının, sizin ve aileniz için uygun olup olmadığından emin değilseniz, bir danışma merkezinden veya avukattan tavsiye alın. Pro Asyl web sitesinde, yakınlarınızda bir danışma merkezi bulabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Iltica Süreci Asamalari / Almanya

Editör

İltica Başvurusu Sırasında Hazırlanması Gereken Bazı Bilgi Ve Belgeler – 1

admin

YEREL MAHKEMELERDEN ILTICAYA KABUL

admin

YORUM YAP