Amerika Birleşik Devletleri Gündem

ABD iltica Prosedürü

Amerika’da ilticaya başvurusu Amerika’ya son girişten itibaren bir yıl içinde yapılmalıdır. Bu kuralın istisnaları vardır.

Amerika’da iltica davalarında her hangi bir delil yükümlülüğü yoktur. Ancak başvuran kişinin anlattıklarına ilişkin delili varsa iltica davasına yardımcı olur. Bu nedenle tehlikeyi kanıtlayan ve tehlikeye yol açan bilgi ve belgeleri dahil etmeniz yararlı olacaktır.

İltica davalarında başvuran kişinin doğruları anlatması ve ilgilileri ikna etmesidir. Eğer varsa kişinin iddiası ile ilgili kanıt olabilecek resimler, üyelikler, resmi belgeler gibi dokumanlar da dosyaya eklenebilir. Ayrıca başvuru sahibinin iddiasının temelini oluşturan olaylara ilişkin haberler, insan hakları raporları, Amerika Dış İsleri Bakanlığı raporları gibi ülke koşullarını açıklayan raporlar toparlanır ve iltica dosyasıyla birlikte sunulur.

Başvuru yapıldıktan sonra kişinin vizesi veya legal kalma izni bitse bile, iltica dosyası hakkında karar verilene kadar Amerika’da kalabilir.

Eğer başvurunun üzerinden 150 gün geçmiş ve başvuru hala sonuçlanmadıysa, kişi Amerika’da çalışma iznine başvurabilir ve 180. günden itibaren  –çalışma izni onaylanmışsa – Amerika’da çalışma hakki kazanır.

Iltica davalarında son asama Iltica Ofisi’nin başvuru sahibini görüşmeye çağırmasıdır. Bu görüşmede başvuru sahibine iltica etme sebebiyle ilgili detaylı sorular sorulur. İhtiyaç halinde tercüman kullanılabilir. Eğer varsa avukatta bu görüşmeye dahil olabilir.

Başvuru sahibinin yazılı ifadesi ve anlattıklarının çelişip çelişmediğine, doğruları anlatıp anlatmadığına bakılır. Ayrıca başvuru sahibi ülkesine döndüğünde kendisini ne gibi tehlikeler beklediğini anlatmalı, kendisi için ciddi riskler bulunduğuna ikna edebilmelidir.

İltica ofisi kararını olumlu yönde açıklar ve ilticayı kabul ederse, başvuru sahibi Amerika’da yaşamayabilir. Eğer olumlu yanıt alınmazsa karara itiraz edilebilir. İlticaya hak kazanılmasından bir yıl sonra yeşil kart başvuru hakkı kazanır. Yeşil kartın onaylanmasından 5 yıl sonra Amerika vatandaşlığı hakkı kazanılır.

Website: https://www.uscis.gov/humanitarian/refugees-asylum/asylum

Benzer İçerikler

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

Editör

-İrlanda iltica işlemlerinde Almanya’dan 2016 yılı Dublin uygulaması-

admin

ALMANYA İÇİ MÜLTECİ TRANSFER İŞLEM ŞARTLARI

admin

74 yorumlar

Mehmet Ekim 11, 2017 at 8:52 pm

Merhabalar.Abdye Meksika sınırından iltica başvurusu yapmak ile içeriden yapmak arasında ne fark var?Sınırdan yaparsak tutuklanırmıyız ve tutukluluk süresi ne kadar acaba.not(acil cevap lütfen) Çok teşekkürler.

Cevapla
admin Ekim 14, 2017 at 4:59 pm

Maalesef bu konuyla alakalı bilgimiz yok.

Cevapla
Mellek Ağustos 25, 2018 at 6:16 pm

Oturum alındıktan sonra aile birleşimi işlemine hemen başlanır mı süresi nedir ne kadar sürede aile birleşimi oluyor cevaplarsanız

Cevapla
Editör Eylül 6, 2018 at 1:48 am

oturum aldiktan sonra hemen basvurabilirsiniz (normal kabul aldiysaniz) islemleriniz 3-6 ay sürebilir.

Cevapla
Ali can Mayıs 31, 2018 at 8:02 pm

Iltica konusunda bir insanin hayati sozkonusu ise benim gorusum vize gibi purosodurlere takilmasi grrekir ve hangi ulkeye iltica edecekse kendi ulkesinde bulunan konsalosluga sigina bilmeli ve guvenli sekilde gitmek istedi ulkeye ulasmali insan hakki yada ozgurluk budur donyayi yonetenler bu adimi atmali.

Cevapla
Editör Haziran 1, 2018 at 5:27 am

Adimlar cok atmasini bilmeli. 🙂

Cevapla
emrah Haziran 6, 2018 at 11:39 pm

Bende iltica etmeyi düşünüyorum.Şu yukardaki yazılı uzun metin her sitede aynısı var.Sanki her site kopyala yapıştır yapmış.Arkadaşlar detaylı bilgi veren yokmu.Mesela iltica başvurusu yapılınca Türkiye seni vatandaşlıkdan atıyormuş diyenelrde var.Aslı astarı varmı.Yani TR vatandaşlığından atılıyormuyuz daha ilticamız kabul edilip edilmemesi belli değilken bile

Cevapla
admin Haziran 7, 2018 at 10:06 am

İltica işlemleri başvuru yaptığınız ülkede o ülkenin kanunlarına göre yürümektedir. Sizinle ilgili bilgiler gizli tutulmaktadır ve ülkenize bilgi verilmemektedir. İlticanız kabul olduktan sonra size çalışma kartıyla beraber oturum kartı ve pasaport yerine geçen seyahat belgesi verilmektedir.Bunlardan iltica ederken sunduğunuz kimliğiniz, pasaportunuz ve diğer evraklarınızı size geri vermektedirler. Ülkenizdeki durumdan dolayı iltica ettiğiniz için Almanya gibi ülkeler 3 sene Hollanda 5 sene… ülkenize giriş yasağı koyuyorlar. Bu sebeple belli bir süre kendi ülkenize gidemeyeceksiniz ama diğer ülkelere gidebileceksiniz. Örneğin Türk pasaportunuzun geçtiği ülkelere Türk pasaportu ile gidebilirsiniz. Fakat seyahat belgesi ile seyahat etmek istiyorsanız seyahat belgesine vize almanız gerekmektedir. Örneğin Makedonya için Türk pasaportuna vize gerekmemektedir ama seyahat belgesine gerekmektedir.

Cevapla
İsmet Kazan Temmuz 17, 2018 at 7:14 pm

Merhabalar, oncelikle simdiden tesekkurler cevabiniz icin. Türkiyede aranmam var ve yuksek ihtimal hapis cezası. Şuan kaçak yollar ile yunanistandayın burdan Amerikaya gidip iltica etmek istiyorum, şuan 6 yıl daha geçerli Amerikan turist vizem var. Yunanistandan uçak ile amerikaya geçmek istiyorum ama kaçak yollardan yunanistanda bulunduğumdan dolayı havalanında geri Türkiye’ye yollamalarından korkuyorum, yunanistanı transit ülke olarak kullanabilirmiyim?

Cevapla
admin Temmuz 18, 2018 at 4:22 pm

Evet, kullanabilirsiniz. ABD’ye uçmanızda bir problem olmayacaktır.

Cevapla
Emre Kami Eylül 13, 2018 at 11:04 pm

Türkiye’den Amerika ya iltica baş vuruşu nereden yapabilirim nereye baş vurmak lazim

Cevapla
Editör Eylül 16, 2018 at 3:26 am

Oraya gitmeniz gerekiyor, kendi ülkenizden hicbir ülkeye iltica edemezsiniz.

Cevapla
MUSTAFA CELIK Eylül 22, 2018 at 3:16 pm

Sayın Editör,

Amerika’ya iltica ettikten sonra ilticamız kabul görmezse tekrar mahkemeye gidebileceğimizi yazdınız. İltica başvurusunu kabul etmeyen kurumu mahkemede nasıl mahkum ettirebileceğiz bilmiyorum. Eğer konu hakkın da bilginiz varsa sormak isterim. İltica kabul edilmezse Türkiye’ye geri mi yollarlar yoksa istediğimiz başka ülkeye de yollarlar mı ?

Cevapla
Editör Eylül 26, 2018 at 10:15 pm

”iltica yasasina göre benim su su maddelere göre iltica hakkim var iltica dairesi bu hakkimi görmedi” diye itiraz ediyorsunuz. Mahkeme sizi hakli bulursa iltica dairesinin kararini bozar size kabul verir. Önce iltica dairesi bakar, red verirlerse ve siz de mahkemeye iki hafta icinde itiraz etmezseniz deport edebilirler. Mahkemeye dava acarsaniz, dava sonuclanana kadar bekletmek zorundalar. Türkiye’ye geri gönderip göndermeyecekleri ellerindeki duruma bagli, sizin nerelere seyahat edebiliyor olmaniza bagli. Eger hicbir baska ülkeye gidemiyorsaniz, örnegin pasaportunuz yoksa Türkiye’ye göndermekten baska secenekleri yoktur. Ancak bu durum ilticaniza kesin olarak red verilmesi ve kesin Deport durumunuza geldiginizde gecerli.

Cevapla
Gülhan Eylül 25, 2018 at 11:15 am

Mrb bende amerikan vizesiyle kanada sınırında iltica yapabilirmiyiz

Cevapla
Editör Eylül 27, 2018 at 12:32 am

Kanada sorumluluk alanina girdiginiz andan itibaren iltica basvurusu yapabilirsiniz.

Cevapla
koray Ekim 1, 2018 at 9:23 am

merhaba
Amerikaya iltica edince ırkçılık vs. yaşar mıyız belgelerimizde bu iltica etmiş gibi olumsuz bir durumla iş sektöründe karşılaşır mıyız? Birde o 150 günü geçerse çalışma izne başvuruyoruz fakat o sürede devlet asgari ihtiyaç için yardım yapıyor mu ? teşekkürler

Cevapla
Editör Ekim 24, 2018 at 11:14 pm

Her ülkede irkcilik yapan kisiler olabilir ancak kanunlarin ve yasadiginiz Devletin bu konuda nerde durduguyla alakali. ABD’de Devletin irkci uygulamalari yok; bu konuda sert yasalar var. Siyasilerin söylemlerine degil yasalara bakiniz. Temel ihtiyaclar noktasinda yardim yapiliyor.

Cevapla
efe Ekim 4, 2018 at 5:55 pm

merhaba ABD iltica edince önce green card sonra vatandaşlık bile alsak hukuki statümüz hep iltica olarak “garip bir seviyede mi” olacaktır ? üniversite mezunlarının (diploma denklik iş yetkinliği geçtim olumlu olduğunu varsayıyorum ) iş verenlerin iltica ile gelenleri çalıştırmadığı aşağı işler yaptıkları belirtilmiş bir sitede doğru mudur ?

Cevapla
Editör Ekim 24, 2018 at 11:29 pm

Hayir size verdikleri oturum türünde ne haklariniz varsa odur ki bu genelde calisma hakkini iceriyor. Bu konuya dikkat etmeniz gerek evet bu söylemin dogruluk payi var ncak yeni gittiginiz bir ülkeye kendi ülkenizdeki mesleki durumunuzdan devam etmeniz cok zor bu biraz zaman alir. Kendi mesleginizle dogrudan alakali ya da Yakin branslarda islere bakin dil sorununu cözdügünüzde eski mesleki pozisyonunuza ulasmaniz mümkün olacaktir.

Cevapla
Halil Ekim 17, 2018 at 1:00 am

Türkiye’de askerlik yapmak istemeyen birisinin Amerika’da ilticası kabul olma olasılığı var mı ? Oturum izni alınabilinir mi bu şekilde ?

Not: askerlik tabi ki vatani görevdir ama işte sırf Amerika’da oturum alabilmek için bu iltica gerekçesini askerlik olarak göstermek. Amaç sadece bu.

Cevapla
Editör Kasım 2, 2018 at 4:43 am

Red alirsiniz, basvuru yapmayin. Iltica herhangi bir sekilde oturum alma yolu degildir.

Cevapla
Dnz Temmuz 31, 2019 at 10:44 pm

Merhaba biz esimle iltica etmeyi düşünüyoruz türkiyede bnm mahkeme bitti ama sonuçlanması rte à güya hakaret etmişim etmediğim halde bana 1yıl hapis verdiler yada para cezası biz bu sebeple amerikaya irtica edebilirmiyiz

Cevapla
editor_dr Ağustos 8, 2019 at 2:26 pm

iltica edebilrisiniz ancak aşağıdaki makaleye göre dosyanızı hazırlamanız gerekmektedir.

https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
İsmail Ekim 19, 2018 at 10:12 am

abd’ye overstayed visa nedeninden dolayı giriş yasağı dolmamış biri, abd havalimanında iltica edebilir mi?
Edebilirse Bond yada parole ile yada GPS track sisteminden faydalanmasına yasa önünde bir engeli var mıdır giriş yasağından ötürü?
Yoksa, CFI’i geçtiğinde ne kadar sürede bu serbest bırakılır?
Ayrıca CFI günü ne kadar sürede verilmektedir?

Cevapla
admin Aralık 6, 2018 at 2:35 pm

Merhabalar,
Bu konu ile ilgili bir bilgimiz bulunmamaktadır. Okuyucularımızın destegini bekliyoruz…

Cevapla
Tolga Kasım 24, 2018 at 2:56 pm

Selamlar, mehzep ayriliklari ve ifade ozgurlugunun kisitlanmasi baskilanmasi ve biraz yonetim karsiti goruste mesnetsiz suclamalar ile iceri alinma kaygisi bu durumlardan dolayi siyasi kimligini gizlemek zorunda kalmak gibi konular ile iltica başvurusu nederece kabul gorur sizce

Cevapla
Editör Kasım 26, 2018 at 3:55 am

Kimli aidiyeti + kimlik aidiyeti nedeniyle zulüm görmesi ve/ya ülkesine döndügünde zulüm görecegine dair somut tehlike olmasi.

Cevapla
ayse Kasım 28, 2018 at 4:53 am

Merhabalar, ailesi iltica etmis,kendisi 21 yas sinirindan dolayi ailesiyle birlikte iltica edememis fakat amerika vizesine sahip olup,ailesi iltica etmeden once amerikaya giris cikis yapmis birisi icin tekrar gitmek veya vize iptali gibi sorunlar olabilir mi ? tesekkurler

Cevapla
admin Aralık 5, 2018 at 6:00 pm

Merhabalar,

Sorunuz anlaşılamadı…Bulunduğunuz ülke neresi gitmek istediğiniz yer neresi anlaşılamamaktadır

Cevapla
ayse Aralık 7, 2018 at 11:49 pm

Tekrardan merhaba,
Turkiye disinda bir ulkede ikamet etmekteyim. Ailem amerikaya iltica ettiler fakat ben yas sinirini gectigim icin onlarla beraber iltica edemedim. Normalde benim amerika vizem var ve ailem iltica etmeden once Amerikaya giris cikis yapmistim, fakat ailem iltica ettikten sonra hic gitmedim. Merak ettigim konu su ki; tekrar gitmeye kalksam ailemin oraya iltica etmesinden dolayi ulkeye giris cikis problemi yasayabilir miyim ?

Cevapla
Editör Aralık 8, 2018 at 8:26 am

Hayir yasamazsiniz vize vb. haklar bireyseldir. Verilmis hak gerekcesiz geri alinamaz zaten aktif, gecerli vizeniz varsa ABD’ye seyahatinizde bir engel olmaz.

Cevapla
Hasan hüseyin canoğlu Aralık 12, 2018 at 7:29 pm

Türkiyedeki yatırım yapanların mağdur edilmesi devletin yatırımcılara verdiği hibelerde gercek yatırımcının bundan faydalanamaması ve mülkiyet hakkının ihlali iltica için yeterli sebep olurmu

Cevapla
admin Aralık 26, 2018 at 12:08 pm

Ekonomik sebepler iltica sebebi değildir. Konunuz tam olarak anlaşılamamaktadır.

Cevapla
Olcay Aralık 13, 2018 at 7:03 pm

SA. ABD vizemle ABD’ye iltica etsem eşim ve küçük kızımın ABD vizeleri iptal edilir mi? (Bazı sebeplerdne dolayı onların biraz daha geç gelmesi(iltica etmesi) gerekiyor.)

Cevapla
Kaan Tongur Ocak 5, 2019 at 7:50 pm

Amerika veya Kanada gibi ülkelere yapacağımız iltica işlemleri sonucunda Türkiye de kalan diğer aile fertlerini olumsuz etkileme durumları nelerdir? Ailemdeki çoğu kişi devlet dairelerinde ve askeri işlerde çalışmaktadır. Benim durumumdan dolayı onları işten çıkarılma veya diğer kötü durumlarla karşılaşma durumları nelerdir? Bu konuda bilgilendirirme yaparsanız sevinirim.

Cevapla
modarator yorumlari Ocak 12, 2019 at 6:22 pm

Merhabalar,ulke arasi bilgi paylasimi bulunmaktadir ancak ilti9ca islemleri gizli yurutmektedir.

Cevapla
emre Ocak 14, 2019 at 8:04 pm

öncelikle zaman ayıracağınız için şimdiden teşekkür ederim, hakkımda 3 yıl öncesine kadar bir den fazla gözaltı kaydım var bunun yanında devam eden mahkemem var birde youtube de aile ve polis şiddetine maruz kaldığıma dair görüntüler var ve çeşitli dergilerde haber kayıtlarım var bunun yanında kyk yurdundan bu sebeblerden dolayı atılmam ve kredi kazanmama ragmen kesilmesi var ama yurtdışı yasağım yok , çok az ingilizcem var amerikaya turist vizesi alıp orada iltica etsem şansım olur mu ve ingilizcem olmadığı için nasıl tercuman bulurum bunu bilmiyorum.

Cevapla
admin Ocak 17, 2019 at 6:13 pm

Merhabalar,iltica dairelerinde devletler tercuman imkani saglamaktadir,vize alip iltica etmek istediginiz ulke vize alip gittiginizde bahsettiginiz mazeretlere rahmen normal yola cikmissinis,devlet takibinde degilsiniz gibi bir soru sordugunda cevabiniz hazil olmali,lutfen makaleleri okuyunuz:
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Shahin Şubat 6, 2019 at 8:15 pm

Vizeli bir Avrupa ülkesinden direk ABD ye geçilmesi , direk Türkiye den geçmek ile kiyaslanirsa daha mı dezavantajli mıdır Sayın Admin?

Cevapla
Editör Şubat 11, 2019 at 3:01 am

AB’de vizeniz veya oturumunuz oldugu halde ABD’ye giderseniz ABD’de Red alabilirsiniz cünkü Güvenli ülkedeydin niye basvuru yapmadin diye.

Cevapla
Kahraman Şubat 14, 2019 at 10:46 pm

Selamlar kendim ve ailemle ilgili olarak İltica hakkıni gerektiren kriterlere sahibim. Ancak geçerlilik suresi dolmuş yeşil pasaportum vizem var. ABD ülkesine girişte bu belgelerimle iltica basvurunda bulunmam halinde cezai bir yaptırım ile karşılaşırmıyim ve iltica başvurusu dikkate alinirmi. Teşekkür ederim

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 5:29 pm

Cenevre anlaşması 31-1 maddesi gereği cezai işlem uygulanmaması gerekmektedir. Vizeniz geçerli ise cezai işlem uygulanmaz ama süresi geçmiş pasaportla uçmaya çalışırken izin verilmeyebilir.

Cevapla
arda Şubat 17, 2019 at 8:27 pm

Merhaba ilticamiz reddedilince mahkemede bizde itiraz edersek o surec ne kadar surer ve o sure icinde calisma izni alabilirmiyiz

Cevapla
deniz Şubat 21, 2019 at 9:28 pm

Merhaba,
İltica kabulunden sonra Almanya 3 yıl, Hollanda 5 yıl gibi ülkenize giriş yasağı koyuyor diyorsunuz.
1- Amerika kaç yıl ülkemize giriş yasağı koyuyor
2- Ülkemize bahar geldi, iltica etmek istediğimiz sebep ortadan kaltı diyelim. Kendi isteğimizle iltica basvurumuzu veya kabulumuzu iptal edip, ülkeze geri dönebilirmiyiz.

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 4:58 pm

Abd ile ilgili okuyucularımızdan katkı bekliyoruz.
Iltica hakklarınızdan feragat edip ülkenize dönebilirsiniz.

Cevapla
deniz Şubat 23, 2019 at 8:39 am

merhaba.

Almanyada 3 yıl , Hollandada5 yıl ülkemize geri dönemiyoruz. Amerikada bu kaç yıl.

Ülkemize bahar geldiğinde, bizi mağdur eden durum ortadan kalktığında, ülkemize yine mi giriş yapamayacağız. yaptığımız taktirde geri dönemeyecekmiyiz.

Cevapla
salih Mart 16, 2019 at 5:00 am

merhaba
yunanistana geleli 3 gun oldu. ancak buraya iltica etmek istemiyorum. Abd vizem var 2021 yilina kadar. iltica icin gecerli sebeblerimde var(tutuklama mahkeme kararlari vss) buradan direk abd ye ucak bileti alip gitsem abd benim ilticami kabul edermi yani soyle neden yunanistan da kalmadinda buraya geldin dermi diger bir sorum diyelim ki kabul ettiler sonrasinda turkiyede kucuk yavrum var 7 yasinda abd vize si yok yanima ne kadar surede alabilirim(annemin yaninda yasiyor) tesekekur ederim degerli bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim

Cevapla
admin Mart 29, 2019 at 2:03 pm

Merhabalar;
öncelikle geçmiş olsun
1. Yunanistana iade söz konusu olmaz, çünkü Türkiye ile Yunanistan arasında geri iade anlaşması var, push-back var, Yunanistandan TUrkiyeye gayri resmi iade edilen gazeteciler var. LeMonde gazetesinde Yunanistanın Turk multeciler için güvenli deği makalesi var. Bu gerekçeler sunulduğunda Yunanistana iade söz konusu olmaz. Ancak “hukuk işledi serbest bırakıldım” havası estirilmemelidir.
Okunmalı https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/
2. Kabul aldıktan sonra çocuğunuzu getirebilirsiniz. Son 1 senedir ABD’de kabul verme açısından pozitif sonuçların arttığı görülmektedir.
5-7-12 ayda kabul veren eyaletler bulunmaktadır. Araştırmanızda fayda vardır.

Cevapla
Halil Mayıs 2, 2019 at 9:25 am

Amerikaya iltica davası ortalama kaç sene sürer.

Cevapla
editor_dr Mayıs 2, 2019 at 6:40 pm

kimi eyaletlerde 5-6 ay kimi eyaletlerde 12-18 ay sürebilmektedir.

Cevapla
Furkan Mayıs 25, 2019 at 1:14 am

Merhaba
Ana okulum, ilk okulum, orta okulum eğitimimi cemaat okulunda tamamladım. Üniversite olarak gene cemaat bünyesinde olan bir üniversitede okurken okulum kapandı ve dışlandım. Eğitim hayatımda sorunlar yaşadım. Cemaat evlerinde kaldım. Ve şuan kimliğimi gizleyerek yaşıyorum ama birgün bir şeyler olacak korkusu ile.
1-Amerikaya yasal yoldan girip iltica etmek istiyorum. Şuan bir aranmam, hapis cezam vs bir sorunum yok ama kimliğimi gizlediğimden dolayı. İltica sürecim nasıl ilerler.
2-öğrenci olduğum için fazla bir servetim olmadığından, bekleme süresinde masraflarımız (temel yaşam giderleri) karşılanıyor mu abd tarafından.
Mağdur olarak cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

Cevapla
editor_dr Mayıs 25, 2019 at 3:24 pm

geçmiş olsun,
ilticanızın kabul olması için bir çıkış hikayesine ihtiyacınız var. cemaat üyesi olabilirsiniz ancak hakkınızda devlet takibi yok, zulüm görme işkenceye maruz kalma özgürlükten men edilme durumunuz yok. bunların endişesizni ve başınıza gelecek birşey olma ihtimaline karşı yeni bir haber almanız ülkeyi terk etmenize neden olmuş olmalı, vb benzeri bir ülkeden çıkış hikayeniz olmalı. aksi takdirde aidiyetiniz var ancak mağduriyet yaşamamışsınız algısı oluşturmamalısınız. ABD de verilen sosyal haklar geçiminizi karşılamaya yetememekte, çalışmanız gerekmektedir. Kabul alana kadar sağlık imkanlarından yararlanabiliyorsunuz ancak maddi olarak süreci kendinizin yönetmesi gerekir. Bazı eyaletler maddi yardım yapabilmektedir.

Cevapla
Furkan Mayıs 25, 2019 at 11:15 pm

Teşekkür ederim
Yanlız kimliğim gizli bir şekilde yaşıyorum
Evlerde abilik yaptım, etkinliklerine katıldım hep içlerindeydim. Şuan gizli yaşıyorum eğer kimliğimi açık bir şekilde ortaya çıkarsam içerdeyim.
Şuan mağduriyet yaşamıyor olmam bundan ötürü.
Bu durumda yasal yollardan çıkıp abd ye iltica ettiğim taktirde ne olur

Cevapla
editor_dr Mayıs 26, 2019 at 7:59 am

“Şuan gizli yaşıyorum eğer kimliğimi açık bir şekilde ortaya çıkarsam içerdeyim”
Bunu dedikten sonra
“yasal yollardan çıkıp abd ye iltica ettiğim taktirde”
Bunu derseniz celiski olur.
Celiski en sik red nedenlerinden biri.
Aidiyetinizi belgelendirmeniz, Somut gerekcelerle korkularinizi anlatmaniz. Sonunda “ne oldu da ulkeyi simdi terkettin” sorusuna cevabiniz ve devlet takibi altinda olmadan ulkeyi nasil terkedebildiginize dair hikayeniz olmasi gerekir.
Asagidaki makaleyi ve benzer makaleleri okuyup hazirlaniniz.
https://ilticahaberleri.com/iltica-mulakat-stratejileri/

Cevapla
Furkan Mayıs 26, 2019 at 2:53 pm

Nasıl bir çelişki acaba anlamadım. Gizli korku içinde yaşıyorum. Şuan öğrenciyim yani ben kimliğimi açıklasam yurt dışı değil sokağa çıkamam içeri girerim.
Aidiyetinizi belgelendirme dediğiniz tam olarak nedir.
Ne oldu da şimdi gittiğim konusu ise amerikaya gitmek için uçak bileti bile en az 6 bin Türk lirası maddi imkanlarımı sağlamaya çalışıyorum.
İlginize ve cavaplarınız için teşekkür ederim

editor_dr Mayıs 27, 2019 at 12:15 am

“ben kimliğimi açıklasam yurt dışı değil sokağa çıkamam içeri girerim”
derseniz ve sonra resmi yollarla yurtdışına çıkarsanız bu bir çelişkidir.
nasıl olacak da hem kimliğinizi açıklayamayacaksınız, sokağa çıkamayacaksınız, çıkarsanız tutuklanacaksınız hem de resmi yollarla polis kontrolünden geçip uçağa binip amerikaya gideceksiniz. Söylediğiniz apaçık bir çelişki olarak algılanacaktır.

Burçin Temmuz 31, 2019 at 7:02 pm

İyi günler benim ve 4 yaşındaki oğlumun 10 yıllık vizesi vardı eşim ABD de 1 yıl oldu 6 ay sonra ilticaya başvurdu ben bir defa 5 ay kalıp geldim 14 ve 16 yaşlarında iki kızım var onlara turist vizesine başvurdum benim ve oğlumun vizesini iptal ettiklerini söylediler pasaportumu götürmemiştim pasaportuma herhangi bir mühür katılmadı ben bişe imzalamadım sizce ben gitsem ABD ye giriş yapabilirmiyim 1 yıl sonra pasaportumda herşey normal ama görüntü olarak bileğilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 10:25 pm

Uçağa binebilirseniz amerikaya gidebilirsiniz olası olarak uaçağa binmeye çalışırken vizenizin iptal olduğunu anlayabilirler ya da amerikada inerken anlaşılabilir ve iltica etmek zorunda kalabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

hasan Mayıs 26, 2019 at 1:58 pm

merhaba 13 yıl önce babam olduruldu. babam pavyon isletiyordu ve musluman kesim ve ulkuceler tarafından kavga cikti bahanesi ile olduruldu.mahkemede kavgada olduruldu diye sonuc cikti devlet destekli tabiki. simdi cezaevinden çıkanlar beni ve ailemi tehdit ediyorlar. olum korkum var. mahkeme dosyalarım ve olum tehdit mektupları var. ve evimi kurşunladılar. ispatlı mahkeme dosyalar ile birlikte amerika iltica edebilirmişim.

Cevapla
editor_dr Mayıs 27, 2019 at 1:36 am

dininizden, dilinizden, ırkınızdan, cinsiyetinizden, politik düşüncenizden ya da sosyal bir gruba aidiyetinizden dolayı devlet ya da devlet dışı kurumlar ve toplumun belli kesimleri tarafından ayrımcılığa, baskıya, ötekileştirmeye, itibarsızlaştırmaya, zulme, insanlık dışı uygulamalara, takibe alınıyorsanız ve hakkınızda siyasi kovuşturmalar yapılıyorsa ve bu sebeple zalimane uygulamalarla karşı karşıyaysanız, somut gerekçelere dayanan korkularınız bulunuyorsa ve bu sebeplerden dolayı yaşam, özgürlük ve can güvenliğiniz tehdit,tehlike ve risk altındaysa iltica etme hakkınız bulunmaktadır.

yukarıda sayılan gruplardan birine aidiyetiniz olmalı ve bu aidiyet nedeniyle mağduriyet yaşamalısınız.
Can güvenliğinizin tehdit altında olduğunu ve devletin bu tehdite karşı sizi korumadığını kanıtlamanız istenecektir.

Cevapla
Yılmaz Mayıs 27, 2019 at 9:27 pm

Merhabalar,
15 Temmuzdan sonra Yeşil Pasaportum iptal edildi. Eve gözltı için gelen polisler de evde bulunan pasaportuma el koydular. 2024 yılına kadar geçerli ABD vizem vardı. Eşimin ve çocuklarımın yeşil pasaportları mevcut ama mutlaka geçerli değildir.
Benim üyelik iddiasıyla mahkemem devam ediyor. Eşim de ihraç edildi ve maalesef birisinin verdiği listede ismi geçiyor.
Özetle çıkış yapmak gerekiyor.
İptal edilen Pasaportların Uluslararası sistemde geçerli göründüğünü okudum(sanırım bu siteden).
ABD vizemi benim ve/veya ailemin ilticası açısından faydalı olma şansı var mıdır?
Teşekkür ederim.

Cevapla
editor_dr Mayıs 29, 2019 at 1:10 pm

ailenizin vizesi ülkeniz dışından (2. bir ülkeden) ABD’ye uçmaları için yardımcı olur ancak iltica süreci aidiyetiniz ve mağduriyetniz üzerinden değerlendirilir. Vizenizin olması veya olmaması iltica değerlendirmesinin konusu değildir.

Cevapla
taha Ağustos 19, 2019 at 10:51 am

iyi gunler babam sucsuz yere 1 yıl hapıs yattı cıktı yıne cezaevıne aldılar baska bir dosyadan ama 6 aydır mahkemeye cıkmadı ve sucunu soylemıyolar bizde bu durumda magdur olduk çocukları olarak eve polisler geşdi aradılar fln ve babmın sucsuz yere yattıgı yetmez gıbı gelecekde bızıde etkıleyecek suç var memur olamıyoruz toplumdan dıslanıyoruz dısarda birisi duysa bize saldırırlar türk aklı ben bu durumda oğlu olarak yasadıgım magdurıyetten ben de iltica edebilir miyim babamın dava dosyası kanıt olarak gosterebılırım sizce nasıl olur cevabınız için simdıkden tesekurler

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 9:55 pm

MErhabalar şansınızı deneyebilirsiniz videolarımızdan 2. m
lakat soruları nelerdir nelere dikkat edilmeli.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Elif Kasım 15, 2019 at 7:52 pm

Merhaba, eşim (6,5) ve ben(15) hüküm aldık. Davalarımız şuan istinaf mahkemesinde. Kaçak olarak atinadayiz. Amerikaya gitmek istiyoruz yurtdışı yasagıyla birlikte yeşil pasaportlarimiz var, ve fakat vizemiz yok. Vizesiz gitmek mumkun görünmüyor ancak vekaletle vize almak mumkun mü, yaşanmış bir örnek var mı? Bunun daha sonra bize yansıması nasıl olur?

Cevapla
??‍♀️ Brooklyn Haziran 10, 2019 at 3:19 am

Merhaba

Daha once Türkiye de suc isleyip ve ceza yatan biri Amerikan ya iltica da bulunursa kabul edilirmi yoksa red mi alır. Cunku iltica başvuru sırasında sorulan soruya yanıt daha önce cevaevınde yattınızmı, evet ıkı defa sonra avukat bu soru karsısında konsolosluk ile görüşüp mail yolu ıle ardın Dan size haber veririm dedi. Ve ekım 2017 Den bu yana beklıyorum çünkü.

Cevapla
Anonim Ağustos 23, 2019 at 8:01 pm

1-Amerika için 1 yıl sonunda greencard almaya hak kazandığımızda Türkiyeye giriş-çıkış hakkı elde edebiliyormuyuz?
2a-Amerikada dil öğrenip diploma denkliğimizi aldığımızda göçmen statüsüne geçme imkanımız varmıdır?
2b-Yada Kanadaya göçmenlik başvurusu yapmamıza engelmidir mülteci olmamız?
3-Amerikada en hızlı mülteci statüsü veren eyalet neresidir?Daha önceki mesajlarınızda 5-7-12-15 ay gibi sürelerden bahsetmişsiniz eyalet şeklinde açıklarsanız çok sevinirim.
4-Amerikada ek iş fırsatlarının olduğu(uber,dardosh vb) eyaletler nerelerdir?(bu konuda üyelerdende yardım beklemekteyim)
5-Amerikamı Kanadamı karar verirken nelere dikkat ediyorsunuz?(bu konuda üyelerdende yardım beklemekteyim)
İlginize teşekkürler

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 9:48 pm

bu soruya okuyucularımızın cevap vermesini rica ediyoruz

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Baran Kasım 7, 2019 at 7:43 pm

Merhaba lar esim ile amerika ya iltica etmek istiyoruz çünkü esim daha once bi evlilik yapti ve ayrilik eski esini aile tarafi Çevre si deki insanlarin dedikodusu face hesalarla Bana atilan mesajlar esimi kotulemeleri hakaret etme leri dedikodu iftira sosyal medya uzerinden face hesalarla yapilan yorumlar hepsinin ekran goruntusunu aldik savcilaga suç duyrusunda bulunduk ama huzuru muz yok gitmek istiyoruz türkiye’den çünkü insanlarin art niyeti yani demek istedigim iltica esnasinda kanit olarak ekran goruntusunu cektigm fotolari savcilaga sikayet dilekçe sini kanit olarak sunmam iltica esnasinda isimizi kolaylastirirmi oturma izni alabilirmiyiz bilgi verirseniz sevinirim

Cevapla
Yusuf Aralık 16, 2019 at 8:57 pm

Merhabalar. Uzun zamandır din kavramını bir kenara bırakmış kendince bir hayat süren devlet memuru biriyim. Lakin bu durumumu yani deist olduğumu saklamama rağmen Facebookta üye olduğum sayfa iş arkadaşlarım tarafından görülmüş ve o günden beri yaftalanmış biri olarak kabus gibi bir hayat yaşıyorum. Amirler hiçbir iş vermiyor benimle konuşulmuyor insanlar benden uzak duruyor. İmam Hatip lisesinde bilgisayar işletmeni olarak görev yapıyorum. Elimden birşey gelmiyor. Aynı durum iş hayatı dışında da neredeyse aynı. Artık bıktım. Kolaylıkla ABD vizesi alabilirim fakat bu durumdan dolayı iltica etsem kabul olur mu? Bilginize sunarım.

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 9:14 pm

Merhabalar, din ile ilgili durumlar (deizim, ateizim ) iltica sebebidir ancak iltica için somut delillere ihtiyacınız bulunmaktadır.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Gatsby Aralık 27, 2019 at 12:19 am

Merhabalar
5 sene once amerikada samesex marriage gercekleştirdim ve daha sonra saglık problemlerimden dolayı evraklarımı gonderemeden ulkeme dondum hala evliyiz fakat ben 5 senedır tr deyım en son girişimde turist vizemle uzun sureli kalmalarımdan dolayı sorun yasamıstım su an turist vizem de bir ban yok yani vızemde sorun yok goruluyor fakat geldigimde mutlaka odaya alınıcam turıst olarak almazsalarda evlilik belgemi gosterip durumu ailemin ogrendigini ve iltica etmek istedigimi belirticem sonucta yasal olarak hala evliyiz nasım bır yol izlemem gerekir tesekkur ederim şimdiden

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 7:28 pm

MErhabalar, iltica edebilmeniz için gerekli somut olaylar görünmemekte. Amerika’da iltica işlemi başlatmanız sizi sadece oraya alınmanızı sağlayabilir sonraki süreçlerde ne gibi durumlar yaşayabileceğinizi bilemekteyiz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla

YORUM YAP