Dublin Gündem Haberler Tüm Makaleler

6 Ay Meselesi ve DUBLIN

6 ay Meselesi ve DUBLIN

DUBLIN ile ilgili bir problem yaşadığınızda Dublin konusunda uzman bir avukatla çalışmanızı tavsiye ederiz. Ancak daha problem yaşamadan önce yapabileceklerinizi sizin için derledik.

İltica etmeyi düşünen mülteci adayı DUBLIN anlaşmasına imza atmış Schengen ülkeleriyle ilgili evraklarına (pasaport, vize, oturum, kimlik vb) dikkat etmelidir.

Evraklar ister geçek olsun, ister sahte (DUBLIN III anlaşma 12-3 maddesi) olsun iltica işlemlerindenki sorumluluk evrakın ait olduğu ülkeye aittir. DUBLIN anlaşması, iltica işlemlerininizin hangi ülkenin sorumluluğunda olacağını belirler. Sahip olduğunuz evrak iltica etmek istediğiniz ülkeye ait değilse, evrak sahibi ülkeye sizi deport edebilirler.

Haberimizi iltica öncesi Dublin ve iltica sonrası Dublin olarak iki bölümde ayrıntılandıracağız.

A.İltica Öncesi Dublin

İlticaya başvuru yapmadan önce DUBLIN konusuda endişelerinizi giderdiniz mi?

 1. Herhangi bir Schengen ülkesinden alınmış vizeniz varsa; DUBLIN problemi yaşayabilirsiniz.
 2. Herhangi bir Schengen ülkesinde oturumunuz varsa; DUBLIN problemi yaşayabilirsiniz.
 3. Herhangi bir Schengen ülkesinde ister vize alırken isterse kaçak geçiş nedeniyle parmak iziniz alınmış ise; DUBLIN problemi yaşayabilirsiniz.
 4. Herhangi bir Schengen ülkesine ait sahte kimlik, pasaport, oturum kartı veya vizeniz varsa; sahte bile olsa (DUBLIN III anlaşma 12-3 maddesi gereği orijinal evrak varmış gibi) DUBLIN problemi yaşayabilirsiniz.
 5. Herhangi bir Schengen ülkesine ait uçak, tren, otobüs vb seyahat biletleri yada alışveriş fişleri arama sırasında üzerinizde bulunursa; DUBLIN problemi yaşayabilirsiniz.

Bu Endişelerinizi nasıl giderebilirsiniz?

 1. Legal Vizeniz varsa; Başvuru yapmak istediğiniz ülkenin dışında bir vizeniz varsa; vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçtikten sonra iltica başvurusunda bulunursanız DUBLIN uygulanmaz. (bknz. DUBLIN III Madde 12-4) Çünkü vize veren üye devletin sorumluluğu vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha devam eder.

Herhangi bir DUBLIN üyesi ülkeninin vizesiyle başka bir ülkeye gidiğinizde pasaport kontrolü sırasında parmak izi kontrolü yapılırsa dahi ilticanızdan vizeyi veren ülke sorumludur.  Çünkü pasaport kontrolü sırasında yapılan işlem parmak izi alımı değildir. Pasaport ve parmak izi uyumu için yapılan kontroldür.

 1. Oturumunuz varsa; Başvuru yapmak istediğiniz ülkenin dışında bir ülkede oturumunuz varsa; oturum bitiş tarihinden itibaren 24 ay geçtikten sonra iltica başvurusunda bulunursanız DUBLIN uygulanmaz. (bknz. DUBLIN III Madde 12-4)

Yaşanan örnekler arasında italyan vizesi le vize bitiş tarihi üzerinden 6 ay geçmeden Hollanda’ya başvuru yapan başvurucular DUBLIN anlaşması gereği İtalya’ya deport edilebilmektedir.

 1. Başka bir Schengen ülkesinde parmak izi vermiş iseniz (parmak izi verdiğiniz ülkede kalmaya devam ettiğiniz sürece o ülkenin sorumluluğu 12 ay devam eder, o ülkede 12 ay geçtikten sonra başka bir Schengen ülkesine geçer ve o ülkede 5 ay daha orda kalırsanız, yani toplam 17 ay sonra hangi ülkedeyseniz ilticanızdan o ülke sorumlu olacaktır); parmak izi alımından sonra ülkeyi terk eder ve başka bir Schengen ülkesine girerseniz, o ülkeye girdiğiniz tarihten itibaren 6 ay sonra başvuruda bulununduğunuzda DUBLIN uygulanmaz (ülkeye 6 ay önce girdiğinizi kanıtlayabildiğiniz durumda geçerlidir).
 2. Sahte Evak; başvuru sırasında ibraz ettiğiniz veya üzerinizde aramada bulunan sahte evrak hangi Schengen ülkesine aitse sizin ilticanızdan da o ülke sorumlu olacaktır. O ülkeye deport edilebilirsiniz.
 3. Seyahat biletleri ve Alışveriş fişleri; başvuru sırasında yada yakalandığınızda üst aramasında üzerinizde çıkan seyahat biletleri ya da alışveriş fişleri delil olduğundan DUBLIN konusunda sizi sıkıntıya sokabilir. Üzerinizde bu tarz belgelerin bulunmaması gerekir.

Not: Yukarıda bahsedilen sürelere dikkat etmeden başvuru yaptığınız takdirde %90 ihtimalle (Dublin İstatistikleri) hakkınızda DUBLIN süreci işletilecektir. Şayet yukarıda bahsedilen süreçler gözünüzden kaçmışsa aşağıda bahsedilecek olan “iltica başvuru sonrası DUBLIN” süreçleri ile karşı karşıya kalacaksınız demektir.

İltica Sonrası DUBLIN Meselesi

 • İltica başvurusu sırasında sahip olduğunuz vize veya oturum, iltica başvurusu yaptığınız ülkeye aitse, yada Hususi pasaportlarınız varsa DUBLIN meselesinin muhatabı olayacaksınız.
 • Geçiş yolları ve kullandığı evraklar itibariyle  herhangi bir Schengen ülkesinde geçiş güzergahı tesbit edilemeyenlere de (2. Bir ülkede parmak izi vermemiş olanlar) DUBLIN uygulanmayacak demektir.

Bunun dışındakiler iltica başvurusu yaptığı andan itibaren maalesef aşağıda bahsedilecek olan DUBLIN süreçleriyle karşılaşabilecektir.

Öncelikli olarak Memurunuz DUBLIN işletecekse teknik olarak engelleyecek güçlü mazeretleriniz yoksa DUBLIN işletilecektir demektir.

Avukatlar da taktiksel olarak zaman aşımına uğratma yolunu deneseler de başarısız örnekler mevcuttur.

DUBLIN sürecinde 6 ay çok önemli bir kuraldır. En son verilen mahkeme kararının üzerinden 6 ayı legal bir şekilde zaman aşımına uğratabilirseniz o zaman DUBLIN düşer ve sorumluluk başvuru yaptığınız ülkeye kalır. Ancak DUBLIN sureci içerisindeki her yeni işlem süreyi sıfırlar ve 6 ay yeniden başlar.

6 ay Hesabı

Başvuru yaptığınız günden itibaren 6 ay başlar. Ancak başvuru yaptığınız ülke başvurudan itibaren 90 gün içinde size DUBLIN uygulayacağına dair bildirim yapması gerekir. Bu bildirimden itibaren 60 gün içerisinde de diğer ülkenin sizi kabul ettiğine dair yazı göndermesi gerekmektedir. Herhangi bir itiraz işlemi yapılmadığı takdirde kabul yazısından sonra 30 gün içerisinde deport edilmeniz gerekmektedir.

Fakat hem iltica ettiğiniz ülke hem de DUBLIN sürecinizden sorumlu tutulan diğer ülke size 3+2 (5 ay) ay içerisinde herhangi bir cevap vermezse DUBLIN anlaşması gereği 5. ay bittikten sonra sorumluluk 6 ay daha devam edecek demektir. Böylecece toplam süre 11 aya kadar uzayabilmektedir. Eğer size 11 ay içerisinde herhangi bir bildirim yapılmadığı takdirde bu süre sonunda DUBLIN düşürme başvurusu yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ana mülakatınızla ilgili esas değerlendirme başlayabilecektir.

Not: Uzun süredir oturum bekleyen başvurucuların sürecin uzunluğunun bir sebebi de yukarda bahsedilen DUBLIN süreci olabilmektedir.

Asıl DUBLIN süreci Birinci Mulakat (Yol mülakatı) ile başlamaktadır. Yol mülakatına kadar geçen süre sıfırlanmış olacaktır. 6 aylık süreç yeniden başlamış olacaktır.

Eğer DUBLIN nedeniyle sizin sorumluluğunuzu üstlenecek olan ülke 90 gün sonra sizi kabul ettiyse, kabul ettiği bu tarihten itibaren 2+6 aylık süre başlamış olacak ve 90 gün sıfırlanmış olacaktır.

Size bildirim yapıldığı andan itibaren mahkemeye itiraz ettiğiniz takdirde başvuru yaptığnız gün 6 ay başlar ve önceki süre sıfırlanmış sayılır. Ancak mahkemeye başvurduğunuz süre içinde mahkeme bir karar vermediği sürece 6 ay kuralı işlemez.

Mahkemeden size olumsuz bir cevap geldiği takdirde, o tarihten itiberen süre tekrar sıfırlanmış olur ve 6 aylık süre yeniden başlamış olur.

Tekrar itiraz edip mahkeme kesin deport kararı verdiğinde bu tarihten itiberen süre tekrar sıfırlanmış olur ve 6 aylık süre yeniden başlamış olur.

Bazen toplam bu süreler itirazlarla birlikte 5 ay gibi kısa sürelerde tamamlanabildiği gibi bazen de 15 aya kadar uzayabilmektedir. İltica ettiğiniz ülke göndermeyi kafaya koymuşsa göndermek için her türlü yolu deneyecektir.

Not:  6 ay kuralı adresiniz belli olduğu takdirde geçerlidir. Yani sizlere bildirim yapıldığında ve ilgili birimler geldiğinde sizi adresinizde bulursa ve bu süreyi de avukatlarınıza zaman kazanmaya yönelik itirazlarla geçirebilirseniz, 6 ayı başarı bir şekilde zaman aşımına uğratabilirseniz dublin düşer. Aksi takdirde kaçak duruma düşeceğinizden dolayı 18 ay kuralı devreye girecektir. Kaçtığınız tarihten itibaren 18 ay sonra DUBLIN süreci ancak düşebilecektir. Bu süreç maddi ve manevi maliyeti yüksek olduğundan dolayı iltica etmeden önce şartlarınızın uygunluğuna lütfen dikkat ediniz.

Bu Durumda Neler Yapılabilir?

Kilise Sığınması

Çoğu AB ülkelerinde Kiliselere iltica işlemleri için başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Ancak Kiliselerde başvuru talebinizin kabul edilme süreci 2-3 ayı bulabilmektedir. Dublin riski taşıyorsanız iltica başvurusu aşamasından itibaren Kilise sığınma hakkı konusunda araştırma yapmanızda fayda vardır. Kilise sığınması sonrası sığınma tarihinden itibaren kimi yerlerde 6 ay kimi yerlerde 18 ay sonra DUBLIN düşmektedir.

Not: Almanya’da 1 Ağustos 2018 tarihinde yapılan değişiklikle kilise sığınması sonrası DUBLIN sürecinin düşmesi için gerekli olan süre 18 aya uzatılmıştır.

Seyahat Engelleri

Seyahata engel teşkil edecek ciddi bir sağlık probleminiz varsa bu durumda da DUBLIN uygulamasından muaf tutulabilirsiniz.

a.Gebelik; doktor kararıyla gebeliğin son haftaları (bir ay öncesi) ve doğumdan 1 ay sonrası seyahat engeli olarak uygulanabilmektedir. İstisnai durumlar hariçtir.

b.Psikolojik nedenler; DUBLIN kararı alındıktan sonrası alınan psikolojik raporlar (kendine zarar verebilir, intihar edebilir vb) çok dikkate alınmamaktadır. Psikiyatri raporlarıda süreklilik arz eden patolojilerin yer alması gerekir.

c. Bedensel Engel Durumu; Bedensel engellilere insani nedenlerden ötürü, engel oranına göre DUBLIN uygulaması yapılmayabilmektedir.

d. Kronik Rahatızlıklar; İleri derece kronik rahatsızlıklarınız varsa ve gönderileceğiniz ülkede tedavi imkanından mahrum kalacaksanız bu nedenle DUBLIN uygulanmayabilir.

e. 18 yaşından büyük evlenmemiş genç aile bireyleri, fiziksel yada ruhsal olarak aileye muhtaç olduğu heyet tarafından tespit edilen kişilere de DUBLIN uygulanmayabilir.

Sağlık nedenleriniz ve raporlarınız inandırıcı bulunmadığı takdirde hakkınızda DUBLIN uygulanabilmektedir.

Can Güvenliği Gerekçeleri

Kendi ülkenizde “Arananlar Listesi”nde veya benzeri durumda iseniz, DUBLIN işletilecek ülke ile kendi ülkeniz arasında iade anlaşması varsa, bu işlemi de delillendirebilirseniz DUBLIN uygulanmayabilir.

Kalış İspatı

DUBLIN ile karşıkarşıya kaldığınızda Polis sizi almaya geldiğinde adreste bulunamadı şeklinde not düşerek size kaçak muamelesi yapabilmekte ve bundan dolayı 18 ay kuralı devreye girebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için DUBLIN’e takıldığınızı veya takılacağınızı düşünüyorsanız adresinizde kaldığınıza dair kamp yönetiminden yazı alınız. Hastaneye yada herhangi bir yere gittiğinizde odanızın kapısına gittiğiniz yerin adres, iletişim bilgilerini ve kendi iletişim bilgilerini yazıp telefonunuzla fotoğraflayınız. Kamp yönetimine durumu resmi olarak yazılı bildiriniz. Örneğin polis geldiği gün hastanede olduğunuzu ispat eder ve haberini verirseniz kaçak duruma düşmeyeceksiniz demektir.

Avukat Yardımı

DUBLIN surecine takıldığınızda işin profesyoneli olan bir avukatla çalışmanız sizin için faydalı olacaktır.

DİKKAT: Teknik olarak 6 ayı doldurmanız gerektiğinden dolayı avukatlar bazen normal dava dosyası gibi ivedilikle cevap verilmesi talebinde bukunabilmektedirler. Bu uzatmanız gereken süreci aksi yönde hataen kısaltmaktadır. Bu hususa dikkat edilmesi gerekir.

Aile Üyeleri ve DUBLIN

 1. Aile Çoğunluğu; Aile bireylerinden sayıca çok olan taraf bir ülkeye iltica ettiyse ve o ülkede iltica işlemlerinin yapılmasına karar verildiyse (DUBLIN düştüyse) daha sonra o ülkeye gelecek olan aile üyelerine DUBLIN uygulanmayacaktır.
 2. Aile Bireyleri Sayıca Eşitse ve farklı Schengen ülkelerinde iseler; Aile büyüğünün olduğu ülke DUBLIN’den sorumlu olacaktır. Ancak aile bireylerinin küçük olduğu tarafta DUBLIN düşmüş ise aile büyükleri de küçüklerin yanına gönderilebilirler.
 3. Aile Büyüğü’nün DUBLIN’i düştü ise, diğer aile üyeleri aile büyüğünün yanına gönderilir.

Not: Aile çoğunluğundan endişe edilen durumlarda önce çocuklar iltica eden aile büyüğüne bağlanmalı aile çoğunluğu sağlandığından dolayı ve çocuklara DUBLIN uygulanmayacağından dolayı diğer bireyler başvurduğunda DUBLIN uygulanmaz. Bu gibi durumlarda 6 aylık süre değil aile bireylerinden herhangi birinin DUBLIN sürecinin düşmesi beklenir. Daha sonra diğer aile bireyleri iltaca başvurusu yaptığında DUBLIN uygulanmayacak demektir.

Not: Kanun ve Mevzuatlar Sürekli güncelleniğinden dolayı konun güncelliği ile ilgili bir avukata danışınız.

Lutfen yaşadığınız sorun ve tecrübeleri bizlerle paylaşırsanız, sayenizde okuyucularımıza bir çözüm olma çabalarımızı sürdürebiliriz.

 

DUBLIN Sözleşmesine dahil ülkeler

Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn, Birleşik Kırallık (İngiltere), İrlanda, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Kıbrıs (Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti)

Benzer İçerikler

 Almanya’ya geçen ay yaklaşık 15 bin kişi iltica talebinde bulundu

admin

Polis şiddetine, skandal savunma: Önce kadın vurdu!

admin

Elmalı vakasının siyasal istismarı

admin

56 yorumlar

Mahir Mart 26, 2019 at 9:27 pm

Merhaba, Bana Fransa vizesinden dolayı Bamf ret kararı verdiler. Fransa’ya kisa surede gondermeyecekleri için itiraz ettim. Avukatin dediği ve yaptığım araştırmalar sonucu 6 ay sonra dublinin düşer dediler, avukat kararın yazıldığı günun tarihi esas alınır demişti, Karitas fransa’nin cevap verdiği tarih , İnternettede itiraz ettiğin gün esas alınır diye yazıyor. 6 ay süresi doldu , avukatı aradım süre doldu ne yapmamız gerekiyor diye avukatın cevabı senin 6 ay suresi başlamadı henüz, mahkeme olduktan sonra başlıyor dedi. Ben soklar içindeyim. Bununla alakalı nasıl hareket edeceğimı bilemiyorum bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Cevapla
admin Mart 27, 2019 at 5:39 pm

Dublın de kesın deport mahkeme kararına kadar mahkeme surecınde her bır ıslem sıfırdan yenıden baslamakta ve kendınden onceyı sıfırlamaktadır.

İltica Sonrası DUBLIN Meselesi
İltica başvurusu sırasında sahip olduğunuz iltica başvurusu yaptığınız ülkeye aitse (vize, oturum), yada Hususi pasaportlarınız varsa DUBLIN meselesinin muhatabı olayacaksınız.

Geçiş yolları ve kullandığı evraklar itibariyle (evraklar sahte olsa bile) herhangi bir Schengen ülkesinde geçiş güzergahı tesbit edilemeyenlere de (2. Bir ülkede parmak izi vermemiş olanlar) DUBLIN uygulanmayacak demektir.

Bunun dışındakiler iltica başvurusu yaptığı andan itibaren maalesef aşağıda bahsedilecek olan DUBLIN süreçleriyle karşılaşabilecektir.

Öncelikli olarak Memurunuz DUBLIN işletecekse teknik olarak engelleyecek güçlü mazeretleriniz yoksa DUBLIN işletilecek demektir.

Avukatlar da taktiksel olarak zaman aşımına uğratma yolunu deneseler de başarısız örnekler mevcuttur.

DUBLIN sürecinde 6 ay çok önemli bir kuraldır. En son verilen mahkeme kararının üzerinden 6 ayı legal bir şekilde zaman aşımına uğratabilirseniz o zaman DUBLIN düşer ve sorumluluk başvuru yaptığınız ülkeye kalır. Ancak DUBLIN sureci içerisindeki her işlem süreyi sıfırlar ve 6 ay yeniden başlar.

Başvuru yaptığınız günden itibaren 6 ay başlar. Ancak başvuru yaptığınız ülkenin sorumluluğu, başvurudan itibaren 90 gün içinde size DUBLIN uygulayacağına dair bildirim yapması gerekir. Bu bildirimden itibaren 60 gün içerisinde de diğer ülkenin sizi kabul ettiğine dair yazı göndermesi gerekmektedir. Herhangi bir itiraz işlemi yapılmadığı takdirde de 30 gün içerisinde deport edilmeniz gerekmektedir. Fakat hem iltica ettiğiniz ülke hem de evrakına sahip olduğunuz ülke size 3+2 (5 ay) ay içerisinde size herhangi bir cevap vermezse DUBLIN anlaşması gereği 5. Ay bittikten sonra sorumluluk 6 ay daha devam edecek demektir. Böylecece toplam süre 11 aya kadar uzayabilmektedir. Eğer size 11 ay içerisinde herhangi bir bildirim yapılmadığı takdirde bu süre sonunda DUBLIN düşürme başvurusu yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ana mülakatınızla ilgili esas değerlendirme başlayabilecektir.
Not: Uzun süredir oturum bekleyen başvurucuların sürecin uzunluğunun bir sebebi de yukarda bahsedilen DUBLIN süreci olabilmektedir.

Asıl DUBLIN süreci Birinci Mulakat (Yol mülakatı) ile başlamaktadır. Yol mülakatına kadar geçen süre sıfırlanmış olacaktır. 6 aylık süreç yeniden başlamış olacaktır.
Eğer DUBLIN nedeniyle sizin sorumluluğunuzu üstlenecek olan ülke 90 gün sonra sizi kabul ettiyse, kabul ettiği bu tarihten itibaren 2+6 aylık süre başlamış olacak ve 90 gün sıfırlanmış olacaktır.
Size bildirim yapıldığı andan itibaren mahkemeye itiraz ettiğiniz takdirde başvuru yaptığnız gün 6 ay başlar ve önceki süre sıfırlanmış sayılır.
Mahkemeden size olumsuz bir cevap geldiği takdirde, o tarihten itiberen süre tekrar sıfırlanmış olur ve 6 aylık süre yeniden başlamış olur.
Tekrar itiraz edip mahkeme kesin deport kararı verdiğinde bu tarihten itiberen süre tekrar sıfırlanmış olur ve 6 aylık süre yeniden başlamış olur.
Bazen toplam bu süreler itirazlarla birlikte 5 ay gibi kısa sürelerde tamamlanabildiği gibi bazen de 15 aya kadar uzayabilmektedir. İltica ettiğiniz ülke göndermeyi kafaya koymuşsa göndermek için her türlü yolu deneyecektir.

Not: 6 ay kuralı adresiniz belli olduğu takdirde geçerlidir. Yani sizlere bildirim yapıldığında ve ilgili birimler geldiğinde sizi adresinizde bulursa ve bu süreyi de avukatlarınıza zaman kazanmaya yönelik itirazlarla geçirebilirseniz, 6 ayı başarı bir şekilde zaman aşımına uğratabilirseniz dublin düşer. Aksi takdirde kaçak duruma düşeceğinizden dolayı 18 ay kuralı devreye girecektir. Kaçtığınız tarihten itibaren 18 ay sonra DUBLIN süreci ancak düşebilecektir. Bu süreç maddi ve manevi maliyeti yüksek olduğundan dolayı iltica etmeden önce şartlarınızın uygunluğuna lütfen dikkat ediniz.

Bu Durumda Neler Yapılabilir?

Kilise Sığınması

Çoğu AB ülkelerinde Kiliselere iltica işlemleri için başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Ancak Kiliselerde başvuru talebinizin kabul edilme süreci 2-3 ayı bulabilmektedir. Dublin riski taşıyorsanız iltica başvurusu aşamasından itibaren Kilise sığınma hakkı konusunda araştırma yapmanızda fayda vardır. Son deport kararından sonraki 6 aylık süreci kiliseye sığınarak tamalayabilirsiniz.

Seyahat Engelleri

Seyahata engel teşkil edecek ciddi bir sağlık probleminiz varsa bu durumda da DUBLIN uygulamasından muaf tutulabilirsiniz.

aGebelik; doktor kararıyla gebeliğin son haftaları (bir ay öncesi) ve doğumdan 1 ay sonrası seyahat engeli olarak uygulanabilmektedir. İstisnai durumlar hariçtir.

b.Psikolojik nedenler; DUBLIN kararı alındıktan sonrası alınan psikolojik raporlar (kendine zarar verebilir, intihar edebilir vb) çok dikkate alınmamaktadır. Psikiyatri raporlarıda süreklilik arz eden patolojilerin yer alması gerekir.

c. Bedensel Engel Durumu; Bedensel engellilere insani nedenlerden ötürü, engel oranına göre DUBLIN uygulaması yapılmayabilmektedir.

d. Kronik Rahatızlıklar; İleri derece kronik rahatsızlıklarınız varsa ve gönderileceğiniz ülkede tedavi imkanından mahrum kalacaksanız bu nedenle DUBLIN uygulanmayabilir.

e. 18 yaşından büyük evlenmemiş genç aile bireyleri, fiziksel yada ruhsal olarak aileye muhtaç olduğu heyet tarafından tespit edilen kişilere de DUBLIN uygulanmayabilir.

Sağlık nedenleriniz ve raporlarınız inandırıcı bulunmadığı takdirde hakkınızda DUBLIN uygulanabilmektedir.

Can Güvenliği Gerekçeleri

Kendi ülkenizde “Arananlar Listesi”nde veya benzeri durumda iseniz, DUBLIN işletilecek ülke ile kendi ülkeniz arasında iade anlaşması varsa, bu işlemi de delillendirebilirseniz DUBLIN uygulanmayabilir.

Kalış İspatı

DUBLIN ile karşıkarşıya kaldığınızda Polis sizi almaya geldiğinde adreste bulunamadı şeklinde not düşerek size kaçak muamelesi yapabilmekte ve bundan dolayı 18 ay kuralı devreye girebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için DUBLIN’e takıldığınızı veya takılacağınızı düşünüyorsanız adresinizde kaldığınıza dair kamp yönetiminden yazı alınız. Hastaneye yada herhangi bir yere gittiğinizde odanızın kapısına gittiğiniz yerin adres, iletişim bilgilerini ve kendi iletişim bilgilerini yazıp telefonunuzla fotoğraflayınız. Kamp yönetimine durumu resmi olarak yazılı bildiriniz. Örneğin polis geldiği gün hastanede olduğunuzu ispat eder ve haberini verirseniz kaçak duruma düşmeyeceksiniz demektir.

Avukat Yardımı

DUBLIN surecine takıldığınızda işin profesyoneli olan bir avukatla çalışmanız sizin için faydalı olacaktır.

DİKKAT: Teknik olarak 6 ayı doldurmanız gerektiğinden dolayı avukatlar bazen normal dava dosyası gibi ivedilikle cevap verilmesi talebinde bukunabilmektedirler. Bu uzatmanız gereken süreci aksi yönde hataen kısaltmaktadır. Bu hususa dikkat edilmesi gerekir.

Aile Üyeleri ve DUBLIN

Aile Çoğunluğu; Aile bireylerinden sayıca çok olan taraf bir ülkeye iltica ettiyse ve o ülkede iltica işlemlerinin yapılmasına karar verildiyse (DUBLIN düştüyse) daha sonra o ülkeye gelecek olan aile üyelerine DUBLIN uygulanmayacaktır.
Aile Bireyleri Sayıca Eşitse ve farklı Schengen ülkelerinde iseler; Aile büyüğünün olduğu ülke DUBLIN’den sorumlu olacaktır. Ancak aile bireylerinin küçük olduğu tarafta DUBLIN düşmüş ise aile büyükleri de küçüklerin yanına gönderilebilirler.
Aile Büyüğü’nün DUBLIN’i düştü ise, diğer aile üyeleri aile büyüğünün yanına gönderilir.
Not: Aile çoğunluğundan endişe edilen durumlarda önce çocuklar iltica eden aile büyüğüne bağlanmalı aile çoğunluğu sağlandığından dolayı ve çocuklara DUBLIN uygulanmayacağından dolayı diğer bireyler başvurduğunda DUBLIN uygulanmaz. Bu gibi durumlarda 6 aylık süre değil aile bireylerinden herhangi birinin DUBLIN sürecinin düşmesi beklenir. Daha sonra diğer aile bireyleri iltaca başvurusu yaptığında DUBLIN uygulanmayacak demektir.

Not: Kanun ve Mevzuatlar Sürekli güncelleniğinden dolayı konun güncelliği ile ilgili bir avukata danışınız.

Lutfen yaşadığınız sorun ve tecrübeleri bizlerle paylaşırsanız, sayenizde okuyucularımıza bir çözüm olma çabalarımızı sürdürebiliriz.

Dostlukta soz devlette belge konusur. Avukatlarınızla yazılı konusunuz.

Cevapla
Mustafa Mart 31, 2019 at 1:48 pm

. Ben Atinadaya 28.11.2018 tarihinde Yunanistana ve Esim ve cocuklarim Hollandaya 22.01.2019 tarihinde dogrudan Turkiyeden gecerek iltica etti. 07.02.2019 tarihinde Yunanistan araciligiyla Dublin sozlesmesi geregi Hollandaya gonderilme talebinde bulundum. Ancak talebim (dosya birlestirme ) Hollanda tarafindan red edildi.
Gerekce olarak Yunanistana iltica ettigim esnada esim ve cocuklarin Hollandada bulunmamasi gosterildi.
Yunanistan Dublin birimine yaptigimiz sozlu itiraz sonucu talep Hollanda tarafindan yeniden inceleniyor.
Bu asamada ne yapmali?
Aile birligi hukuki olarak nasil aciklanmali?

Cevapla
admin Nisan 3, 2019 at 5:22 pm

Merhabalar,
1. Hollandanın iddia ettiği durumun aksinini doğru olduğunu (yani sizin yunanitana iltica başvurunuzun çocukların hollandaya gelişinden sonra olduğunu) yunanistan ve hollanda DUBLIN dairesine ispat etmeniz gerekir.
2. AIHS 15/2 de bahsedilen aile birliği meselesini dikkate alınız.
3. Hollanda Anayasası Aile Bütünlüğü maddesini dikkate alarak bir avukatla birlikte başvuru yapınız.

Cevapla
Ahmet tatlı Nisan 2, 2019 at 9:35 pm

Merhabalar,

Eşim çocuğum ve ben 2 ay önce Fransa vizesi ile Almanya’ya geldik ve iltica ettik. Şuan vize bitim tarihimizin üzerinden 2,5 ay geçti biz geldiğimizde ve başvurduğumuzda eşim hamileydi ve geçtiğimiz hafta Doğumu oldu. Ve biz şuana kadar yol mülakatı hariç 2.mülakata henüz girmedik. Aslında geçen hafta 2.mükakatımız vardı ama doğum sebebi ile ertelendi ve şuan için yeni bir tarih verilmedi. Yol mülakatında da Fransa’dan geldiğimizi vize başlangıcımız bitişimiz gibi herşeyi şeffaflığı ile beyan ettik. Burda edindiğimiz bilgiye görede şuan minimum 2 ay daha annelik hakkı korunması gibi bişey söylediler biz bu haktan Feragat etmedikçe 2.transfer dahil biryere gönderilemiyeceğimizi söylediler. Şimdi benim sorum şu tüm bu durumlar göz önüne alındığında herhangi bir kaçak kalma durumum yok vize bitim tarihimizde başvurumuzu yaptık ve başvuru kampında 2,5 aydır legal olarak kalıyoruz şimdi 2 ayda Doğum dan kaynaklı göndermez ve dublin uygulanmazsa resmî olarak 4,5 aydır Almanya’nın bilgisi dahilinde kalıyor olacağız 6 aylık süre için 1,5 aylık geri kalan sürede dublin uygulanabilir mi ?

Birde diğer sorum eşim MS hastası ve şuan bir atağı var ve muhtemelen önümüzdeki günlerde doktor takibi ile tedavi süreci başlatacılacak bu rahatsızlık kontrol gerektiren bir süreç olduğu için benim baba tarafı babam da dahil olmak üzere Amcam halam dedem gibi tüm aile bireylerim Almanya’da yaşamaktalar Fransa’da ise kimsemiz yok bu sürecin takibi içinde en basit iletişim sorunu için bile olda mecbur bu aile bireylerinin desteğine ihtiyaç duymamız dublin sürecine etki ederimi ? Eşimin doktor raporları ilaç raporu tanı vs gibi evrakları yanımızda resmî olarak sunabilmekteyiz.

Cevapla
admin Nisan 3, 2019 at 4:49 pm

merhabalar,
1. vize bitiş taarihinden 6 geçtikten sonra başvuru yaptığınızda DUBLIN düşer. Siz & ay geçmeden başvuru yaptığınız için o kural işlemiyor. lütfen ekteki makaleyi dikkatlice okuyunuz.
https://ilticahaberleri.com/6-ay-meselesi-ve-dublin/
Fakat eğer size 2. mülakattan sonra DUBLIN ile ilgili herhangi bir bildirim yapılmazsa 6 ay sonra DUBLIN düşer ancak 3 ay içerisinde ALmanaya, 2 ay içerisinde Fransa kabul yazısı gelmezse 5 ay geçtikten sonra dahi 6 ay daha Fransanın sorunmluluğu devam etmektedir.
Gebelikle ilgili; doğumdan 1 ay öncesi ve doğum sonrası 2 ay boyunca DUBLIN uygulanmamaktadır. Ancak seyahat engeli kalktıktan sonra gönderim işlemi uygulanabilmektedir.
2. MS hastalığı ile ilgili öncelikle geçmiş olsun. Fransa da bir avrupa ülkesi olduğundan ve orda da sağlık imkanları bulunduğundan ötürü bu gerekçenin değerlendirilemeyebileceği ancak doktor raporları ile seyahat engeli açısından talepte bulunarak çalışma yapılabilir.
Akrabalarla ilgili hususu çok dikkate almayabilirler.
İnsani nedenler ve sağlık nedeniyle seyahat engeli üzerine çalışmanızı tavsiye ederiz.
GÖnderilmemenizi ümit ediyoruz. Ancak DUBLIN sürecini ciddiye almanızda fayda olacaktır.

Cevapla
Serdar Turkmen Kasım 14, 2019 at 2:06 am

Merhabalar hocam.
1.Hocam ben Türkiye den Yunanistan’a kaçak geçerek , daha da sonra Bulgaristan in sahte kimliğiyle Almanya ya ulasirsam , Almanya beni DUBLİN anlaşmasından dolayı Bulgaristan’a geri iade eder mi acaba.
2. Hocam iltica etmeme sürükleyen neden ise Kan davsindan dolayı . Elimde yakınlarım kan davasından dolayı kayıp ettiğime dair mahkeme kararı var. Ülkemde akrabalarından bu kan davası yüzünden sürekli aşagilamalar yaşıyorum . Bu nedenle Almanya’ya ilticada bulunursam her hangi bir red verirler mi acaba.
Hocam bu konularda fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Cevapla
Serdar Nisan 12, 2019 at 9:37 am

Yukarıda bahsettikleriniz schengen ülkeleri için geçerli mi yoksa dublin üyesi olan ülkeler için de geçerli mi. Dublin üyesi olupta schengen bölgesinde olmayan ülkeye (B ülkesi) kaçak girip daha sonra uçak ile iltica edeceğin schengen ülkesine (A ülkesi) gidişte de geçerli mi? B ülkesinde herhangi bir iltica başvurusu, polis kaydı, bilet, vize, oturum izni YOK. Sadece havaalanında uçmadan önce alınan parmakizi ve pasaportunda B ülkesinden çıkarken polis kontrolünden vurulan çıkış mührü var. A-B ülkesi genel bir ifade olsun diye belirttim.

Cevapla
admin Nisan 12, 2019 at 1:10 pm

DUBLIN sözleşmesine dahil olan ülkeler için geçerlidir.
ülkelerin listesi linkte
https://ilticahaberleri.com/dublin-sozlesmesine-dahil-olan-ulkeler/

Cevapla
Mustafa Ocak 10, 2020 at 5:23 pm

Ben İtalya vizesi alıp İtalya ya
Yada başka bir ülkeye giriş yapmadan direk Lüksemburg’a gidip iltica talebinde bulunmak istiyorum
Beni İtalya ya gönderirler mi?

Cevapla
Noname Ocak 12, 2020 at 11:03 am

Merhaba aslında soru sormuştum ama sorumu göremedim.

Ondan tekrar soruyorum müsaadenizle.
Fransada Havalimanında iltica edip(parmak izi verip) mahkeme kararıyla pariste başvurulmasına izin verilen biri, hiç başvuru yapmadan yasal süre içerisinde ülkesine döndü diyelim. (ana binaya hiç gitmedi)

Ama 2 ay sonra pişman oldu tekrar gitmek istiyor.

1. bu insan transit vizesiz Yunanistan Havalimanında iltica ederse ve parmak izi fransada çıkarsa, “ben fransaya gitmek istiyorum” diyebilir mi? Kendi istemesine rağmen Fransa dublini reddedilir mi? Sonuçta mültecinin kendisi de istiyor.

2.diyelim ki Fransa kabul etti. Ama bu kez mülteci adayı paris havalimanına değil de bilet parasını kendi ödeyip marsilya Havalimanında teslim olmak istiyor. Sonuçta ikisinde de polisler karşılayacak. Böyle bir talepte bulunma hakkı var mı? Kabul edilir mi?

Bu tarz dublini lehimize çevirme önerileriniz çok ihtiyacımız var soruyu cevaplayabilir misiniz? Sonuçta burada gidiş yolu değil Dublin kısmını aslında merak ediyorum. Lehimize çevirebilir miyiz? Yoksa reddedilmez ihtimalimiz var mı?

Cevapla
Mahmer Nisan 19, 2019 at 11:23 am

Merhaba..buradan sengen vizesi alıp Yunanistan’a turistik olarak geçilse ve oradan da uçak bileti alıp isvicreye direk uculsa (ilticamizi basvurumuzu isvicrede yapacağız)Dublin uygulanır mı.. Yunanistan Dublin den muaf diye okumuştum..cevabınız için teşekkür ederim

Cevapla
editor_dr Nisan 23, 2019 at 5:37 pm

Yunanistan dublinden muaf deil ancak, yunanistan geçiş ülkesi olduğundan dolayı diğer ülkelerin taleplerini çoğunlukla kabul etmiyor. Bu nedenle yunanistana dublin nedeniyle deport edilemiyor. Ancak ikinci mülakatı da yunanistanda yaparsanız o durumda kabul ediyor.

Cevapla
Santral Sabri Mayıs 3, 2019 at 9:00 am

Macaristan oturum kartım vardı. Bittikten sonra Norveç’e başvuru yaptım. Dublin gerekçesiyle macaristana gönderme kararı aldılar. İtiraz sonucu değiştirmedi kesin deport kararı çıktı. Ben bu ara Norveçten ayrılıp kaçak yaşayabileceğim başka bir avrupa ülkesine geçtim. Yukarda yazdığınız metinde kaçak duruma düşünce 18 ay beklemek gerekir demişsiniz. Başvru öncesinde vize değil oturumumun olması bu süreyi değiştirir mi? Bu süreyi geçirince tekrar Norveç’te mi başvurmam gerekir, yoksa şuan bulunduğum ülkede de yapsam olur mu?

Cevapla
editor_dr Mayıs 3, 2019 at 10:59 am

1.Oturum bittikten sonra 24 ay daha oturumun olduğu ülkenin sorumluluğu devam eder. 24 ay sonunda başvurduğunuz ülke sorumlu olacaktır.
2. 24 ay geçmeden iltica ettiyseniz en son verilen DUBLIN kesin kararından sonra başka bir bildirim gelmediyse 18 ay kuralı geçerli olacaktır. 18 ay sonra DUBLIN düştüğüne dair yazı aldıktan sonra başvuru yaptığınız ülkede iltica başvurunuz değerlendirilmeye başlayacaktır.

Cevapla
Santral sabri Mayıs 4, 2019 at 9:36 am

Bazı noktalara açıklık getirmek için birkaç soru soracağım;
1) “..Dublin düştüğüne dair yazı aldıktan sonra..” bu yazı kimden talep edilmeli? İlk başvuru yaptığım ülke mi?

2) “…başvuru yaptığınız ülkede iltica başvurunuz değerlendirilmeye başlayacaktır.”
-İlk başvuru yaptığım ülkeyi mi kastediyorsunuz? Eğer öyleyse başka bir ülkede başvuru yapamayacağım sonucu mu çıkıyor?

Şuan başka bir avrupa ülkesinde başvurmak istediğim için bunları soruyorum teşekkürler

Cevapla
editor_dr Mayıs 11, 2019 at 11:39 am

1. Size Dublin işleten ülkenin İltica Dairesindeki DUBLIN transfer dairesinden talepte bulunacaksınız.
2. Yeniden iltica başvurusu yapmak istediğiniz ülke.

Cevapla
yılmaz hakan Mayıs 8, 2019 at 12:52 pm

benım almanyadan D tipi vizeyle öğrenci oturumum vardı dil eğitimi için gitmiştim 4 ay kaldım şimdi tr ye geri döndüm , vize tarihi mart 10 da sona erdi yani yaklaşık 2 ay oldu sona ereli, belçikaya iltica etmek istiyorum, dubline takılmaması için ne kadar süre geçmesi lazım ?

Cevapla
editor_dr Mayıs 9, 2019 at 7:28 am

En son aldiginiz gecerli vizenizi veren ulke ilticanizdan sorumlu olacaktir. Yani belcika vizesi ile belcikaya giderseniz basvurdugunuzda belcika sorumlu olacaktir.

Cevapla
Ali Kasım 9, 2019 at 10:01 pm

Merhaba. Ben latviya vizasi ile avrupaya giris yaptim. Suan vizemin tarihi 2aydir bitmis. Ben 4aydan sonra isvecde basvuru yapsam bana dublin karari uygulanirmi? Birde 6ay kecdikden sonra pasaportu vermem lazimmi yoksa yok?Yeni parmak izi alsalar gore biliyorlarmiki ben vizeni nerden aldim yoksa gormuyorlar?

Cevapla
admin Kasım 10, 2019 at 9:06 pm

vize bitiminden 180 gun gectikten sonra dublin duser. o zaman istediginiz ulkeye iltica edebilirsiniz. pasaportu vermeniz bir problem olusturmayacaktir. vize varsa parmak izine bakilmamaktadir.

Cevapla
Deniz Mayıs 19, 2019 at 12:50 am

Sahte türk yeşil pasaport ile Polonya Almanya üzeri Fransa’ya geldim iltica konusunda sıkıntı çıkarmı ?

Cevapla
editor_dr Mayıs 25, 2019 at 1:55 pm

Gelis yolunuz ile iltica hakki elde etme karari ayri konulardir.
Iltica konusunda sikinti yasayip yasamayacaginiz sahsi yasadiklarinizla ilgili.
Dublin ile ilgili surecte ise eger almanya disinda resmi girisinizin oldugu tespiti veya sizin beyaniniz varsa sozlesme geregi hangi ulkenin sorumlu olacagi arastirilir.

Cevapla
psymusic Mayıs 20, 2019 at 1:19 am

Bulundugum ulkede 2 seneden fazla otururmum yok ve 1 seneden fazla da vizem yok. 8 ay once bir parmak izi vermistim. Ogrenci olarak yasiyordum. Bu sefer isci oturumuna basvurdum ve karar red geldi. Tr de hakkmda siyasi dava acilmis ve tutuklanmam var. Interpole kdr yazi gitmis ve bulundgm ulkedeki ev adresm yazilior. Burda da baya skntilar cektm turk karsit gorusluler muzisyen oldgmdan dolayi bana baski yapiyolar taniyorlar. En son okulmda bir olay yasandi ve bu bulundugm.ulkede haberlere fln bile.cikti.. burda da zor durumday gttkce hayat alanim dararlior ve takip edildigmi farkettm. Suan oturum basvurumun red kararina itiraz surecindeyim ve maalesef artik okulumu bile bitirmeden bekleyemeyecegim. Almanyaya iltica etmek disinda baska sansim kalmior. Bu durumda dubline takilirmiyim. Nedenlerim var muzisyenim ve baski altindayim…tesekkurler.

Cevapla
editor_dr Mayıs 25, 2019 at 1:47 pm

Mahkeme sureciniz devam ettigi icin baska bir ulkede iltica basvurusunda bulundugunuzda ilticanizdan sorumlu ulke olarak dublin geregi mahkemenizin devam ettigi ulkeye gonderilmek istenebilirsiniz.

Cevapla
Musa Haziran 14, 2019 at 2:08 am

Merhabalar
Slovakya da 6 aylik öğrenci oturumum vardi ondan sonra dubline takilmiyim diye avusturya ya oturum başvurusunda bulundum.Oturum iznim biteli 12 ay oluyor.Avusturya da itiraz hakkını da kullandım 11.ay da tamamen red verdi oturum basvuruma.Ayni zamanda yesil pasaport sahibiyim.Schengen disina cikip iltica etmek istedigim ulkeye yeniden girsem hala dublin sureci isler mi?Almanya da 2 kisiye 6 aylik polonya da ogrenci oturumu olmasına ragmen oturum bittikten 6 ay sonra basvurmuslar ve dublin uygulanmamis.Bu benim icinde geçerli olur mu yoksa dublin uygulamasından hala kurtulamıyorum mu? Dublinden kurtulmak icin ne yapabilirim.
Tesekkurler.

Cevapla
admin Kasım 10, 2019 at 9:08 pm

oturum varsa 2 yil sonra, vize varsa vize bitisinden 6 ay sonra dublin dusmektedir. linkteki vidyoyou dikkatlice izleyiniz.

Cevapla
Noname Ocak 9, 2020 at 9:59 pm

Merhaba

Daha önceden sormuştum. Biz fransada iltica ettik ama yardım alamayınca geri dönmek zorunda kaldık. Kamp yoktu. Atıyorum işlerimiz ters gitti fransaya dönmek istiyoruz. Şu yöntem işe yarar mı?
1.yunanistana havayoluyla ulaşsak, orada biz iltica ediyoruz ama Dublin yasaları gereği fransada devam etmek istiyoruz desek bizi gönderirler mi?
Yoksa orada kalma ihtimalimiz var mı biz Yunanistanda kalmak istemiyoruz.

2.atıyorum izin verdiler. konaklama sıkıntısı sebebiyle Parise değilde fransanın başka bir şehrine bilet istesek(diğer şehirlerde konaklama, başvuru vs işlemler daha hızlıymış) bunu kabul ederler mi? Sonuçta yine havalimanına ineceği ve yine bizi polis karşılayacak.
Böyle şansımız var mı?

-bizim parmak izimiz Havalimanında alınmıştı ve bekleme alanından mahkeme kararıyla gün sonra çıktık. Ama Parise geçtikten sonra randevu alamadığımız için anabinada hiç başvuru yapamadık. Ofiiye gidemedik bile. Direkt ülkeye döndük. Dublin buradan çalışır diye ümit ediyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Cevapla
Halil Ekim 29, 2019 at 10:58 pm

Merhaba bundan 3 ay önce isviçreye aile arkadaş vizesi ile 11 günlük vize aldim isvicreye giriş yaparken benden parmak izi almadılar şuan almanyadayim burada iltica etsem beni tekrar isviçreye yollarlar mi ?

Cevapla
admin Ocak 16, 2020 at 3:11 pm

merhabalar, vizenizin üzerinden 6 geçmeden iltica ederseniz geri gönderilme ihtimaliniz yüksektir.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.
Site üzerinden aylık olarak sorulara cevap vermekteyiz. Twitter ve youtube üzerinden günlük cevap verilmektedir.

Cevapla
Magnolia Kasım 1, 2019 at 2:17 pm

Mayis 17 2019 da çek cumhuriyetinden giriş yaparak Mayis 19 2019 da belcikaya başvurduk. Ablam abim burada. Eşim iş kontratı imzaladı, ev tuttuk. belcika cekin 21.08.2019 tarihindeki kabul kararini bize 29 ekim 2019 da verdi ve 10 gun icinde ulkeyi terk etmemiz soylendi. Su an ne yapacağımızı bilemiyoruz. Dublin meselesini daha ayrıntılı bilmek isterdim daha öncesinde.. malesef ki geç gördüm yazılarınızı… kisa bir zamanda boş bir avukat bulmaya çalışıyoruz.. normalde deport 30 gun ama neden bize 10 gün icinde soylendi ve baska yapabilecegimiz bir sey var mi… bizim 6 ayımız ne zaman başladı? Çek kabul ettigi tarihten mi? Bize bildirdikleri tarihten mi? Adresimi vererek evde kalmaya devam etsek zorla götürme gibi bi durumla karşılaşır mıyız? Umarım en kısa zamanda görürsünüz ve cevaplayabilirsiniz.. şimdiden teşekkürler ..

Cevapla
Necmettin Çiçek Kasım 6, 2019 at 12:26 am

Merhabalar. Ben 2016 yılında almanyada iltica başvurusu yapmıştım ancak 2018 yılının aralık ayinda “2 buçuk yıl” deport yiyip Turkiye’ye gönderilmiştim. Yaklaşık 1 yıldır türkiyede yaşıyorum geçen ay Ukrayna üzerinden Polonya’ya kacak gecis yaptim. Amacım Polonya’dan avrupa ülkelerinin birine geçiş yapmaktı ancak Polonya’da yakalanıp parmak izlerim alinip (Polonya ilticaci kabul etmediginden) Ukrayna’ya ordan da Turkiye’ye geri gönderildim. Bu hafta kacak yollarla italyaya ulaştım. Italya da iltica edebilirmiyim? 2018 de Almanyada bana verilen deport ve Polonyada benden aldiklari parmak izi buna engel teşkil eder mi? Tşk ederim

Cevapla
Durmus Kasım 11, 2019 at 3:53 pm

Merhaba ben hirvatistanda kara yolu ile girdim ve yakalandim bana 7 gun icinde ulkeyi terk et verdi ben yine yakalandim ve iltica etmek zorunda kaldim karakolda sadece parmak izi aldilar ve acik kampa goturup biraktilar 2 gun kaldim ordanda kacip fransaya geldim orada yol ifadesi mahkeme falan olmadan ciktim yani simdi fransadayim ve iltica edicem daha hirvatta yakalanip iltica edelim 1 ay oldu bu ne gibi bi sorun olusturur bana ne yapmam gerekir beni hirvata yollarlarmi geri yada bunun bi suresi varmi dolduktan sonra iltica edebilirim gibi ??? Cevab bekliyorum

Cevapla
Hakan Kasım 19, 2019 at 6:32 pm

Merhabalar öncelikle emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.. Benim sorum şu; yaklaşık bir ay önce Belçikaya iltica ettim. Ailem için Almanyaya vize başvurusu yaptık ve red kararı verildi. Şimdi yeni yapacağımız vize başvurusu hangi ülkeye olmalı? Kendi araştırmalarima göre Almanya reddi sonrası Fransadan vize alabilme ihtimalimiz diğer ülkelere göre bir nebze daha güçlü imiş. Sizin onereceginiz bir yer var mıdır? Gelebilirler ise eşim ve oğlum gelecekler alacakları örneğin Fransa vizesi sonrası Dublin problemi yaşar mıyız? Belçikanin bizi veya eşimi ve çocuğumu Fransaya gönderme durumu olur mu? Son olarak şu soruyu da ilave etmek isterim; pasaport ve vize islemleri ıçin bıraktığım muvafakatnamenin 6 ay geçerliliği olduğu bilgisi ne kadar doğrudur?

Cevapla
noname Kasım 20, 2019 at 1:47 pm

merhaba
ben yunaninstan vizesine başvurdum ve adim fakat bulunduğum ülkede yunan elçiliği olmadıgı icin fransa elçiliği uzerinden başvurumu yaptım (temsilci elcilik) verilen vize fransaya ait ve uzerinde yunanistanla alakalı hiç bir ibare yok (bask bir arkadasta vize de remarks kısmında “r/gr” ibaresi var benim vizem hangi ülkeye ait yunanistandan giriş yaptım fakat baska bir ülkeye iltica etsem dublin hangi ülkeye uygulanır?

Cevapla
Metin Tekin Kasım 25, 2019 at 12:36 am

Atinadan barcelonaya sahte pasaportla uçtum. Barcelonada yakalandım. Sahte evrakla ülkeye giriş yapmaktan hakkımda işlem yapıldı. Polis mürekkeple parmak izimi aldı. Fotomu çekti. İfademi aldıktan sonra bana “yunanistana gidebilirsin yardım için göçmen dairesine git. Biz hakkında sahte evrakla ülkeye giriş yapmaktan işlem yaptık.” Dediler. Ben herhangi bir iltica başvurusunda bulunmadım. Norveç, isveç, finladiya vb. Ab ülkelerine iltica başvurusu yaparsam barcelonada yapılan işlemlerden(parmak izi, foto çkme) dolayı DUBLİN uygulanır mı? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Mümkünse acil cevap yazabilir misiniz?

Cevapla
SİYAGER Kasım 26, 2019 at 6:45 pm

Merhaba , ben 1 ay önce Türkiye den İspanya üzerinden transit geçişle Dominikoya gidecektim. İspanyaya İsrail pasaportuyla giriş yaptım ve yakalandım. İltica etmek istediğimi söyledim.İlk gün parmak izimi alıp avukatımın gelen kadar beklememi söylediler.4 .günün sonunda avukat ve çevirmen geldiğinde iltica etmek istemediğimi söyledim.Onlarda beni deport etti.Tekrar Türkiye’ye geri döndüm.Şimdi İsviçre’ye ailemin yanına gitsem iltica etsem problem olur mu ? olursa nasıl bir durumla karşılaşırım.Teşekkürler.

Cevapla
SİYAGER Kasım 26, 2019 at 6:47 pm

Merhaba , ben 1 ay önce Türkiye den İspanya üzerinden transit geçişle Dominikoya gidecektim. İspanyaya İsrail pasaportuyla giriş yaptım ve yakalandım. İltica etmek istediğimi söyledim.İlk gün parmak izimi alıp avukatımın gelen kadar beklememi söylediler.4 .günün sonunda avukat ve çevirmen geldiğinde iltica etmek istemediğimi söyledim.Onlarda beni deport etti.Tekrar Türkiye’ye geri döndüm.Şimdi İsviçre’ye ailemin yanına gitsem iltica etsem problem olur mu ? olursa nasıl bir durumla karşılaşırım.Teşekkürler.

Cevapla
Erkan Güngör Aralık 10, 2019 at 11:02 pm

17.07.2019 tarihinde italya romaya iniş yaptım.1 aylık schengen vizem olduğu için 1 ay 2 gün sonra 19.08.2019 tarihinde iltica başvurumu yaptım bundan 2 gün sonra 21.08.2019 tarihinde parmak izim alındı ve 26.08.2019 tarihinde yol mülakatına girdim.06.12.2019 tarihinde bana dublin kararı bildirildi yani tam olarak 90+ gün sonra 3 ayı geçirdiler bu madde,yasa hala yürürlüktemi bununla alakalı gerekçeli itirazımı yapabilirmiyim ? Dublin düşmüş sayılırmı ? lütfen acil dönüş sağlayın son günlerim itiraz etmek zorundayım.

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 10:11 pm

MErhabalar, aşağıdaki youtube linkimizde dublin 3 ay 6 ay kuralı konulu videomuzu izleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
Nuriye Aralık 30, 2019 at 10:40 pm

Merhaba ben bir sene oncedin siloviniya da yikilandim o yuzdin Benim parmak izim orda kaldi ben yol intirviuden sonra yeni 15gun sonra norvecge gittim ben norvecte iltica ettim onlar Dublin demis beni silovinia ye gonderdi. Silovinia de yenidin parmak izi aldi ve neden kastin sorular oldu kucuk intirviu da oldum ema buyuk intirviuda hic olmadim 10 gun sonra ben tekrar kactim simde benim durumum nasil? Ben tekrardin norvecte iltica etmak istiyorum ? Kance ay sonra norvecte tekrar iltica etmek sansim vardir ?

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 7:01 pm

Merhabalar, bu gibi durumlarda dublin kaynaklı 18 ay + iç hukuktan kaynaklı 4 ay süre veriliyor toplam 22 ay sonra dublin düşer ve yeniden iltica edebilirsiniz.Tavsiyemiz Slovenyada ilticanızı tamamlayın ve kabul alıp iş için norveçe gidin

Cevapla
Gül Ocak 3, 2020 at 9:50 am

Merhaba. Benim 15 eylülde bitmiş 6 ay süreli fransa vizem vardı. Şimdi 17 şubatta bitecek 3 ay süreli almanya vizem var. 15 martta fransa vizesinin bitişi üzerinden 6 ay geçmiş oluyor fakat bu tarihten önce iltica başvurusu yapsam dublin uygulanır mı? Başvuru yapacağım sırada elimde geçerli almanya vizesi olmuş olacak. Önceki 6 aylık fransa vizesi dubline takılmama sebep olur mu?

Cevapla
admin Ocak 7, 2020 at 6:31 pm

MErhabalar, son aldığınız Vizeniz Almanya vizesi olması münasebeti ile ve Almanya vizenizin bitiş süresinin Fransa’dan aldığınız vizeden daha uzun olduğu için herhangi bir sorun yaşamamanız gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda ki youtube kanalımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

https://www.youtube.com/channel/UCmM3vFfjylJD0TVdac5Asrg bundan sonra sorulara youtube, @ilticahaber twitter ve @ilticahaberleri instagram üzerinden cevap vereceğiz anlayışınız için teşekkürler.

Cevapla
sinan Ocak 9, 2020 at 5:31 am

En son hangi vizeniz bitiyorsa onu dikkate alıyorlar. Sizde bunu dikkate alın.

Cevapla
ali hidir Ocak 8, 2020 at 10:31 pm

hocam merhaba ben 5 aylık bir vize ile turkiyeden çıkarak polonyaya geldim sonrasinda ise almanyaya geçtim ancak vizemin bitis tarihi üzerinden şu an 6 ay kadar geçti başvuruda bulunmayı dusunuyorum bana dublin uygulanir mi ?
teşekkürler

Cevapla
sinan Ocak 9, 2020 at 5:29 am

Dublin vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerse düşer. Uygulanmaz.

Cevapla
hamdi Ocak 26, 2020 at 3:48 pm

Merhabalar Sayin Admin,

Ben ailem ile birlikte Şubat 2019 tarihinde Almanya ya iltica talebinde bulundum. Almanya ya yasal bir vize ile ( Fransa Vizesi ) ile geldim. Vize bitiş tarihim ise 21.01.2019 tarihiydi. Ilk yol mülaktimizda mart ayi içersinde 2.ana mulakatimiz ise mayıs ayında gerçekleştirdik ve sonrasında sırasıyla 2, transferimiz ve ardından da 3.transfer olarak bir eve transferimiz gerçekleşti. Suan bize sundukları bu evde yasamkatayiz. ve sozialamt bagliyiz. Mulakatlarimiz esnasında da Fransa vizesi ile almanyaya geldigimizi acikca ifade ettik ancak suana kadar bize dublin ile ilgili bir bildiri yada uygulama gerçekleştirilmedi. En son mevcutta olan gecici oturumumuzda 6 aylık olarak uzatıldı. Sormak istediğim suana adar hiç bir sonucun gelmemesi iltica surecinde normal bir durum mudur ? ve ayrıca bu zamandan sonra dublin uygulanma ihtimali varmidir yasal olarak ? Cevaplarsaniz cok mutlu olurum.

Saygılarımla.

Cevapla

YORUM YAP


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ilticaha/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757