Gündem

Aile bağının kopması

Aile bağının kopması
Üçüncü ülke vatandaşı henüz kendi hakkıyla ikamet izni edinmemişken ikamet için temel oluşturan ilişki sona ererse, yabancı eş ikamet etmeye devam etme hakkını kaybedebilir.
AB hukuku kapsamında, dayanak olan evlilik yasal olarak fesh edilene kadar, ayrılmış üçüncü ülke vatandaşı ülkede yaşamaya devam edebilir (Serbest Dolaşım Yönetmeliği).  İlişkinin sona ermesi, ikamet etme hakkının kaybedilmesini meşru kılmak için yeterli değildir.
Serbest Dolaşım Yönetmeliği’nin 13. maddesi, bir yılı ev sahibi devlette geçirilmek üzere üç yıl süren evliliklerde boşanma ve evliliğin iptali veya ebeveynlerinin varlığına ihtiyaç duyan söz konusu evlilikten dünyaya gelen çocuklar bulunması halinde, üçüncü ülke vatandaşı aile üyelerinin ikamet hakkının korunmasını sağlamaktadır. Serbest Dolaşım Yönetmeliği eşi AEA vatandaşı olan ve aile içi şiddet mağduru üçüncü ülke vatandaşlarının ikamet etme haklarını koruma amaçlı spesifik bir hüküm içermektedir
(13 (2) (c). madde).
Aile Birleşimi Yönetmeliği ayrıca sponsor ile ilişkinin vefat, boşanma veya ayrılık nedeniyle sona ermesi halinde yabancı eşlere ikamet izni verme imkanı sağlamaktadır.
Ayrı bir izin verme yükümlülüğü ancak beş yıl ikamet edildikten sonra mevcuttur (15. madde). Yönetmeliğin 15 (3). maddesine göre, AB üye ülkeleri boşanmanın ya da ayrılığın ardından bilhassa zor koşullarda bulunulması halinde özerk ikamet izni verilmesini sağlayan hükümler öngörmelidirler. Serbest Dolaşım Yönetmeliği’nin 13 (2) (c).
maddesi gibi bu maddenin amacı, her ne kadar ilgili düzenlemeleri yapmak üye ülkelerin takdirinde olsa da, aile içi şiddet durumlarını kapsamına almaktır.
AİHS kapsamında, AİHM, aile hayatının ve çocuklarla irtibatı sürdürme ihtiyacının, üçüncü ülke vatandaşının kalmasına izin verilmesini gerektirip gerektirmediğini ele almaktadır. Bu durum, ilişkinin sona ermesi durumunda üçüncü ülke vatandaşı eş veya ebeveynlerin ikamet haklarını kaybedebileceği pek çok üye ülkenin ulusal kanunlarından farklıdır.
Genellikle Mahkeme, irtibatın ziyaretlerle sürdürülememesi için bir neden görmez, ancak bazı durumlarda üçüncü ülke vatandaşının kalmasına izin verilmesi gerekebilir.

Benzer İçerikler

İntihar eden genç polis memuru not bırakmış: Beni küçük düşürdüler!

admin

MB politika faizi kararını açıkladı; pas geçti

admin

Tur-i Sina ve Ayasofya

admin

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757